Постанова № 63724872, 13.12.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
554/6100/16-а
Номер документу
63724872
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 13.12.2016 Справа № 554/6100/16-а

П О С Т А Н О В А 554/6100/16-а

Іменем України 2-а/554/262/2016

13.12.2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря Плаксюк І.Ю.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

В липні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративною позовною заявою до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України в Полтавській області, провести перерахунок її пенсії, призначеної відповідно до ст.37, ст.37-1 Закону України №3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, у звязку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зі збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади з розміру 14064,42 гривні, з якої сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на підставі довідки №66/21-130 від 07.07.2016 року Управління Служби безпеки України в Полтавській області та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказала, що вона перебуває на обліку в Полтавському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 11.07.2005 року та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ст.37 Закону України №3732-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу».

11 липня 2016 року позивач звернулася до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою, про проведення перерахунку її пенсії відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно з якою у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

За таких обставин, позивач вимагала провести перерахунок пенсії, яка була установлена на момент виходу на пенсію, згідно зі ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітної плати (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у звязку із підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, згідно з довідкою Управління СБУ в Полтавській області №66/21-130 від 07.07.2016 року та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01.01.2016 року.

Рішенням Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, оформленого у вигляді листа №186/Б-17/2 від 21.07.2016 року відмовлено у проведенні перерахунку пенсії державного службовця виходячи з того, що відповідно до пункту 5 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ раніше призначені пенсії не перераховуються.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, прохала їх задовольнити, пояснення надала аналогічні до змісту позовної заяви.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, вказала, що довідка №66/21-130 від 07.07.2016 року видана Управлінням Служби безпеки України в Полтавській області, була відізвана у звязку з недостовірністю зазначених в ній даних щодо заробітної плати позивача.

Заслухавши думки учасників процесу, перевіривши фактичні обставини справи наданими сторонами доказами, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області з 11.07.2005 року та отримує пенсію за віком у розмірі 90 % від суми заробітної плати, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Для перерахунку позивачеві пенсії нею було надано відповідачу довідку від 07.07.2016 року №№ 66/21-130 про складові заробітної плати за формою, визначеною Постановою Правління Пенсійного фонду від 04.09.2013 № 15-11 (а.с. 9).

11 липня 2016 року позивач звернулася із заявою до відповідача, у якій просила провести перерахунок пенсії, яка була встановлена на момент виходу на пенсію відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітної плати (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у звязку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, згідно з довідкою Управління СБУ в Полтавській області №66/21-130 від 07.07.2016 року та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01.01.2016 року (а.с.10).

Полтавським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 25.07.2016 року за № 186/Б-17/2 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, виходячи із того, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ було скасовано норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Підстав для перерахунку пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно наданої довідки немає (а.с. 11).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2, ч. 5 ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року «Про державну службу» (в редакції від 23.06.2005 року, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції від 23.05.2005 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсій державних службовців був урегульований п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну Службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 Постанови №865 встановлено, що перерахунок пенсії провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України«Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Суд враховує, що 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІ від 10.12.2015 року, в якому відсутні норми щодо перерахунку пенсії.

Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до прийняття Закону України «Про державну службу» №889-VІІ, норми вищевказаного Закону не підлягають застосуванню щодо питання перерахунку пенсії. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно із ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді відповідача, за вказаної статтею Конституції України не допускається.

Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого рішення від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) констатував:«Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь- яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики (абз. 5, 6 пункту 4 мотивувальної частини).

В цьому ж рішенні Конституційний Суд України зазначив, що «набуте право не може бути скасоване, звужене» (абз. 2, 3 пункту 4 мотивувальної частини).

Таким чином, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів УкраїниПостанови «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року у позивача ОСОБА_1 виникло право на перерахунок її пенсії, для чого вона 11.07.2016 подала відповідачу заяву та довідку Управління СБУ в Полтавській області №66/21-130 від 07.07.2016 року про розмір грошового забезпечення.

15.09.2016 року вказана довідка Управлінням СБУ в Полтавській області була відкликана з Полтавського обєднаного управління пенсійного фонду України в Полтавській області (а.с. 34).

Допитаний у судовому засіданні як свідок головний бухгалтер Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, ОСОБА_4, суду пояснив, що вказана довідка про заробітну плату №66/21-130 від 07.07.2016 року, яка видана ОСОБА_1 була відізвана Управлінням Служби безпеки України в Полтавській області, оскільки відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016 року скасовано форму довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказана постанова вступила в законну силу з 02.09.2016 року. При цьому, відомості зазначені у довідці №66/21-130 від 07.07.2016 року про складові заробітної плати позивача є достовірними та відповідають дійсності.

Таким чином, згідно зі ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в редакції від 23.06.2005 року) є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Позивач ОСОБА_1 звернулась до відповідача 11.07.2016 із заявою про перерахунок пенсії та довідкою Управління СБУ в Полтавській області №66/21-130 від 07.07.2016 року про розмір грошового забезпечення, яка відповідала встановленій на момент звернення формі, затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року.

Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У відповідності до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою 28.07.2016 року.Доказів поважності причин пропуску позивачем строку на звернення до суду не надано. А тому, враховуючи дату звернення до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який ОСОБА_1 просить зобовязати відповідача провести перерахунок її пенсії, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 28.01.2016 року.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про необхідність часткового задоволення вимог позивача та зобовязання Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, не змінюючи базовий місяць індексації пенсії у звязку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зі збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади з 14064,42 гривні, з якої сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на підставі довідки №66/21-130 від 07.07.2016 року Управління Служби безпеки України в Полтавській області та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 28 січня 2016 року. В іншій частині позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 159-163, 167, 186 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов`язати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, у звязку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» зі збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади з 14064,42 гривні, з якої сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на підставі довідки №66/21-130 від 07.07.2016 року Управління Служби безпеки України в Полтавській області та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 28 січня 2016 року.

Позовні вимоги в іншій частині залишити без розгляду.

Стягнути з Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь УДКСУ у м. Полтава (код ЄДРПОУ 38019510, банк отримувача ГУДКСУ в Полтавській області, рахунок отримувача 31216206700005, МФО 831019) судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов