ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
22 грудня 2016 року м. Київ К/800/35130/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Словважмаш» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання скасування рішення про застосування санкцій та нарахування пені,
встановив:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року, позов задоволено частково. Визнано частково недійсним рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 14 липня 2015 року № 0011781706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 412210, 14 грн, з яких штрафні санкції у сумі 367235, 55 грн та пеня у сумі 44974,59 грн. В решті позову відмовлено.
Судами встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Словважмаш» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 00210594, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 17 серпня 2015 року, зареєстроване як платник податків з 18 грудня 1995 року, свідоцтво № 38660601.
14 липня 2015 року на підставі частини 10 пункту 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідачем прийняте рішення № 0011781706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосований штраф у сумі 572545, 78 грн та нарахована пеня у сумі 75736, 29 грн за період з 21 лютого 2014 року по 19 травня 2015 року. Спірне рішення № 0011781706 прийняте 14 липня 2015 року, а не 15 липня 2015 року, як помилково зазначає позивач у позовних вимогах. Зі спірного рішення вбачається, що 15 липня 2015 року є датою реєстрації вихідної кореспонденції на штампі відповідача. Отже, предметом спору у даній адміністративній справі є рішення відповідача від 14 липня 2015 року № 0011781706.
Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових правовідносин, у тому числі, щодо питань адміністрування єдиного внеску. Позивачем як страхувальником були подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з лютого 2014 року по травень 2015 року.
Факт несвоєчасної сплати єдиного внеску за період з 21 лютого 2014 року по 19 травня 2015 року сторонами не заперечується, внаслідок чого не підлягає доказуванню відповідно до частини 3 статті 72 КАС України, а також підтверджується даними особового рахунку позивача, наданого відповідачем.
Судові рішення мотивовані тим, що оскільки Публічне акціонерне товариство «Словважмаш» є платником єдиного внеску, визначеним статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014", то в даному випадку у період з 14 квітня 2014 року по 19 травня 2015 року до нього не застосовуються відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у цей період.
Станом на час виникнення спірних правовідносин та розгляду даної справи антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, не закінчилась.
Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК), Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VІ від 08 липня 2010 року (далі - Закон № 2464-VІ), Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі - Закон № 1669-VII) та іншими нормативно-правовими.
Для застосування положень Закону № 1669-VII та Закону № 2464-VІ необхідно дотримуватися двох чинників одночасно: періоду дії законів та території, визначеної переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, згідно з додатком до якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Слов'янськ Донецької області. 05 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053, та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджено новий перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, до якого також включено м. Слов'янськ Донецької області. Пунктом 3 наведеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 та від 05 листопада 2014 року № 1079-р.
Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області здійснює свою діяльність в межах населеного пункту, на території якого здійснювалася антитерористична операція, а саме, м. Слов'янськ Донецької області.
Передбачена положеннями Закону № 1669-VII заява позивачем подана не була. Цим законом визначений період, протягом якого така заява подається, а саме не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Оскільки станом на день розгляду справи антитерористична операція не закінчена, то норма, яка стосується не застосування штрафних та фінансових санкцій, передбачених статтями 25, 26 Закону № 2464-VІза невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, не містить у собі такої умови як подання заяви.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Статтею 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань є сертифікат Торгово-промислової палати України.
20 серпня 2014 року позивачу Торгово-промисловою палатою України виданий сертифікат № 2503/05-4 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 13 липня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
За період з 21 лютого 2014 року по 19 травня 2015 року відповідачем нарахований штраф у сумі 572545, 78 грн та пеня у сумі 75736, 29 грн. Отже, до прийняття Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», яким визначений початок проведення антитерористичної операції - 14 квітня 2014 року, за період з 1 лютого 2014 року по 13 квітня 2014 року сума штрафу складає 205310, 23 грн, та пені - 30761, 70 грн, а з 14 квітня 2014 року по 19 травня 2015 року сума нарахованого штрафу складає 367235, 55 грн, пені - 44974, 59 грн. Щодо підстав для скасування спірного рішення за період з 21 лютого 2014 року по 14 квітня 2014 року, позивачем не наведено жодного обґрунтування, однак факт несвоєчасної сплати єдиного внеску позивачем не заперечується.
Суди попередніх інстанцій виходили з того, що у період невиконання обов'язків платника єдиного внеску позивач здійснював господарську діяльність на території населених пунктів, які включено до Переліку населених пунктів, на території яких провадиться антитерористична операція та в силу вимог Закону № 1669 був звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 № 2464-VІ на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, тому відповідач не мав права нараховувати позивачу штраф у розмірі 367235, 55 грн та пеню - 44974, 59 грн за несвоєчасну та не в повному обсязі сплату єдиного внеску за період з 14 квітня 2014 року по 19 травня 2015 року.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 20 серпня 2014 року № 2503/05-4 не звільняє позивача від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 213 КАС України касаційна скарга має містити обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права та як вони вплинули на правильність вирішення справи.
Відповідно до положень пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не навів підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Словважмаш» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання скасування рішення про застосування санкцій та нарахування пені.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.К. Черпак