Ухвала суду № 63719849, 29.11.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
29.11.2016
Номер справи
814/3210/14
Номер документу
63719849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2016 року м. Київ К/800/28359/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого : Мороза В.Ф.

Суддів: Донця О.Є.

Черпіцької Л.Т.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Вознесенської районної державної адміністрації на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Вознесенської районної державної адміністрації про скасування розпорядження,

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив скасувати розпорядження Вознесенської районної державної адміністрації у Миколаївській області (далі - Вознесенська РДА) від 12.09.2014 №269-р, яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови Вознесенської РДА від 19.08.2011 №319-р «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель не наданих у власність чи користування (сільськогосподарські землі) в межах Новогригорівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області для ведення особистих селянських господарств».

Позов мотивовано тим, що оскаржуване розпорядження Вознесенської РДА є протиправним, оскільки прийнято з порушенням вимог діючого законодавства та є таким, що порушує права позивача.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.02.2015, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015 позов задоволено. Скасовано протиправне розпорядження Вознесенської РДА від 12.09.2014 №269-р, яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови Вознесенської РДА від 19.08.2011 №319-р «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель не наданих у власність чи користування (сільськогосподарські землі) в межах Новогригорівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області для ведення особистих селянських господарств».

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Переглядаючи судові рішення в межах касаційної скарги, судова колегія не вбачає підстав для її задоволення.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням голови Вознесенської районної державної адміністрації у Миколаївській області № 319-р від 19.08.2011 позивачу, а також іншим 17 особам, мешканцям міста Вознесенська та Вознесенського району, був наданий дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, із земель не наданих у власність чи користування (сільськогосподарські землі), в межах території Новогригорівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області для ведення особистих селянських господарств.

12.09.2014 першим заступником голови райдержадміністрації, виконувачем функцій і повноважень голови райдержадміністрації було прийнято розпорядження № 269-р про втрату чинності розпорядження голови Вознесенської райдержадміністрації від 19.08.2011 № 319-р, яким 18 громадянам надано дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 33,6 га сільськогосподарського призначення у власність для ведення особистих селянських господарств в межах території Новогригорівської сільської ради Вознесенського району.

Підставами для прийняття вказаного розпорядження стали клопотання Держсільгоспінспекції в області від 14.07.2014 № 5 про приведення у відповідність до вимог чинного законодавства вказаного розпорядження, оскільки заплановані до ведення земельні ділянки розташовані в межах прибережної захисної смуги річки Південний Буг на відстані 20 м від узрізу води, а також лист заступника голови Миколаївської облдержадміністрації від 09.09.2014 № 3166/0/05-28/3-14, де зазначено, що відповідні проекти землеустрою на погодження до управління Держземагентства у Вознесенському районі не надходили, а також той факт, що вказане розпорядження голови Вознесенської РДА від 19.08.2011 № 319-р не реалізовано.

Стаття 118 Земельного кодексу України передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Стаття 186-1 Земельного кодексу України визначає повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Так, пункти 3-6 статті 186-1 Земельного кодексу України встановлюють, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки:

природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, а земельної ділянки, розташованої у зоні відчуження або зоні безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;

розташованої на території пам'яток культурної спадщини національного значення, їх охоронних зон та охоронюваних археологічних територіях, підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини;

розташованої на території земель історико-культурного призначення, пам'яток культурної спадщини місцевого значення, їх охоронних зон, в історичних ареалах населених місць та інших землях історико-культурного призначення, крім випадків, зазначених в абзаці третьому цієї частини, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони культурної спадщини, відповідним структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини;

лісогосподарського призначення підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства;

водного фонду підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства.

При цьому, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Ураховуючи вимоги положень статей 118, 186-1 Земельного кодексу України колегія суддів зазначає, що розпорядження голови Вознесенської районної державної адміністрації у Миколаївській області № 319-р від 19.08.2011 про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель не наданих у власність чи користування (сільськогосподарські землі), в межах території Новогригорівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області для ведення особистих селянських господарств є одним із законодавчо визначених етапів на шляху отримання погоджувальної документації зацікавленою особою земельної ділянки державної чи комунальної форми власності.

Тобто, розпорядження голови Вознесенської районної державної адміністрації у Миколаївській області № 319-р від 19.08.2011 є лише передумовою прийняття іншими компетентними органами висновку про погодження або про відмову в погодженні проекту землеустрою.

При цьому, в подальшому проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Таким чином наявність клопотання Держсільгоспінспекції в області від 14.07.2014 № 5 про приведення у відповідність до вимог чинного законодавства вказаного розпорядження, оскільки заплановані до ведення земельні ділянки розташовані в межах прибережної захисної ти річки Південний Буг на відстані 20 м від узрізу води, а також лист заступника голови Миколаївської облдержадміністрації від 09.09.2014 № 3166/0/05-28/3-14, де зазначено, що відповідні проекти землеустрою на погодження до управління Держземагентства у Вознесенському районі не надходили не є підставою для прийняття розпорядження № 269-р про втрату чинності розпорядження голови Вознесенської райдержадміністрації від 19.08.2011 № 319-р.

За таких обставин, розпорядження Вознесенської районної державної адміністрації у Миколаївській області (далі - Вознесенська РДА) від 12.09.2014 №269-р підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись 220, 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалила:

Касаційну скаргу Вознесенської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України.

Судді: В.Ф. Мороз

О.Є. Донець

Л.Т. Черпіцька