Справа № 234/6513/16-а
Провадження № 2-а/234/172/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2016 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі
головуючого судді Карпенко О.М.
при секретарі Аксеніної В.М.
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання неправомірним рішення про відмову в призначенні пенсії за віком та зобовязання призначити пенсію у відповідності до вимог закону, -
В С Т А Н О В И В:
19.04.2016 року ОСОБА_3 звернувся в Краматорський міський суд з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання неправомірним рішення про відмову в призначенні пенсії за віком та зобовязання призначити пенсію у відповідності до вимог закону.
Із позову вбачається, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, після закінчення першого курсу Харківського автомобільно-дорожнього інституту був призваний до лав Радянської армії, служив у військах хімічного захисту, був демобілізований в 1985 році, після чого продовжив навчання в інституті.
В квітні 1986 року його викликали до Київського районного військового комісаріату м. Харкова, вилучили паспорт та військовий квиток і зобов'язали з'явитись на військові збори. Згодом його відправили в Київську область, в район села Ораноє, там військовозобовязаними, в тому числі і ним, було облаштовано табір де їх і було повідомлено про аварію на ЧАЕС. 07.05.1986 року та 09.05.1986 року позивач виїздив на ЧАЕС обробляти будівельну техніку де і отримав дозу радіоактивного опромінення.
На підтвердження виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримання дози радіоактивного опромінення ОСОБА_3 видали посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС у 1986 році.
Крім того, позивачу була проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №51 від 20.01.1997 року. Тобто, при проставлені відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Донецькою облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.
Належність позивача до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.
Враховуючи те, що станом на теперішній час позивач працює і має достатній вік і трудовий стаж для призначення пенсії за віком з урахуванням приписів ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 26.06.2015 року він звернувся до УПФУ у ОСОБА_5 з заявою про призначення пенсії.
Рішенням від 25.09.2015 року №18 йому було відмовлено в призначені пенсії за віком з урахуванням приписів ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі викладеного, позивач просить суд скасувати рішення ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у м. Краматорську №б/н від 25.09.2015 року про відмову в призначені ОСОБА_3, пенсії за віком з урахуванням, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з часу звернення за призначенням пенсії з 18.05.2015 року.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ в м. Краматорську в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення проти позову та просила у задоволенні позову відмовити з огляду на наступні обставини:
1. Відповідно до статті 99 КАС України передбачено шестимісячний строк звернення до суду. Позивач вважає, що його право було порушено з 18 травня 2015 року, але з позовом до суду він звертається з пропуском строку звернення до суду, оскільки дата подачі позову 19 квітня 2016, крім того, позивач вже звертався до суду з аналогічним позовом 12.01.2016, ухвалою Краматорського міського суду від 02.03.2016 адміністративний позов позивача було залишено без розгляду, а тому строк позовної давності сплинув.
В Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 13.06.2012 №1483/12/13/12 також зазначено, що вимоги про нарахування та проведення органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат є публічно-правовими, а не цивільно-правовими. У зв'язку з цим. строки позовної давності, встановлені главою 19 Цивільного кодексу України, строки, визначені частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частиною другою статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до цих відносин не застосовуються.
Пунктом 4.2 Порядка подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 зазначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством. Пунктом 4.3 цього Порядку передбачено, що після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, орган що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії або відмови в призначенні пенсії. Позивач звернувся до управління 26.06.2015 із заявою щодо призначення пенсії. Рішенням № 18 від 25.09.2015 управлінням було відмовлено в призначенні.
ОСОБА_3 звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську 26.06.2015 з питання призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким передбачено призначення пенсій учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Пунктом 2.1 Порядку зазначено, що до заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач надав довідку Київського районного військового комісаріату м. Харкова №. 4/672 від 15.05.1992, підставою видачі якої є військовий квиток НУ-281412, але даний військовий квиток у позивача відсутній. Також позивач надав лист Київського районного військового комісаріату м. Харкова № 866 від 12.03.2016, де зазначено, що ОСОБА_3 призивався на збори в період з 30.04.1986 по 12.05.1986, але періоди проходження зборів у зоні відчуження він не підтверджує.
Крім того, військовий квиток № ГЕ 175843. який було надано позивачем як доказ перебування на спец.зборах на Чорнобильській АЕС за період з 30.04.1986 по 12.05.1986 року містить виправлення, які не завірені підписом та печаткою.
Також позивач надав довідку Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України № 51/1/6170 від 16.09.1998, згідно якої в книзі обліку особистого складу в/ч значиться ОСОБА_3, але не вказані імя та по-батькові; в фінансових документах на отримання добових грошей значиться ОСОБА_6 (імя та по-батькові не розшифровані) підпис про отримання грошей відсутній; відомості про прибуття ОСОБА_3 до в/ч 15731 по наявним в архіві документам вказаної частини не виявлено. Крім того, посилання позивача на книгу алфавітного обліку особистого складу, як доказ, що ОСОБА_3 без розшифрування імя та по-батькові проходив службу в військовій частині 15731 та наказом № 8 вибув з даної частини викликають сумнів, оскільки в даній книзі зазначено, що ОСОБА_3 вказано без зазначення імя та по-батькові, у графі місце та дата призову, та частина, з якої прибув призовник, зазначено Фрунзенський РВК м. Харків без зазначення військової частини, хоча позивач особисто зазначає, що його було відряджено від Київського районного військового комісаріату м. Харкова.
Підтвердження періоду роботи також можливо на підставі документів, передбачених постановою КМУ № 51 від 20.01.1997, а саме:
а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;
б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Документом, підтверджуючим періоди роботи у зоні для військовозобов'язаних, які викликались на військові збори, може бути довідка військової частини стосовно кратної оплати, або довідка архіву МО із зазначенням днів роботи у зоні.
Крім того, наказ про відрядження на роботу з ліквідації аварії не є підставою для зниження пенсійного віку - повинен бути документ з підприємства, в складі якого позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження.
Крім того, згідно архівної довідки Харківського національного автомобільно-дорожнього університету № 184/02 від 16.06.2015 ОСОБА_3 було поновлено студентом 2 курсу з 01.09.1985 на підставі наказу № 87/4 від 31.08.1985, відраховано з 23.01.1989 року на підставі наказу № 10/4 від 25.01.1989, документів, підтверджуючих участь у зборах з 30.04.1986 по 12.05.1986 протягом навчального періоду з 01.09.1985 по 23.01.1989 університетом не надано.
Отже, управління правомірно відмовило у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідних підстав та первинних документів.
Вислухавши думку сторін, проаналізувавши матеріали справи, заперечення представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1ст.8 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права і свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Встановлено, що 26.06.2015 року позивач звернувся до УПФУ у м. Краматорська з заявою про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років з посиланням наст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Як підставу призначення пенсії зазначає той факт, що в квітні 1986 року його викликали до Київського районного військового комісаріату м. Харкова, вилучили паспорт та військовий квиток і зобов'язали з'явитись на військові збори. Згодом його відправили в Київську область, в район села Ораноє, там військовозобовязаними, в тому числі і ним, було облаштовано табір де їх і було повідомлено про аварію на ЧАЕС. 07.05.1986 року та 09.05.1986 року позивач виїздив на ЧАЕС обробляти будівельну техніку де і отримав дозу радіоактивного опромінення. Однак, рішенням від 25.09.2015 року №18 йому було відмовлено в призначені дострокової пенсії з урахуванням приписів ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з відсутністю первинних документів, де зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.
Відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31 липня 2014 року №895/25672 передбачено, що документи на підтвердження особливого статусу особи, що додаються до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"є:
посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
посвідченняпотерпілого від Чорнобильської катастрофита довідкапро період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Право на пільгову пенсію відповідно дост.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в тому числі мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.
Тобто, аналіз вказаної норми свідчить про те, що для призначення пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"необхідно подавати вищезазначені документи.
ОСОБА_3, звертаючись до органів Пенсійного фонду України надав:
-довідку Київського районного військового комісаріату м. Харкова №4/672 від 15.05.1992р де вказано, що в період часу з 30.04.1986 року по 12.05.1986 року позивач приймав участь в роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС,
-картку обліку доз радіоактивного опромінення в якій зазначено, що сержант ОСОБА_3 піддався радіоактивному опроміненню в період часу 07.05.1986 року та 09.05.1986 року,
-військовий квиток ГЕ №175843 від 16.05.1991р на ім'я ОСОБА_3, особовий №Т-245220, в особових відмітках якого зазначено про участь у спец зборах на Чорнобильській АЕС в період часу з 30.04.1986 року по 12.05.1986 року, військова частина 15731,
-книгу алфавітного обліку особистого складу, в якій зазначено що ОСОБА_3 проходить службу в військовій частині 15731 та за наказом №8 вибув з військової частини 15371 внаслідок участі в ліквідації аварії на ЧАЕС з 01.05.1986 року по 11.05.1986 року,
-алфавітну картку військовозобов'язаних, що приймали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, в якій зазначено що ОСОБА_3 призивався на збори в період з 30.04.1986 по 12.05.1986 р.
Проте, всі вище перелічені документи не підтверджують той факт, що саме громадянин ОСОБА_3 у зазначений період приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, оскільки в довідці Київського районного військового комісаріату м. Харкова №4/672 від 15.05.1992 року підставою видачі є військовий квиток з іншою серією та номером, відповідно довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України № 51/1/6170 від 16.09.1998, згідно якої в книзі обліку особистого складу в/ч значиться ОСОБА_3, але не вказані імя та по-батькові; в фінансових документах на отримання добових грошей значиться ОСОБА_6 (імя та по-батькові не розшифровані) підпис про отримання грошей відсутній; відомості про прибуття ОСОБА_3 до в/ч 15731 по наявним в архіві документам вказаної частини не виявлено. Крім того, посилання позивача на книгу алфавітного обліку особистого складу, як доказ, що ОСОБА_3 без розшифрування імя та по-батькові проходив службу в військовій частині 15731 та наказом № 8 вибув з даної частини викликають сумнів, оскільки в даній книзі зазначено, що ОСОБА_3 вказано без зазначення імя та по-батькові, у графі місце та дата призову, та частина, з якої прибув призовник, зазначено Фрунзенський РВК м. Харків без зазначення військової частини, хоча позивач особисто зазначає, що його було відряджено від Київського районного військового комісаріату м. Харкова.
За таких обставин, в задоволенні позову про скасувати рішення ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у м. Краматорську №б/н від 25.09.2015 року про відмову в призначені ОСОБА_3, пенсії за віком з урахуванням, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»слід відмовити.
Керуючись статтями9,10,72,159-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання неправомірним рішення про відмову в призначенні пенсії за віком та зобовязання призначити пенсію у відповідності до вимог закону - відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя:
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті та надрукована в єдиному екземплярі.
Суддя: