ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2016 року Справа № 915/1198/16
м. Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль Ю.М.,
при секретарі Коноваловій Є.С.,
з участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1, дов. від 01.02.2016 р. № 100;
від відповідача ОСОБА_2, дов. від 16.09.2016 р., ОСОБА_3, дов. від 06.12.2016 р. № 09.3996/06;
та третьої особи ОСОБА_4, дов. від.04.01.2016 р. № 12-19/54,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства Укртелеком,
01601, бул. ОСОБА_5, 18, м. Київ,
адреса для листування: Миколаївська філія публічного акціонерного товариства Укртелеком, 54001, вул. Адміральська, 27/3, м. Миколаїв,
до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради,
54001, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет пору, на стороні відповідача ОСОБА_6 управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області,
54055, пр. Центральний, 141-В, м. Миколаїв,
про стягнення заборгованості за надані у грудні 2015 року, січні-вересні 2016 року послуги звязку (телекомунікаційні послуги) на пільгових умовах громадянам, які проживають на територіях Центрального, Заводського, Інгульського (Ленінського), Корабельного районів м. Миколаєва, в загальній сумі 2150076 грн. 76 коп., -
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство (ПАТ) Укртелеком звернулося з позовною заявою до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - Департамент) про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 2150076 грн. 76 коп., з посиланням на порушення відповідачем вимог Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 (далі - Порядок), а саме, вимог щодо здійснення розрахунків з ПАТ Укртелеком, як постачальником телекомунікаційних послуг, за надання у період грудень 2015 року вересень 2016 року послуг звязку на пільгових умовах окремим категоріям громадян-абонентів, які проживають на територіях Центрального, Заводського, Інгульського (Ленінського), Корабельного районів м. Миколаєва. ПАТ Укртелеком також просить суд про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором.
За такими вимогами ухвалою суду від 10.11.2016 р. порушено провадження у справі.
У відзиві від 28.11.2016 р., з урахуванням доповнень від 21.12.2016 р., відповідач не визнав позов, вважаючи позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, оскільки Законом України від 25.12.2015 р. № 928-VIII Про державний бюджет України на 2016 рік не передбачено видатки на фінансування пільг з послуг звязку, наданих окремим категоріям громадян, і субвенції на зазначені цілі місцевим бюджетам не виділялися.
Ухвалою від 29.11.2016 р. залучено до участі у справі ОСОБА_6 управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області (далі ГУ ДКСУ у Миколаївській області) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Вислухавши представника позивача, який підтримав позов повністю з підстав, викладених у позовній заяві, з урахуванням доповнень від 06.12.2016 р., представників відповідача, які позов не визнали з підстав, викладених у відзиві від 28.11.2016 р., з урахуванням доповнень від 21.12.2016 р., представника ГУ ДКСУ у Миколаївській області, який вважав, що Департамент не є належним відповідачем, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
За твердженнями позивача, у період грудень 2015 року - вересень 2016 року ПАТ Укртелеком надано послуги звязку пільговим категоріям абонентів - громадянам, які проживають на територіях Центрального, Заводського, Інгульського (Ленінського), Корабельного районів м. Миколаєва, на загальну суму 2150076 грн. 76 коп., що підтверджується відповідними розрахунками за спірний період (а.с. 16-17). Указана сума мала бути сплачена Департаментом, який є головним розпорядником коштів, у відповідності до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 (далі Порядок), проте Департаментом не оплачена. Звернення ПАТ Укртелеком про прийняття на відшкодування нарахувань по пільговим категоріям, направлені Департаменту та отримані останнім, що підтверджується відповідними відмітками на корінцях листів (а.с.18-45), залишено без виконання. Натомість листом від 09.02.2016 р. № 09.328/04 Департамент повідомив ПАТ Укртелеком, що Законом України від 25.12.2015 р. № 928-VIII Про Державний бюджет України на 2016 рік не передбачено видатки на фінансування пільг з послуг звязку, і субвенції на зазначені цілі місцевим бюджетам не виділялися; що з метою врегулювання питання фінансування пільг з послуг звязку Міністерство соціальної політики України звернулося до Премєр-міністра України з проханням доручити Міністерству фінансів України терміново підготувати зміни до Закону Про Державний бюджет України на 2016 рік та передбачити відповідні видатки; що депутатами Миколаївської міської ради VII прийнято рішення від 28.01.2016 р. № 2/27 про звернення до Президента України та Верховної Ради України з проханням про внесення змін до Закону Про державний бюджет України на 2016 рік щодо фінансування пільг, у тому числі з послуг звязку; що витрати з оплати телекомунікаційних послуг окремим категоріям громадян, які мають пільги, будуть проводитися тільки після внесення змін до Державного бюджету України (ас. 46).
Позивач також указує, що разом із супровідним листом від 25.04.2016 р. № 48J200/13-120, з метою проведення розрахунків за надані пільговикам послуги звязку, направлено Департаменту на підписання акти звірки розрахунків станом на 20.04.2016 р. та договори про відшкодування витрат за надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян, котрі відповідачем не підписано, з посиланням у листі від 04.05.2016 р. № 09.1482/04 на відсутність виділених лімітних асигнувань відповідного призначення на поточний рік та безпідставність укладення зазначених договорів.
Суд вважає, що позовні вимоги ПАТ Укртелеком до Департаменту є безпідставними.
Згідно чинного законодавства України, телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України (ч. 3 ст. 63 Закону України Про телекомунікації).
ПАТ Укртелеком є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог чинного законодавства України, зокрема, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України Про телекомунікації, Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг (далі - Правила), затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 11.04.2012 р. № 295.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією та законами України основних соціальних гарантій визначено в Законі України Про державні соціальні стандарти та державні соціальніні гарантії. Згідно указаного Закону, пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг звязку та критерії їх надання визначаються виключно законами України. Державні соціальні гарантії є обовязковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів (ст. 19 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальніні гарантії).
Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу, Про жертви нацистських переслідувань, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідс Чорнобильської катастрофи, Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус, Про охорону дитинства встановлені пільги з оплати за послуги звязку для категорій осіб, визначених цим законами.
Установлені законами пільги з оплати послуг звязку надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня предявлення ним документа, що підтверджує право на пільги (п. 63 Правил).
Видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (ст. 87 Бюджетного кодексу України). Видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України). Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України).
За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, зокрема, з послуг звязку надаються пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких повязана з Чорнобильською катастрофою, багатодітним сімям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сімям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сімям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування (ч. 5 ст. 102 Бюджетного кодексу України).
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг з послуг звязку за рахунок субвенцій з державного бюджету передбачений вказаним вище Порядком, котрим передбачено, зокрема таке.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобовязань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя. ОСОБА_6 розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), зокрема, до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату послуг звязку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як у цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 р. № 20 (п.п. 2-5 Порядку).
Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, зокрема, до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату пільг з послуг звязку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядок перерахування. Форма реєстрів встановлюється Мінфіном за поданням Казначейства.
Управління Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі щомісяця подають Державній казначейській службі відповідні дані щодо фактично нарахованих сум пільг, субсидій, допомоги та кредиторської заборгованості відповідних бюджетів згідно із зазначеними реєстрами.
Державна казначейська служба перераховує до 10 числа поточного місяця субвенцію на виплату допомоги сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу. У разі виникнення додаткових зобовязань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Державна казначейська служба перераховує щомісяця до 25 числа субвенцію на виплату допомоги сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу згідно з уточненою інформацією про фактично нараховані у поточному місяці суми допомоги.
Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобовязанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати.
Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів.
Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.
Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків.
ОСОБА_6 розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у пятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату, зокрема, пільг з послуг звязку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування)(п.п. 6-8 Порядку).
ОСОБА_6 розпорядником коштів, у розумінні Порядку, є Департамент.
Згідно з ідентичними за змістом, окрім району, пунктами 1.1 -1.3, 1.8 Положень про управління соціальних виплат і компенсацій Центрального, Заводського, Ленінського (Інгульського), Корабельного району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, затверджених розпорядженням Миколаївського міського голови від 14.06.2011 р. № 78рк, управління соціальних виплат і компенсацій Центрального, Заводського, Інгульського (Ленінського), Корабельного районів входять до складу Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
Управління безпосередньо підпорядковані заступнику директора Департаменту та керуються в своїй діяльності Конституцією України і законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, Положенням про Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради та вищевказаними Положеннями.
У відповідності до пп. 1.3. Положення про Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, затвердженого рішенням Миколаївської міської ради від 21.04.2011 р. № 5/3 (надалі - Положення про Департамент), Департамент є юридичною особою, укладає від свого імені угоди в межах чинного законодавства, може бути позивачем та відповідачем у судах. Департамент має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України, штампи, бланки із своїм найменуванням, розрахункові рахунки в установах банків та рахунки в органах Державного казначейства України.
Ст. 35 Бюджетного кодексу України передбачено, що головні розпорядники бюджетних коштів забезпечують складання бюджетних запитів для подання Міністерству фінансів України відповідно до вимог інструкції з підготовки бюджетних запитів, з урахуванням звітів про виконання паспортів бюджетних програм, а також висновків про результати контрольних заходів, проведених органами, уповноваженими на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства, у терміни та порядку, встановлені Міністерством фінансів України.
Міською програмою Соціальний захист на 2016-2018 роки, затвердженої рішенням Миколаївської міської ради від 05 квітня 2016 № 4/3 передбачено здійснення призначення та виплату пільг окремим категоріям громадян з послуг звязку за рахунок державного бюджету в розмірі 3147000 грн.
На виконання відповідної вимоги від 26.11.2016 р. № 07.02-19, Департамент 01.12.2015 р. надав департаменту фінансів Миколаївської міської ради бюджетні запити на 2016 рік, зокрема, бюджетний запит на 2016-2018 роки (індивідуальна форма 2016-2) щодо фінансування пільг з послуг звязку окремим категоріям громадян в обсязі 3147011 грн. Тобто, Департаментом, як головним розпорядником бюджетних коштів, належним чином виконано приписи чинного законодавства щодо підготовки та надання бюджетних запитів.
Конституцією України визначено, що бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період. Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року (ч.ч. 1-2 ст. 95, ст. 96 Конституції України).
Із змісту зазначених правових норм випливає, що у випадку, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги можуть бути визначені виключно Законом України Про Державний бюджет України.
Законом України Про державний бюджет України на 2016 рік не передбачено видатки на фінансування пільг з послуг звязку за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Виходячи із аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Департамент є установою органу місцевого самоврядування, яка уповноважена Урядом України на розпорядження коштами субвенцій з державного бюджету на фінансування пільг з послуг звязку, зокрема, формування бюджетного запиту на оплату таких послуг, контролю їх надання, отримання субвенцій та перерахування постачальнику таких послуг.
Законом України Про державний бюджет України на 2016 рік не передбачено видатки на фінансування пільг з послуг звязку за рахунок субвенцій з державного бюджету, в тому числі за грудень 2015 року, а такі видатки, згідно Конституції та законів України, повинні були бути визначені найвищими органами держави.
Таким чином, суд вважає, що не Департамент, а органи влади, на які Основним Законом України покладено обовязок прийняття Державного бюджету України на 2016 рік , є належними відповідачами у спорі в даній справі.
Так як позивачем предявлено позовні вимоги до неналежного відповідача, то позов не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про відшкодування судових витрат з оплати судового збору, суд приходить до наступного.
Статтею 49 ГПК України передбачено покладання судових витрат, зокрема, витрат на оплату позовної заяви судовим збором, при відмові у задоволенні позову на позивача.
Отже, витрати позивача на оплату позовної заяви судовим збором за платіжним дорученням від 25.10.2016 р. № 102837 у сумі 1378 грн. покладаються на ПАТ Укртелеком.
У судовому засіданні 22.12.2016 р., згідно зі ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 43, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволені позову публічного акціонерного товариства Укртелеком відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня підписання повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення виготовлено 27.12.2016 р.
Суддя Ю.М. Коваль.