Постанова № 63717885, 22.12.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2016
Номер справи
823/1521/16
Номер документу
63717885
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2016 року справа № 823/1521/16

м. Черкаси

11 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гараня С.М.,

секретаря Тараненка М.О.,

за участю:

відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до голови Тальнівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_2, в якій просить:

- визнати протиправним ненадання головою Тальнівської РДА ОСОБА_1 публічної інформації на його запит від 03.10.2016;

- зобовязати голову Тальнівської РДА надати ОСОБА_2 повну, точну та достовірну публічну інформацію, а саме: - завірену копію графічної та текстової складових генерального плану м. Тальне; - інформацію про порядок (адреса приміщення, номер кабінету, розклад роботи, графік прийому) ознайомлення громадян із генеральним планом м. Тальне, у відповідності до п.4 ч.1 ст.14 Закону України Про доступ до публічної інформації; - завірений перелік всіх видів містобудівної документації (місцеві правила забудови, детальні плани територій, плани червоних ліній, проекти забудови територій, проекти розподілу територій тощо) та матеріалів інвентаризацій земель, які є у розпорядженні Тальнівської РДА.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що 03.10.2016 він звернувся до голови Тальнівської РДА із інформаційним запитом в якому просив надати публічну інформацію стосовно матеріалів генерального платну м. Тальне. Відповіддю від 06.10.2016 відповідач відмовив ОСОБА_2 у надані запитуваної інформації з посиланням на той факт, що зазначена інформація відноситься до інформації з обмеженим доступом. Вказана відмова на думку позивача є протиправною, оскільки у відповідності до ч.11 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», матеріали генерального платну населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання її за запитом на інформацію. Крім цього наголосив, що у відповідності до п.2 Прикінцевих положень вказаного Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 27.03.2014 № 1170-VII, гриф «Для службового користування» чи інші грифи, що передбачають обмеження доступу до документу або інформації в ньому втрачають чинність, а відповідні документи підлягають розкриттю на наданню на запит через один рік після набрання чинності даним Законом.

Позивач до зали судового засідання не прибув, клопотаннями від 30.11.2016, а також 05.12.2016 просив розглядати справу за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.

Відповідач до зали судового засідання прибув, позовні вимоги визнав, проте наголосив, що на час звернення позивача з відповідним запитом організацією-розробником та розпорядником генерального плату м. Тальне - ДП УДНДІПМ «Діпромісто» гриф «Для службового користування» з останнього знятий не був, в звязку з чим ОСОБА_2 було відмовлено у наданні даної інформації. Додатково зазначив, що на даний час гриф обмеження доступу «Для службового користування» з генерального плану м. Тальне знятий, а тому позивач може ознайомитись з ним в приміщенні адміністрації.

Заслухавши пояснення відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Матеріалами справи встановлено, що 03.10.2016 ОСОБА_2 звернувся до голови Тальнівської РДА із інформаційним запитом в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому просив надати:

- завірену копію графічної та текстової складових генерального плану м. Тальне;

- інформацію про порядок (адреса приміщення, номер кабінету, розклад роботи, графік прийому) ознайомлення громадян із генеральним планом м. Тальне, у відповідності до п.4 ч.1 ст.14 Закону України Про доступ до публічної інформації;

- завірений перелік всіх видів містобудівної документації (місцеві правила забудови, детальні плани територій, плани червоних ліній, проекти забудови територій, проекти розподілу територій тощо) та матеріалів інвентаризацій земель, які є у розпорядженні Тальнівської РДА.

Відповіддю за підписом голови Тальнівської РДА Черкаської області від 06.10.2016 № 05-10/87 позивача було повідомлено, що він вже був ознайомлений із «Схематичним кресленням генерального плану міста» у відділі архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Тальнівської РДА. Також зазначено, що станом на 21.03.2016 генеральний план м. Тальне має гриф обмеження доступу «Для службового користування», дозвіл на зняття грифу до райдержадміністрації не надходив, в звязку з чим запитувана інформація не може бути надана.

Вважаючи відмову голови Тальнівської РДА Черкаської області у наданні запитуваної інформації протиправною, оскільки остання була здійснена без дотримання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та є такою, що порушує його законні права та інтереси, ОСОБА_2 звернувся з відповідним позовом до суду за захистом порушених права та інтересів зі сторони субєкта владних повноважень.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регламентуються приписами Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року № 2939-VI (надалі Закон № 2939-VI).

Згідно ч.1 ст.1 вказаного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно ч.1 ст.6 Закону № 2939-VI, інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація, таємна інформація та службова інформація.

У відповідності до ч.2. ст.6 вказаного Закону, обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Частиною 1 ст.9 Закону № 2939-VI передбачено, що відповідно до вимог ч.2 ст.6 цього Закону до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; 2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону. Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі (ч.ч.2, 3 ст.9 Закону № 2939-VI).

Пунктами 1 та 2 ч.1 ст.12 Закону № 2939-VI передбачено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є, зокрема: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у ст.13 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.13 цього Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (ч.2 ст.19 цього Закону).

Згідно ч.1 ст.22 зазначеного Закону розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів регламентований Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (надалі Закон № 3038-VI).

Відповідно до ч.1 чт.13 Закону № 3038-VI, планування територій на регіональному рівні здійснюється шляхом розроблення схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів.

Згідно ч.1 ст.1 Закон № 3038-VI , схеми планування території на регіональному рівні - планувальна документація, яка розробляється у розвиток Генеральної схеми планування території України та визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови, використання територій адміністративно-територіальних одиниць та їх окремих частин. В той час, як генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Судом встановлено, що генеральний план м. Тальне був розроблений на основі топографо-картографічних планів (карт) М 1:5000, які розроблені в 1987 році «Главным Управлением Геодезии и картографии при Совете Министров СССР», правонаступник Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру».

Замовником генерального платну є Тальнівська міська рада, а розпорядником та розробником - Державне підприємство Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто».

Генеральний план м. Тальне складається з наступних видів документів:

- Схема погодження города в системе расселения, М 1:25000, гриф «дек»;

- План существующего города (опорный план), М 1:5000, гриф «дек»;

- Схема планировочных ограничений и оценка существующего состояния окружающий среды, М 1:5000, гриф «дек»;

- Генеральный план, М 1:5000, гриф «дек»;

- Эскиз обьемно - пространственной композиции центра, М 1:2000, без грифа;

- Схема магистралей государственного и внешнего транспорта, М 1:5000, гриф «дек»;

- Схема водоснабжения и водоотведения, М 1:5000, гриф «дек»;

- Схема гидротехнических мероприятий и прогнозируемого состояния окружающий среды, М 1:5000, гриф «дек»;

- Схематический чертеж генерального плана, без грифа;

- Схема вертикальной планировки и ливнестоков, М 1:5000, гриф «дек»;

- Пояснительная записка с фотографиями основных чертежей, без грифа.

Законом України від 27.03.2014 № 1170-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з прийняттям Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» ч.11 ст.17 № 3038-VI викладено в наступній редакції: «Матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується шляхом його розміщення на веб-сайті органу місцевого самоврядування та у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, а також у загальнодоступному місці у приміщенні такого органу. Матеріали генерального плану населеного пункту надаються за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Крім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 27.03.2014 №1170-VІІ, який діє з 19.04.2014, встановлено, що гриф «Для службового користування» чи інші грифи, що передбачають обмеження доступу до документа або інформації в ньому, які були надані до набрання чинності Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім грифів секретності, втрачають чинність, а відповідні документи підлягають розкриттю та наданню на запит, через рік після набрання чинності цим Законом, якщо зазначені грифи не були переглянуті та підтверджені відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

З вказаного випливає, що починаючи з 20.04.2015 присвоєні матеріалам генеральних планів міст грифи «Для службового користування» втратили свою чинність на підставі вимог Закону №1170-VІІ.

Так, при вивченні матеріалів справи суд, зокрема, дослідив копію витягу з акту № 16 від 22.09.2015 «Перегляду грифу обмеження доступу до містобудівної документації», що був складений та затверджений експертною комісією ДП УДНДІПМ «Діпромісто». Вищевказаним актом гриф обмеженого доступу «Для службового користування» було знято з графічних матеріалів м. Тальне.

Таким чином, на час звернення позивача до голови Тальнівської РДА із інформаційним запитом стосовно надання матеріалів генерального платну м. Тальне 03.10.2016, ця інформація була відкритою у відповідності до діючого законодавства, а тому законодавчих перешкод у наданні спірної інформації не існувало, в звязку з чим суд дійшов висновку, що оскаржувані дії відповідача є протиправними та свідчать про те, що останнім не було вжито заходів для належного розгляду запиту на інформацію поданого ОСОБА_2, в звязку з чим безпідставно відмовлено у наданні витребовуваної інформації з помилковим посиланням на присвоєння їй грифу «Для службового користування».

З урахуванням вищевказаного суд дійшов висновку, що в частині зобовязання відповідача надати: копії графічної та текстової складових генерального плану м. Тальне; інформацію про порядок ознайомлення громадян із генеральним планом м. Тальне; плани червоних ліній, проекти забудови територій та проекти розподілу територій м. Тальне позов є таким, що підлягає задоволенню.

Суд також зазначає, що звертаючись з інформаційним запитом від 03.10.2016 ОСОБА_2 просив відповідача надати: - місцеві правила забудови; - детальні плани територій м. Тальне; - матеріали інвентаризації земель м. Тальне. На думку суду в наданні вказаних матеріалів було правомірно відмовлено, в звязку з чим позов в цій частині не підлягає задоволенню. Вказаний висновок суд обґрунтовує наступним.

У відповідності до ст.22 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Судом встановлено, що місцеві правила забудови затверджувались відповідним місцевими радами і розроблення цих правил було врегульовано ст.22 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 № 1699-ІІІ, який втратив чинність на підставі п.10 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 3038-VI.

Щодо надання завіреної копії детальних планів територій м. Тальне суд зазначає, що відповідно до ст.19 № 3038-VI, детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, в звязку з чим, на думку суду, загальна доступність матеріалів детального плану територій м. Тальне має забезпечуватись відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», шляхом надання її виконавчим органом міської ради за запитом на інформацію.

Відносно матеріалів інвентаризації земель м. Тальне суд зазначає, що до повноважень відповідача, відповідно до Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про землеустрій» не належать повноваження щодо проведення інвентаризації земель. В даному випаду державна політика у сфері землеустрою віднесена до повноважень центрального органу виконавчої влади, який регулює вказані правовідносини.

Вищевказані обставини свідчать, що відповідач не має в своєму володінні, користуванні та розпорядженні зазначені матеріали (інформацію), а тому відмова в її наданні відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема, положенням ст.22 Закону № 2939-VI.

Положеннями ч.1 ст.11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним дії щодо ненадання головою Тальнівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 публічної інформації на запит ОСОБА_2 від 03.10.2016.

Збовязати голову Тальнівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 надати ОСОБА_2:

- завірену копію графічної та текстової складових генерального плану м. Тальне;

- інформацію про порядок (адреса приміщення, номер кабінету, розклад роботи, графік прийому) ознайомлення громадян із генеральним планом м. Тальне, у відповідності до п.4 ч.1 ст.14 Закону України Про доступ до публічної інформації;

- плани червоних ліній, проекти забудови територій та проекти розподілу територій м. Тальне.

В задоволенні іншої частини позовних відмовити.

Стягнути за рахунок Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (ідентифікаційний код - 04061286) на користь ОСОБА_2 сплачений ним судовий збір за подання позову в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя С.М. Гарань

Повний текст постанови виготовлений 26.12.2016 року