Справа № 570/2504/16-а
номер провадження 2-а/570/34/2016
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2016 року
Суддя Рівненського районного суду Рівненської області, як адміністративного суду, ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про визнання дій протиправними, здійснення перерахунку і виплати пенсії.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 01.11.2010 року отримує пенсію за віком, в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
При обчисленні розміру її пенсії відповідачем не враховано сум: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, які є складовими заробітної плати державного службовця і на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати.
Проте, листом від 25.04.2016 року за вихідним номером 2270/02 відповідач відмовив позивачу у включенні до заробітної плати при обчисленні пенсії як державному службовцю інших виплат, у зв'язку з тим, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених законом "Про державну службу" не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає, що не враховуючи до розрахунку пенсії вищевказаних надбавок, відповідач порушив її права.
ОСОБА_2 просить суд визнати дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо відмови врахувати при призначенні та обчисленні їй пенсії, усі суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, грошової винагороди, індексації неправомірними. Зобовязати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії із включенням до її заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, грошової винагороди, індексації, з врахуванням фактично отриманих сум з 01 листопада 2010 року.
Відповідач, не погоджуючись із позовними вимогами подав письмові заперечення, в яких вказано, що відповідно до Закону України Про державну службу не передбачено при обчисленні пенсії врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Вказані виплати не є складовими заробітної плати. З таких підстав відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши і оцінивши надані докази, вважаю, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в Рівненському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Рівненської області як одержувач пенсії по віку. Пенсія призначена відповідно до положень ст. 37 Закону України "Про державну службу".
З довідки № 81, виданої 14 квітня 2016 року Зорянською сільською радою Рівненського району, вбачається, що позивачу за період з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року виплачено індексації - 625, 51 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 2152,00 грн.; грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади - 10581, 60 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення 9900, 20 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В розрахунок для обчислення пенсії відповідачем не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби, грошову винагороду, індексацію заробітної плати на вказані вище суми.
Позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Проте, листом від 25.04.2016 року за вихідним номером №2270/02 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії по віку з огляду на те, що включити до заробітної плати при обчисленні пенсії як державному службовцю матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди та індексації немає законних підстав.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
А так само і п. 2.3.2 вказаної Інструкції, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер, зокрема грошовавинагородадержавнимслужбовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків;
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Беручи до уваги вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та грошова винагорода входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, до заробітноїплати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення Законів України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які до спірних правовідносин є загальними.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" враховуються при обчисленні пенсій.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, яка з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Тому, при перерахунку пенсії позивачу повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
А тому, доводи відповідача, про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру пенсії, є безпідставними.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_2 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода, індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Позивач пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом 10.05.2016 року.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто починаючи з 10.11.2015 року. Позовні вимоги поза межами строку звернення до суду, слід залишити без розгляду.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 71, 160, 162, 163, 183-2, 186, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України Про державну службу, ст. ст. 1, 2 Закону України Про оплату праці, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в донарахуванні пенсії ОСОБА_2 з розрахунку 90% заробітної плати з врахуванням всіх складових заробітної плати в тому числі допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань індексації заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.
Зобовязати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, ОСОБА_2 пенсії з розрахунку 90% заробітної плати, включивши до суми заробітної плати, з якої призначалась пенсія, індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, починаючи з 10 листопада 2015 року.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог за період з 01 листопада 2010 року по 09 листопада 2015 року включно залишити без розгляду.
Присудити з Державного бюджету України на користь позивача ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 551,21 грн.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сидоренко С.М.