Ухвала суду № 63732717, 26.12.2016, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
26.12.2016
Номер справи
500/4013/16-а
Номер документу
63732717
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 500/4013/16-а

Провадження № 2-ар/500/2/16

УХВАЛА

іменем України

26 грудня 2016 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого - суддіАдамова А.С.,

при секретарі Хачатрян А.Т.

за участю: представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ізмаїла заяву Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про розяснення судового рішення по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 13 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення певних дій визнано неправомірним та скасовано рішення №67 від 21 липня 2016 року Ізмаїльського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та зобовязано Ізмаїльське обєднане Управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дострокову пенсію за віком як матері інваліда з дитинства відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення до Ізмаїльського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області, тобто з 27 травня 2016 року.

16.12.2016 року відповідач звернувся до суду з заявою про надання розяснення порядку виконання рішення суду згідно ст. 170 КАС України та просить розяснити чи повинно Ізмаїльське обєднане Управління Пенсійного фонду України Одеської області виплачувати пенсію ОСОБА_2 з огляду на те, що резолютивна частина вказаної постанови не містить такого зобовязання.

В судовому засіданні представник відповідача просив задовольнити заяву про розяснення судового рішення.

Позивач у судове засідання не зявився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Розглянувши подану заяву, суд дійшов наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою розяснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Відповідно до вимог ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто громадяни України мають право саме на отримання, а не лише на призначення пенсії, інших видів соціальних виплат та допомоги.

Згідно Положення про Пенсійний фонд України (Указ Президента|Положення, Президент України, від 06.04.2011, № 384/2011 "Про Положення про Пенсійний фонд України") Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього завдань, повинен забезпечувати своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;

На Пенсійний фонд України покладено обовязок не лише призначення, а й виплати пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ВР України, від 14.01.1998, № 16/98-ВР, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Загальнообов'язкове державне соціальне страхування громадян України здійснюється за принципами: забезпечення рівня життя, не нижчого за прожитковий мінімум, встановлений законом, шляхом надання пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги, які є основним джерелом існування.

Згідно ст. 7. Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців; права на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування осіб, які відповідно до цього Закону не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; заінтересованості кожної працездатної особи у власному матеріальному забезпеченні після виходу на пенсію; рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу); солідарності та субсидування в солідарній системі; фінансування видатків на виплату пенсій, надання соціальних послуг за рахунок страхових внесків, бюджетних коштів і коштів цільових фондів; спрямування частини страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування для здійснення оплати договорів страхування довічної пенсії і одноразової виплати залежно від розмірів накопичень застрахованої особи з урахуванням інвестиційного доходу; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом; гласності, прозорості та доступності діяльності Пенсійного фонду;обов'язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; цільового та ефективного використання коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З аналізу вказаних норм вбачається, що принципом соціального, у тому числі, пенсійного, страхування є забезпечення певного рівня життя за рахунок отриманих виплат, а не лише призначених та не виплачених.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати. Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. Пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

У звязку з чим, законом передбачено, що пенсія це саме виплата, яку отримує особа, а не сума, яку призначає, проте не виплачує пенсійний фонд, а пенсіонер це особа, яка отримує пенсію, а якій не лише призначено пенсію, а та, якій виплачується пенсія

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (стаття 94).

Згідно п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

Судом постановою суду від 13.10.2016р. встановлена наявність у ОСОБА_2 права на отримання дострокової пенсії за віком, що передбачає необхідність її призначення та автоматично обовязковість виплати.

Чинним законодавством не передбачена можливість призначення пенсії особі без її наступної фактичної виплати.

Крім того, суд звертає увагу, що строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії визначені статтею 45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із назвою «строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії». При цьому в тексті вказаної статті мова йдеться саме про призначення (перерахунок) пенсії, та відсутні посилання на її виплату,що свідчить про те, що виплата пенсії є обовязковою безпосередньо після її призначення (перерахунку) в порядку, визначеному статтею 47 вказаного Закону.

Враховуючи вищенаведене, аналізуючи наведені вище правові норма, суд вважає, що зобовязуючи орган пенсійного фонду призначити пенсію, на останній автоматично покладається й обовязок щодо її виплати, з огляду на що заява підлягає задоволенню, з наданням відповідного розяснення.

Керуючись ст. 170 КАС України,-

У Х В А Л И В:

Заяву Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про розяснення судового рішення по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення певних дій задовольнити.

Розяснити постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 13 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ізмаїльського обєднаного управління Пенсійного фонду Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення певних дій, зазначивши, що на Ізмаїльське обєднане управління Пенсійного фонду Одеської області також покладається обовязок виплачувати призначену ОСОБА_2 пенсію за віком як матері інваліда з дитинства відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення до Ізмаїльського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області, тобто з 27 травня 2016 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали через суд першої інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст ухвали складено та підписано 27.12.2016р.

Суддя: ОСОБА_3