Рішення № 63715944, 20.12.2016, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
920/1130/16
Номер документу
63715944
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20.12.2016 Справа № 920/1130/16

Господарський суд Сумської області, у складі судді Джепи Ю.А, при секретарі судового засідання Галашан І.В., розглянувши матеріали справи № 920/1130/16:

за позовом:Комунального підприємства Міськводоканал Сумської міської ради, м. Суми,

до відповідача:Управління освіти і науки Сумської міської ради, м. Суми,

про стягнення 1772 грн. 26 коп.,

за участю представників сторін:

від позивача:ОСОБА_1 (довіреність від 04.01.2016 № 22/1),

від відповідача:ОСОБА_2 (довіреність від 01.02.2016 № 13.01-18/136).

Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача 1660 грн. 86 коп. заборгованості за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 22 грн. 74 коп. 3 % річних, 88 грн. 66 коп. інфляційних нарахувань, відповідно до договору від 03.05.2011 № 185 на водопостачання та прийом стічних вод з бюджетними організаціями, укладеного між сторонами даного спору, а також 1378 грн. судового збору.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання подав відзив від 16.12.2016 № 13.01-18/2147, у якому проти заявлених позовних вимог заперечує, з огляду на наступне: ним, як бюджетною організацією, неодноразово направлялися листи Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради щодо виділення додаткового фінансування для оплати заборгованості , про що, як зазначає відповідач, він повідомляв позивача. Листами від 14.06.2016 № 1867/04.02.01-10, від 15.12.2016 № 4084/04.02.01-10 Департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради відмовлено відповідачеві у виділенні додаткових коштів для оплати заборгованості, у звязку з тим, що Зарічним районним судом м. Суми розглядається справа № 591/1519/15-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрхімпроект» до виконавчого комітету Сумської міської ради, Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради, про визнання незаконним рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539 «Про внесення змін та доповнень до рішень виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системі каналізації м. Суми». В той час, як преамбулою договору, укладеного між сторонами даного спору встановлено, що сторони у своїх взаємовідносинах керуються Правилами приймання стічних воду систему каналізації м. Суми, затвердженими рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596. Рішенням від 06.09.2011 № 539 внесено зміни до вищезазначеного рішення шляхом викладення додатку «Правила приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми» у новій редакції, яка станом на сьогодні оспорюється в Зарічному районному суді м. Суми Публічним акціонерним товариством «Укрхімпроект».

Враховуючи час, наданий сторонам для підготовки до судового засідання в даній справі та для подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, вимоги ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку та встановлений ст. 69 Господарського процесуального кодексу України строк розгляду справи, суд дійшов висновку, що є підстави для розгляду справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд встановив:

03.05.2011 між Комунальним підприємством Міськводоканал Сумської міської ради (виробником, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю Горобина (споживачем, відповідачем у справі) був укладений договір № 185 на водопостачання та прийом стічних вод з бюджетними організаціями, за умовами якого виробник бере на себе зобовязання забезпечувати відповідача питною водою та приймати стічні води згідно межі розподілу, а споживач зобовязувався своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими тарифами у строки і на умовах передбачених договором.

Крім цього, у преамбулі вищевказаного договору передбачено, що сторони у даному договорі керуються Законом України Про житлово-комунальні послуги, Законом України Про питну воду та питне водопостачання, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими Наказом Мінжитлокомунгоспу України № 190 від 27.06.2008, наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 № 30 Про затвердження Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.03.1995 № 131 Про затвердження порядку видачі технічних умов на будівництво обєктів у місті Суми, підпунктом 5 пункту а частини 1 статті 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, затвердженими рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 та іншими нормативно-правовими актами.

Отже, взаємовідносини між позивачем та відповідачем регулюються саме договором, у якому сторони керуються відповідним переліком нормативно-правових актів, Інструкцій, Правил тощо, які на час дії договору та розгляду справи є чинними та в установленому законом порядку не скасовані та не визнані недійсними (незаконними), таким чином, заперечення відповідача щодо позовних вимог, у звязку із розгляду відповідним судом незаконності рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539 «Про внесення змін та доповнень до рішень виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системі каналізації м. Суми», яким, в тому числі, керується позивач при виконанні умов договору від 03.05.2011 № 185, укладеного між сторонами даного спору, судом не приймаються до уваги та не є обґрунтованими, оскільки відповідачем не надано жодних доказів визнання таких правил незаконними.

Відповідно до п 5.1 договору сторони погодили, що відповідач несе відповідальність за каналізаційні мережі, які знаходяться у нього на балансі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, лід, токсичні речовини і т.п., а також ґрунтові води і води промислових підприємств з перевищенням граничнодопустимих концентрацій забруднюючих речовин. Позивач контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця. При виявленні порушень розрахунки виконуються за поточний місяць.

Крім того, п. 5.1 договору, укладеного між сторонами даного спору, визначено перелік гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин (ГДК).

Відповідно до п.1.5 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України Про місцеве самоврядування в Україні затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п.1.6 вище зазначених правил).

Так, відповідно до п. 4.2 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539 Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми передбачено, що для всіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації м. Суми, встановлені Єдині допустимі концентрації (долі - ДК) забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 до цих Правил № 539, що також зазначено і у п. 5.1. договору від 03.05.2011 № 185 на водопостачання та прийом стічних вод з бюджетними організаціями, укладеного між сторонами даного спору.

Дані допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин встановлені відповідно до норм чинного законодавства, виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд, з урахуванням затверджених допустимих концентрацій (ДК) речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р. Псел, і якісного складу води із міськводопроводу.

Відповідно до п. 6.5 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми з метою контролю якості стічних вод абонента водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скидання понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод абонентів виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксується у Акті відбору проб в двох примірниках, які підписують як представники водоканалу, так і представник абонента. У разі неявки уповноваженого представника абонента або при його відмові підписати акт, останній підписується представниками водоканалу із зазначенням прізвища абонента, який відмовився підписати акт.

Відповідно до п.6.7.15 Правил результати аналізів стічних вод оформлюються Протоколом дослідження якості стічних вод.

Матеріали справи свідчать про те, що 15.09.2016 на каналізаційному випуску на виході з контрольного колодязя за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 25, зафіксовано скид споживачем (відповідачем) в міську каналізацію з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин: нітратів 0,92 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, нітритів 0,06 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, заліза 1,07 мг/л при дозволеній нормі 1,0 мг/л, фосфатів 17,74 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, азоту амонійного 31,10 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, хлоридів 122,13 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л. Дана обставина підтверджується актом відбору проб стічних вод від 15.09.2015 № 576, підписаним представником відповідача без зауважень, протоколом від 15.09.2015 № 2272 дослідження якості стічних вод.

За перевищення гранично допустимих концентрацій від забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за вересень 2015 року рахунок від 21.10.2015 № 197 на суму 324 грн. 86 коп.

Крім того, 29.09.2015 на каналізаційному випуску на виході з контрольного колодязя за адресою: м. Суми, вул. Пушкіна, 49-А, зафіксовано скид споживачем (відповідачем) в міську каналізацію з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин: нітратів 1,9 мг/л при дозволеній нормі 0,64 мг/л, цинку 0,519 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л, нітритів 0,09 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л, міді 0,033 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, завислих речовин 587,0 мг/л при дозволеній нормі 280,0 мг/л, заліза 5,52 мг/л при дозволеній нормі 1,0 мг/л, фосфатів 21,82 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, азоту амонійного 36,16 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, БСК5 620,0 мг/л при дозволеній нормі 256,0 мг/л, хлоридів 294,80 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, перевищення співвідношення ХСК/БСК5 = 1580/620 = 2,55.

Дана обставина підтверджується актом відбору проб стічних вод від 29.09.2015, підписаним представником відповідача без зауважень, протоколом від 29.09.2015 № 2306 дослідження якості стічних вод.

За перевищення гранично допустимих концентрацій від забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за вересень 2015 року рахунок від 30.10.2015 № 227 на суму 1336 грн. 00 коп.

Акти про відбір проб стічних вод від 15.09.2015 та від 29.09.2015 містять інформацію про найменування контролюючої організації і прізвище представника абонента, дату та місце відбору проб, прізвище особи, що відбирала пробу, прізвища присутніх осіб при відборі проб, час та місце проведення аналізу.

Протоколи дослідження якості стічних вод мають номер, містять інформацію про найменування джерела відбору проб, його місце, дату відбору, найменування показників мг/л, висновки за підписом представника лабораторії тощо.

Отже, акти про відбір проб стічних вод та протоколи дослідження якості стічних вод складені з дотриманням вимог, визначених у Правилах приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення умов договору та Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011, не оплатив виставлені до оплати рахунок від 21.10.2015 № 197 на суму 324 грн. 86 коп. за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах за вересень 2015 року та рахунок від 30.10.2015 № 227 на суму 1336 грн. 00 коп. за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах за вересень 2015 року, у звязку з чим у останнього станом на 22.06.2016 утворилась заборгованість на загальну суму1660 грн. 86 коп.

Відповідно до п. 5.2 договору від 03.05.2011 № 185 на водопостачання та прийом стічних вод з бюджетними організаціями - скидання споживачем стоків з перевищенням ГДК сплачується згідно з Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 по штрафному тарифу згідно з розрахунками. Штрафні тарифи застосовуються згідно з кратністю підвищення ГДК по кожному виду забруднень.

Відповідно до п 2.3.4 Правил абонент зобовязаний оплачувати протягом 30 банківських днів рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Пунктом 1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 передбачено, що абоненти повинні повністю покривати всі витрати водоканалу, повязані з транспортуванням і очищенням стічних вод та справлянням збору за забруднення навколишнього природного середовища, а при недотриманні вимог договору та місцевих правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми - сплатити водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються абонентами.

Згідно з п. 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 (далі - Інструкція) при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах абонента при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими допустимими концентраціями, абонент сплачує водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка рахується за встановленим нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз ) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відповідно до п. 2.3. Інструкції нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Пунктом 7.2. Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, (Нп) - норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації міста, грн./куб.м (п. 2.3. Інструкції), встановлюється водоканалом строком на один рік на основі фактичних затрат виробництва за звітний період.

Відповідно до п. 7.10 вищезазначених Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, для розрахунку плати за скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій використовуються дані лабораторії водоканалу або результати контрольної проби (у випадку відкриття та аналізу контрольної проби незалежними лабораторіями, що акредитовані у даній галузі досліджень).

Враховуючи вищевикладене, Комунальним підприємством Міськводоканал Сумської міської ради правомірно здійснювались розрахунки з врахуванням нормативу плати за скид понаднормативних забруднень.Для розрахунку лати використовувались дані лабораторії Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради, що передбачено п. 7.10 Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539 Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми.

Матеріали справи свідчать про те, позивачем на адресу відповідача надсилались претензії від 27.01.2016 № 22/407 та від 27.01.2016 № 22/714 з вимогами оплатити рахунок від 21.10.2015 № 197 на суму 324 грн. 86 коп. за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах за вересень 2015 року та рахунок від 30.10.2015 № 227 на суму 1336 грн. 00 коп. за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах за вересень 2015 року, але дані претензії залишились без відповіді та задоволення відповідача.

Відповідно до п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст. ст. 216, 217, 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Беручи до уваги вище викладене, враховуючи, що відносини між сторонами регулюються перш за все договором від 03.05.2011 № 185, який на час розгляду справи є чинним, враховуючи те, що рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539 Про затвердження правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми не скасоване, а отже, Правила приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, є діючими, беручи до уваги, що позивачем дотримано порядок відбору проб та здійснення їх аналізу, визначений у Правилах, а розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 1660 грн. 86 коп. підтверджується наявними у справі матеріалами, господарський суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1660 грн. 86 коп. заборгованості за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та трьох процентів річних виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

З огляду на викладене, враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем договірних зобов'язань, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 88 грн. 66 коп. інфляційних збитків та 22 грн. 74 коп. 3 % річних підлягають задоволенню як такі, що нараховані відповідно до вимог діючого законодавства, а також підтверджуються перевіреними судом розрахунками позивача.

Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, понесені позивачем, у розмірі 1378 грн. 00 коп. підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Управління освіти і науки Сумської міської ради (40024, м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, код ЄДРПОУ 02147894) на користь Комунального підприємства Міськводоканал Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, буд. 9; код ЄДРПОУ 03352455) 1660 грн. 86 коп. заборгованості за обєми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 22 грн. 74 коп. суму 3% річних, 88 грн. 66 коп. інфляційних нарахувань, а також 1378 грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.

3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складене 26.12.2016.

СуддяЮ.А. Джепа