Справа № 815/4654/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.,
за участю сторін:
-представника позивача - ОСОБА_1В.(довіреність від 14.11.2016р. №1165)
-представника відповідача - ОСОБА_2О.(довіреність від 15.11.2016р. №15/11-1),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі до ТОВГурман-К про накладення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі звернулось до суду з адміністративним позовом до ТОВ Гурман-К про притягнення до відповідальності передбаченої п.5 ч.1 ст.64 Закону України Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів, а саме: накладення штрафу у розмірі від пяти до восьми мінімальних заробітних плат із вилученням з обігу таких харчових продуктів.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначав, що 18.08.2016р., відповідно до наказу № 66 від 17.08.2016 р. та направлення на проведення перевірки №04 від 17.08.2016р., Управлінням Держпродспоживслужби в м. Одесі, було здійснено позапланову перевірку ТОВ «Гурман-К», за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Сахарова, 36, у звязку із зверненням громадянки і за погодженням Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 09.08.2016 року №602-1121-17/7541, за результатами якої складено акт перевірки від 18.08.2016 року №1. Представник позивача зазначав, що в ході даної перевірки виявлено порушення ч.2 ст.37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме встановлено реалізацію продукції без відповідних документів та маркування, а саме: мясо куряче філе охолоджене, вага - 1,503 кг.; крила курячі охолоджені, вага - 1,724 кг.; гомілка куряча охолоджена, вага - 1,938 кг.; стегно куряче охолоджене, вага - 1,050 кг., які підлягають вилученню з обігу. Разом з тим, позивачем зазначено, що 05.09.2016р. управлінням Держпродспоживслужби в м. Одеса, складено протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів №001 від 05.09.2016р., яким встановлено реалізація ТОВ «ГУРМАН-К» харчових продуктів без відповідних документів та маркування. Враховуючи те, що відповідачем порушено вимоги пунктів 1,2,3, ч. 2 статті 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», на думку позивача, ТОВ Гурман-К має бути притягнутий до відповідальності, передбаченої п. 5 ч. 1 ст. 64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі зазначивши, що протокол №001 від 05.09.2016р. про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів не може бути допустимим доказом по даній справі, оскільки складений, на думку відповідача, не уповноваженою особою та не стосується правопорушення, передбаченого п.1,2,3 ч.2 ст.37 Закону України Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів та не містить інформації щодо предмету доказування. Разом з тим, представником відповідача зазначено, що минув строк встановлений ст.38 КУпАП та позивачем не надано жодних документів, які можуть бути підставою для встановлення фактичних даних (доказів). Крім того, представником відповідача зазначено, що у протоколі №001 від 05.09.2016р. про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, а саме у графі «інформація про правопорушення» у пункті 3, де повинна бути вказана інформація про особу, яка притягається до відповідальності (зокрема найменування, або прізвище, імя, по-батькові, ідентифікаційний код, місцезнаходження, та інші реквізити, які вказують на особу, яка притягається до відповідальності) відомості відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Згідно ч.1,ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
При цьому, відповідно до п.2 ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає предметну підсудність адміністративних справ, визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997р. №771/97-ВР законодавство про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів складається з Конституції України, цього Закону, інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього. Законодавство про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів повинне відповідати положенням цього Закону. У разі невідповідності законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів положенням цього Закону застосовуються положення цього Закону.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» дія цього Закону поширюється на санітарні заходи, об'єкти санітарних заходів; вимоги до окремих показників якості харчових продуктів, у тому числі вимоги щодо інформування споживачів про властивості харчових продуктів, включаючи рекламу харчових продуктів; операторів ринку та потужності; систему державного контролю.
Відповідно до ст.4 вказаного Закону державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров'я та інтересів споживачів. Держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом: встановлення санітарних заходів; встановлення вимог до окремих показників якості харчових продуктів; державної реєстрації визначених цим Законом об'єктів санітарних заходів; видачі, припинення, анулювання та поновлення експлуатаційного дозволу; інформування та підвищення обізнаності операторів ринку і споживачів щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів; встановлення вимог щодо стану здоров'я персоналу потужностей; участі у роботі відповідних міжнародних організацій; здійснення державного контролю; притягнення операторів ринку, їх посадових осіб до відповідальності у разі порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 667 від 02.09.2015р. Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Згідно з п.1 Положення про Управління Держпродспоживслужби в місті, районі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №45 від 15.02.2016р., яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.03.2016р. за №366/28496, Управління Держпродспоживслужби в місті, районі є територіальним органом Держпродспоживслужби нижчого рівня та підпорядковане їй та відповідно Головному управлінню Держпродспоживслужби в області.
Відповідно до п.3 та п.4 зазначеного Положення завданням Управління Держпродспоживслужби є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Управління Держпродспоживслужби відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за тваринами, харчовими продуктами, іншими об'єктами санітарних заходів, пов'язаними з продуктами тваринного походження, репродуктивним матеріалом, біологічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанціями, кормовими добавками, преміксами та кормами, засобами ветеринарної медицини, засобами догляду за тваринами та супутніми об'єктами, штамами мікроорганізмів, а також потужностями, що використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу; діяльністю суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини).
18.08.2016р., управлінням Держпродспоживслужби в м.Одесі, відповідно до наказу №66 від 17.08.2016р. (а.с.8) та направлення на проведення перевірки №04 від 17.08.2016р. (а.с.9), було здійснено позапланову перевірку ТОВ «Гурман-К», за адресою: м. Одеса, вул.Академіка Сахарова, 36, за результатами якої складено акт перевірки від 18.08.2016р. №1.(а.с.10-16)
У ході перевірки управлінням Держпродспоживслужби в м.Одесі встановлено реалізація харчових продуктів без відповідних документів та маркування, а саме таких продуктів: мясо куряче філе охолоджене, вага - 1,502 кг.; крила курячі охолоджені, вага - 1,724 кг.; гомілка куряча охолоджена, вага - 1,938 кг.; стегно куряче охолоджене, вага - 1,050 кг.
05.09.2016р. управлінням Держпродспоживслужби в м. Одеса, складено протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів №001, яким зафіксована реалізація харчових продуктів ТОВ «Гурман-К» без відповідних документів та маркування, а саме: мясо куряче філе охолоджене, вага - 1,502кг.; крила курячі охолоджені, вага - 1,724 кг.; гомілка куряча охолоджена, вага - 1,938кг.; стегно куряче охолоджене, вага - 1,050 кг.(а.с.7-8) Перевірка була проведена у присутності заступника директора ТОВ «Гурман-К» ОСОБА_3 та без заперечень щодо встановлених порушень.
Відповідно до п. 1-3 ч.2 ст. 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» забороняється також обіг об'єктів санітарних заходів, якщо ці об'єкти: 1) небезпечні; 2) непридатні до споживання; 3) неправильно марковані. Харчові продукти, зазначені у пунктах 2 і 3 цієї частини, підлягають вилученню з обігу та/або відкликанню відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.39 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» забороняється обіг харчових продуктів, маркування яких не відповідає вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. Маркування харчових продуктів повинно забезпечувати споживача інформацією, яка надає йому можливість здійснити вибір харчового продукту відповідно до потреб споживача.
Згідно п.5 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» за реалізація неправильно маркованих харчових продуктів операторами ринку тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб - у розмірі від п'яти до восьми мінімальних заробітних плат із відкликанням та/або вилученням з обігу таких харчових продуктів.
Відповідно до ст.65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» провадження у справах про порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів стосовно юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється відповідно до вимог цього Закону. Протокол про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, за результатами здійснення заходу державного контролю мають право складати головні державні інспектори або їх заступники. У протоколі про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, зазначаються: 1) дата і місце його складення; 2) посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; 3) відомості про оператора ринку; 4) прізвище, ім'я, по батькові особи, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів; 5) місце, час вчинення і суть правопорушення; 6) нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність; 7) місцезнаходження свідків і потерпілих, якщо вони є; 8) пояснення особи, яка притягається до відповідальності; 9) інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол про правопорушення підписується особою, яка його склала, та фізичною особою - підприємцем, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, або уповноваженою нею особою, а у разі провадження у справі щодо оператора ринку - юридичної особи - уповноваженою ним особою. За наявності свідків і потерпілих протокол підписується такими особами. Зазначені вимоги ст.65 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» були дотримані позивачем.
п.8 та п.9 ст.64 зазначеного Закону встановлено, що розгляд справ про порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону. Заява про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, разом з іншими матеріалами надсилається до суду у 15-денний строк з моменту складення протоколу про правопорушення.
При цьому, суд вважає помилковим посилання представника відповідача на порушення Управлінням Держпродспоживслужби в м.Одесі приписів Кодексу України про адміністративні правопорушення, так як положення зазначеного Кодексу не можуть бути застосовані до вказаних правовідносин, оскільки санкції, які Управління просить застосувати до ТОВ «Гурман-К» є адміністративно господарськими та їх застосування встановлено положеннями Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Враховуючи викладене, думку представника позивача щодо розміру штрафу, який має бути застосований до відповідача, з урахуванням характеру встановленого порушення, та повідомлення представника відповідача про передачу зазначеного товару, щодо якого встановлено порушення, для знищення, однак, не надання відповідних підтверджуючих документів зазначеного, суд вважає, що до ТОВ Гурман-К повинні бути застосовані адміністративно-господарські санкції за п.5 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997р. №771/97-ВР у вигляді штрафу у розмірі 7250,00 грн. (з урахуванням розміру п'яти мінімальних заробітних плат на момент вчинення порушення 1450грн.) та вилучення з обігу харчових продуктів.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.158 163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Держпродспоживслужби в м.Одесі -задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю Гурман-К (код ЄДРПОУ 37477212) адміністративно-господарські санкції за п.5 ч.1 ст.64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997р. №771/97-ВР у вигляді штрафу у розмірі 7250,00 грн. (сім тисяч двісті пятдесят гривень) та вилучення з обігу харчових продуктів.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Гурман-К (код ЄДРПОУ 37477212) на користь Держави адміністративно-господарські санкції у розмірі 7250,00грн. (сім тисяч двісті пятдесят гривень).
Вилучити з обігу харчові продукти: м'ясо куряче філе охолоджене, вага - 1,502кг.; крила курячі охолоджені, вага-1,724 кг.; гомілка куряча охолоджена, вага -1,938 кг.; стегно куряче охолоджене, вага -1,050 кг., які перебували на реалізації у ТОВ «Гурман-К».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 12.12.2016р.
Суддя К.О. Танцюра
.