Постанова № 63779967, 27.12.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
27.12.2016
Номер справи
263/13555/16-а
Номер документу
63779967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 263/13555/16-а

Провадження № 2-а/263/443/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2016 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобовязання вчинити певні дії. Просив визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень. Зобовязати відповідача здійснити позивачеві перерахунок пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень з 30.09.2015 року, тобто з моменту призначення, та виплатити її заборгованість.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 24.09.1993 року він працював в органах внутрішніх справ України та 30.09.2015 року наказом № 338 о/с від 25.09.2015 року його, підполковника міліції, начальника штабу Міловського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області було звільнено з органів внутрішніх справ за п. 64 «ж» (за власним бажанням).

Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 22 роки 00 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні 29 років 04 місяці 09 днів.

Згідно з довідкою № ВДЗ/60/А від 09.12.2015 року ГУНП України в Луганській області, він в період з 21.08.2014 року по 30.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (далі АТО), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області.

Відповідно до довідки № 80 від 18.05.2016 року, наданої ліквідаційною комісією Міловського РВ ГУМВС Українив Луганській області, за вказаний період часу участі в АТО йому була нарахована та виплачена винагорода за безпосередню участь в АТО в сумі 65587,00 гривень. З винагороди за безпосередню участь в АТО утримувався податок з доходів фізичних осіб 15% (який відповідно допостанови КМУ від 15.01.2004 року № 44 компенсувався), військовий збір 1,5%, єдиний соціальний внесок 2,6%.

Після звільнення, позивачем були надані в повному обсязі документи до уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції з підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, які були передані до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі ГУПФУ).

02.09.2016 року він звернувся до ГУПФУ з заявою щодо здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням виплаченої винагороди за безпосередню участь в АТО на загальну суму 65587 гривень та надав довідку ліквідаційної комісії Міловського РВ ГУМВС України в Луганській області з підтвердженням зазначених виплат.

29.09.2016 року позивач листом отримав відповідь з ГУПФУ № 377/Л-11 від 29.09.2016 року, де йому повідомили, що винагорода за безпосередню участь в АТО не може бути врахована до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону, оскільки не носить постійний характер.

Просив визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень. Зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень з 30.09.2015 року, тобто з моменту призначення, та виплатити її заборгованість.

Ухвалою суду від 28.10.2016 року вимоги позивача про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобовязання вчинити певні дії за період з 30.09.2015 року по 26.04.2016 року на підставі ст. 99 КАС України залишено без розгляду.

Відповідач надіслав до суду заперечення, в яких зазначив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.10.2015 року. Позивача було звільнено з органів внутрішніх справ 30.09.2015 року. Призначення даного виду пенсій належить до компетенції головних управлінь Пенсійного фонду України в областях, що передбачено ст. 10, 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та п.п. 5 пункту 4 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затв. постановою правління Пенсійного фонду України N 28-2 від 22.12.2014 року. Відповідно до статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі Порядок).

Відповідно до пункту 1 цього порядку заява про призначення пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подається до головних управлінь Пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.

Пенсія ОСОБА_2 призначалась головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі документів, поданих управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Луганській області.

Повний список документів, що було подано для призначення пенсії Позивачеві перелічено у Поданні про призначення пенсії від 19.10.2015 року.

Інформація про додаткові види грошового забезпечення, які враховуються під час призначення пенсії, містилась в:

- довідка №60/3787 від 02.10.2015 року, видана Міловським РВ УМВС України в Луганській області, про додаткові види грошового забезпечення за період з 27.11.2014 року по 30.09.2015 року.

До цієї довідки було включено тільки ті додаткові види грошового забезпечення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Довідок з інформацією про інші види винагород, у томучислі за безпосередню участь в антитенористичній операції, від структурного підрозділу не надходило, у тому числі такої інформації не було і в довідці, яку видавав Міловський РВ УМВСУкраїни у Луганській області.

Зазначає, що на час призначення пенсії ОСОБА_2 у Відповідача не було, та фактично і не могло бути, підстав для вирішення питання щодо врахування під час призначення йому пенсії винагороди за безпосередньо участь у антитерористичній операції. Тому вважає, що позовні вимоги Позивача щодо здійснення перерахунку пенсії саме з 30.09.2015 року не мають правового підґрунтя.

Абзацом 3 статті 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також, у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» зазначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. При цьому розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Склад місячного грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ визначено у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294). В цій нормі зокрема зазначено, що грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у звязку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Виплата винагороди за участь в антитерористичній операції була встановлена Постановами Кабінету Міністрів України №158 від 04.06.2014 та №24 від 31.01.2015 року.

На сьогодні, Законами України даний вид виплат(винагород) не включено до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій, тому Позивач не має правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суддя, дослідивши докази у справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини.

Наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 25.09.2015 № 338 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас ЗС України з 30.09.2015 року за пунктом 64 «ж» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Довідкою ГУ Національної поліції в Луганській області про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 09.12.2015 № ВДЗ/60/А підтверджується участь позивача в період з 21.08.2014 в антитерористичній операції.

З 01.10.2015 року позивачеві призначено пенсію за вислугу років згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі грошового атестату № 10 від 02.10.2015 року та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 02.10.2015 № 60/3787, виданих Міловського РВ ГУМВС України в Луганській області.

02.09.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 02.10.2015 № 60/3787 та довідки № 80 від 18.05.2016 року про нараховану та виплачену винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях за період проходження служби в Міловському РВ ГУМВС України у Луганській області з 21.08.2014 року по 30.09.2015 року на загальну суму 65587 гривень.

Листом від 29.09.2016 № 377/Л-11 пенсійний орган повідомив позивача про те, що виплати такі як винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції не носять постійний характер, тому підстави для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії відсутні.

Відповідно до довідки від 18.05.2016 року № 80, підписаної головою ліквідаційної комісії Міловського РВ ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_3 та членом ліквідаційної комісії Міловського РВ ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_4, позивачеві нараховано та виплачено винагороду за безпосередню участь в АТО за період з 21.08.2014 року по 30.09.2015 року в загальній сумі 65587,00 гривень.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві 01.10.2015 року за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням винагороди за безпосередню участь в АТО.

Суд зазначає, що спірні відносини врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 року (далі Постанова № 393) та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294 (далі Постанова № 1294), в редакція, чинних на момент виникнення спірних відносин.

Згідно з ч. 3 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Постанови № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктом першим Постанови № 1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком № 26 «Додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» до Постанови № 1294 визначено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, до яких належать:

- підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, відсотків посадового окладу;

- надбавка за кваліфікаційну категорію медичним працівникам з числа начальницького складу, відсотків посадового окладу;

- надбавка за особливості проходження служби у приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, в ізоляторах тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб, у спецприймальниках для тримання осіб, підданих адміністративному арешту, відсотків посадового окладу;

- надбавка за розїзний характер роботи (замість добових), відсотків посадового окладу;

- доплата за особливі умови служби, відсотків посадового окладу;

- доплата за службу в нічний час, відсотків посадового окладу;

- надбавка за кваліфікаційну категорію, відсотків посадового окладу;

- підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії, відсотків посадового окладу;

- надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, відсотків посадового окладу.

Таким чином, перелік додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ є вичерпним.

На підставі аналізу змісту п. 1 Постанови № 1294 та Додатку № 26 до цієї постанови суд дійшов висновку, що такий вид грошових виплат як винагорода за безпосередню участь в АТО в даному випадку, не належить до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом № 2262.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про те, що пенсійний орган, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання неправомірною відмову ГУ ПФУ в Луганській області у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях в сумі 65587 гривень не підлягають задоволенню, внаслідок чого також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є похідними від позовної вимоги про визнання неправомірною відмову пенсійного органу в перерахунку пенсії.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.М. Томілін