26.12.16
Справа № 635/6663/16-а
Провадження № 2-а/635/146/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2016 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Березовської І.В.
за участю секретаря Мурзіної І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Покотилівка Харківського району Харківської області адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому в остаточних вимогах просив визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області №833272 від 26 лютого 2016 року щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% місячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 05 лютого 2016 року №18-54 та щодо відмови у перегляді з 01 квітня 2014 року розміру нарахованої пенсії по довідці №18-149 від 01 квітня 2014 року в сторону її збільшення до 90 відсотків; зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111, що діяла станом на квітень 2010 року, з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 05 лютого 2016 року №18-54, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження її максимального розміру та згідно довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 01 квітня 2014 року №18-149, починаючи з 01 квітня 2014 року, без обмеження її максимального розміру та здійснити виплати зазначених коштів.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідач - Харківське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області подав до суду письмові заперечення, в яких просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 29 червня 2010 року перебуває на обліку в Харківському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про прокуратуру» » №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
У звязку з підвищенням з 14 червня 2012 року окладів працівників прокуратури та на підставі заяви від 30 жовтня 2012 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року як працюючому працівнику прокуратури у розмірі 80 % відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції чинній на час звернення з такою заявою.
Через звільнення 31 березня 2014 року із займаної посади, ОСОБА_1 проведено перерахунок призначеної пенсії у розмірі 80% з 01 квітня 2014 року з урахуванням наданих документів про стаж та заробітну плату.
24 лютого 2016 року позивач звернувся до Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно у звязку з підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 року на підставі довідки про заробітну плату № 18-54 від 05 лютого 2016 року, виданою прокуратурою Харківської області у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Також позивач просив переглянути з 01 квітня 2014 року розмір пенсії відповідно до довідки № 18-149 від 01 квітня 2014 року у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
Рішенням Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 26 лютого 2016 року № 833272 позивачеві відмовлено у здійснені перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначаються, серед іншого, на підставіЗакону України «Про прокуратуру». У зв'язку з наведеним з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до частини першої статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакціїЗакону України від 12 липня 2001 року № 2663-III «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, зменшено відсоток пенсії від суми місячної заробітної плати з 80 % до 70 %.
Згідно з частиною 13статті 50-1 Закону №1789-ХІІобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18статті 50-1 Закону №1789-ХІІв редакції Закону станом на жовтень 2014 року).
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
Згідно з ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесеніЗаконом № 3668-VІзміни достатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Положеннямистатті 22 Конституції Українипередбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост. 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а1) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає право на такий перерахунок, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттямЗакону № 213-VIII від 02.03.2015 рокуне зазнали.
Таким чином, посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», є необґрунтованими, оскільки, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.
Відповідно до ч.2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відмовляючи позивачеві 24 лютого 2016 року в перерахунку пенсії на підставі довідки № 18-149 від 01 квітня 2014 року та довідки № 18-54 від 05 лютого 2016 року, відповідач діяв всупереч вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та скасування рішення Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 26 лютого 2016 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому суд вважає, що позивачем не пропущений, передбачений ст. 99 КАС України, строк звернення до адміністративного суду за захистом свого права на перерахунок пенсії у розмірі 90%, починаючи з 01 квітня 2014 року, оскільки про порушення своїх прав позивач дізнався лише 15 березня 2016 року із рішення Харківського обєднаного Управління пенсійного фонду України, після цього у встановлений законом строк звернувся до суду.
Згідно ч. 4ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У відповідності до ч. 17ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 р. № 1789-XIIперерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Однак, з 15 липня 2015 року набрав чинностіЗакон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року, яким було скасованоЗакон України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991р. № 1789-XII, в тому числі ч. 17 ст. 50-1, а тому приписи вказаногозаконущодо порядку перерахунку пенсії застосуванню не підлягають.
Відповідно дост. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Між тим, Кабінетом Міністрів України не прийнято постанови щодо врегулювання порядку перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
З огляду на викладене, застосуванню до спірних правовідносин підлягають положення ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", іншого порядку перерахунку пенсії не встановлено.
Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії 24 лютого 2016 року, пенсія позивача на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-54 від 05 лютого 2016 рокупідлягає перерахунку з 01 березня 2016 року.
Крім того, суд зазначає, щоЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом,не поширюється на пенсіонерів, яким пенсіяпризначенадо набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом,виплата пенсії(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною)здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Оскільки пенсія позивача призначена до набрання чинності вищевказаним Законом, то пенсія підлягає виплаті без обмеження її максимального розміру.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує у відповідності дост. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст.6-14,86,94,159,161,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 833272 від 26 лютого 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Харківське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 01 березня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-54 від 05 лютого 2016 року в розмірі 90% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру та провести відповідні виплати з урахуванням вже виплаченої суми пенсії.
Зобов'язати Харківське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 01 квітня 2014 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-149 від 01 квітня 2014 року в розмірі 90% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру та провести відповідні виплати з урахуванням вже виплаченої суми пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 1 102 грн. 40 коп.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя - І.В. Березовська