Постанова № 63708291, 22.12.2016, Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
22.12.2016
Номер справи
389/1134/16-а
Номер документу
63708291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

22.12.2016

провадження № 2-а/389/19/16

ЭУН 389/1134/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2016 року Знамянський міськрайонний суд

Кіровоградської області

у складі: головуючого судді -Українського В.В.

при секретарі - Василенко І.С.

з участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представників відповідачів - ОСОБА_3

- ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду у місті Знамянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Знамянської міської ради Кіровоградської області, міського голови Знамянської міської ради Кіровоградської області ОСОБА_5, першого заступника міського голови виконавчого комітету Знамянської міської ради ОСОБА_6, фінансового управління Знамянського міськвиконкому про визнання протиправними та скасування розпоряджень міського голови, стягнення недоотриманих сум заробітної плати, компенсацію за виплату заробітної плати у зменшеному розмірі, оплату лікарняних листів, відшкодування коштів за лікування та моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, який уточнила в процесі розгляду справи, до виконавчого комітету Знамянської міської ради Кіровоградської області, міського голови Знамянської міської ради Кіровоградської області ОСОБА_5, першого заступника міського голови виконавчого комітету Знамянської міської ради ОСОБА_6, фінансового управління Знамянського міськвиконкому про визнання протиправними та скасування розпоряджень міського голови, стягнення недоотриманих сум заробітної плати, компенсацію за виплату заробітної плати у зменшеному розмірі, перерахунок оплати лікарняних листів, відшкодування моральної шкоди.

Свої вимоги мотивувала тим, вона працює начальником Знамянського міського фінансового управління з грудня 2010 року, має відповідний досвід роботи та освітньо-кваліфікаційний рівень, про що надала копії дипломів та сертифікатів. Заробітна плата позивача за весь період роботи до грудня 2015 року складалася з наступних складових: посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи, премії по результатам роботи, враховуючи особистий вклад в загальні результати роботи управління за рахунок фонду преміювання, передбаченого в кошторисі витрат, індексації, премії за рахунок економії фонду та матеріальної допомоги. Усі виплати здійснювались у межах затверджених видатків на оплату праці кошторисом витрат фінансового управління. Надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи і премія по результатам роботи нараховувалась та виплачувалась бухгалтерією фінансового управління на підставі розпоряджень міського голови згідно ПКМУ №268 від 09.03.2006. З січня по березень 2016 року розпорядженнями міського голови від 28.01.2016 № 26-к та від 22.02.2015 № 54-к, розпорядженням першого заступника міського голови від 25.03.2016 №107-к позивачеві було зменшено розмір надбавки за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи порівняно із 2015 роком, та розпорядженнями міського голови від 28.01.2016 №27-к, від 22.02.2015 №55-к, розпорядженням першого заступника міського голови від 25.03.2016 №108-к ОСОБА_1 зменшено розмір премії порівняно із 2015 роком за особистий вклад в загальні результати роботи управління. Дані виплати носили постійний характер та виплачувались їй протягом усього періоду перебування на посаді. Вважає, що своїми діями міський голова ОСОБА_5 та перший заступник міського голови ОСОБА_7 порушили її права в отриманні винагороди за сумлінну працю відповідно до посади, освітньо-кваліфікаційного рівня, особистого вкладу в загальні результати фактичних показників роботи фінансового управління.

Також, позивач вважає, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни. Те, що відповідач з січня і до теперішнього часу не повідомив позивача про такі зміни та не провів повний розрахунок заробітної плати та вчинив дії, що призвели до погіршення фінансового стану позивача та її родини, погіршення здоровя позивача, вважає, що згідно ст. 237-1 КЗпП відповідач зобов'язаний відшкодувати моральний збиток у розмірі 50000 (п'ятдесят тисяч гривень)

В судовому засіданні позивач та її представник підтримали вимоги позову та просять їх задовольнити в повному обсязі, доповнивши тим, що міський голова своїми розпорядженнями значно погіршив матеріальне становище через зменшення преміювання , крім того в бюджеті було закладено 100% преміювання працівників міської ради , а також є в наявності грошові кошти , дефіцит відсутній..

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог.

Відповідач міський голова ОСОБА_5 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив суду , що це його право встановлювати своїми розпорядженням розмір преміювання працівників , на його думку саме такий розмір премій був достатній для визначення праці начальника міськфінуправління .

Свідок ОСОБА_8 який працював міським головою до 2016 року в судовому засіданні пояснив, що ним встановлювалась премія в 100% за його розпорядженнями , так як кожен рік бюджетом було передбачено вказаний розмір , крім того за весь період його роботи з боку позивача ОСОБА_1 не було здійснено ніяких порушень стосовно виконання посадових обов'язків і підстав для зменшення розміру преміювання не було . Також доповнив , що розмір преміювання передбаачений положенням про преміювання за висновками комісії при перевірці результатів роботи як відділів так і окремих працівників.

Вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши в судовому засіданні матеріали справи суд встановив наступне.

ОСОБА_1 працювала на посаді начальника Знам'янського міського фінансового управління. Посадовий оклад ОСОБА_1 за 2015 рік складав 1460,00грн., а з грудня 2015 року 1825,00 грн. Заробітна плата за весь період роботи до грудня 2015 складалася з наступних складових: посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи, премії по результатам роботи, індексації, премії за рахунок економії фонду та матеріальної допомоги (а.с.20-23). При цьому надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи, а також премія по результатам роботи за кожен місяць 2015 року складала 100%. З січня 2016 року по березень 2016 року позивач отримала розмір надбавки за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи в розмірі 50%, а розмір премії в розмірі 10% в січні, 50 % в лютому та 30 % в березні 2016 року (а.с.24). Розмір надбавки за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи в розмірі 50 % до посадового окладу встановлено розпорядженнями міського голови від 28.01.2016 № 26-к (а.с.50) та від 22.02.2015 № 54-к (а.с.51), розпорядженням першого заступника міського голови від 25.03.2016 №107-к (а.с.52). Розмір премії по підсумкам роботи в розмірі 10% посадового окладу в січні 2016 року встановлено розпорядженням міського голови від 28.01.2016 №27-к (а.с.53), в розмірі 50 % посадового окладу в лютому встановлено розпорядженням міського голови від 22.02.2015 №55-к, в розмірі 30 % посадового окладу в березні встановлено розпорядженням першого заступника міського голови від 25.03.2016 №108-к (а.с.53-55).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» та ст. 94 Кодексу законів про працю України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно - ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Премія основний, найбільш ефективний стимулюючий виробничу, підприємницьку, торговельну або комерційну діяльність вид додаткової, понад основну, заробітної плати, яка виплачується за поліпшення основних показників колективної та індивідуальної праці працівників, а також кінцевих загальних результатів виробничої, підприємницької, торговельної або комерційної діяльності.

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року надано право керівникам органів установлювати надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Частиною 2 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, входить у структуру заробітної плати. Відповідно до ст 13 вказаного закону оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету здійснюється на підставі актів КМУ в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.

Відповідно до п. 6 Постанови № 228 для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат з бюджету. Як встановлено п. 11 ч. 6 ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» голова міської ради є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату.

Нарахування та оплата премій у виконавчому комітеті та міській раді визначає Положення про порядок преміювання та встановлення надбавок працівникам апарату управління Знам'янської міської ради, котре затверджено розпорядженням міського голови від 10 лютого 2016 року №44-к.

Відповідно до п. 4 Положення про порядок преміювання та встановлення надбавок працівників апарату управління Знам'янської міської ради. затвердженого розпорядженням міського голови № 44-к від 10.02.2016 року - розмір премії встановлюється міським головою за поданням постійно діючої комісії. При преміюванні враховується особистий вклад кожного працівника у загальні результати роботи виконавчого комітету та виконання основних показників, а саме: показників програми соціально-економічного розвитку міста у частині, що відносяться до компетенції підрозділу; якісне виконання посадових обов'язків, перспективного та місячних планів роботи; кількість та якість виконання документів, що надходять з вищестоящих органів місцевого самоврядування та виконавчих органів влади; кількість та якість виконання власних розпорядчих документів, доручень керівництва; забезпечення розгляду звернень громадян на адресу Адміністрації Президента України, обласної державної адміністрації, міської ради та виконавчого комітету; кількість та якість питань, винесених на розгляд міського голови, виконавчого комітету, сесії міської ради: своєчасна подача та якість поданої інформації на Web-сайт міста; дотримання вимог регламенту роботи виконкому та міської ради у частині порядку підготовки матеріалів на розгляд виконавчого комітету та міської ради; постійне вдосконалення роботи, впровадження нових форм та методів у роботі; дотримання вимог ст.8 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування";

Згідно п. 2 розд. II Положення 44-к надбавка встановлюється ... керівникам, працівникам і спеціалістам управлінь відділів інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положенням про підрозділи передбачено виконання такої роботи) - у розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268 ( 268-2006-п ) "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (зі змінами) керівникам відповідних органів в межах установленного фонду оплати праці надано право установлювати працівникам надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років.

Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.

Надбавки за високі досягнення у праці встановлюються залежно від конкретних завдань, що стоять перед відповідним органом, у разі сумлінного та якісного виконання працівником протягом певного періоду своїх посадових обов'язків, професіоналізму, компетентності, ініціативності та відсутності порушень виконавської і трудової дисципліни за наказом керівника.

Таким чином, голова міської ради є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату, якому законодавчо надано право визначати та встановлювати розмір премій та надбавок.

Разом з тим, суд вважає незаконним та необґрунтованим встановлення начальнику фінансового управління міськвиконкому премію по підсумках роботи за січень 2016 року в розмірі 10% посадового окладу з урахуванням всіх надбавок , при тому, що іншим працівникам цього ж управління встановлена надбавка за січень 2016 року в розмірі 50%-40% посадового окладу з урахуванням всіх надбавок. Вважає також незаконним та необґрунтованим встановлення начальнику фінансового управління міськвиконкому премію по підсумках роботи за березень 2016 року в розмірі 30% посадового окладу з урахуванням всіх надбавок , при тому, що іншим працівникам цього ж управління встановлена надбавка за березень 2016 року в розмірі 50%-40% посадового окладу з урахуванням всіх надбавок. Суд вважає, що начальник фінансового управління здійснює керівництво діяльністю управління, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності. Отже, якщо результатів досягли підлеглі працівники управління, то ці результати досягались під керівництвом начальника, а значить особистий вклад керівника не може бути меншим, ніж у підлеглих. Відповідач не обґрунтував саме такий розмір премії при встановленні її начальнику управління, хоча згідно самого Положення про порядок преміювання та встановлення надбавок працівників апарату управління Знам'янської міської ради. затвердженого розпорядженням міського голови № 44-к від 10.02.2016 року - передбачено конкретні вимоги та підстави для преміювання , тому ці розпорядження підлягають скасуванню.

Разом з тим, суд вважає відмовити в задоволенні вимог про скасування інших розпоряджень голови міської ради та першого заступника міської ради за недоведеністю.

Щодо стягнення з відповідачів виплат по недоотриманій заробітній платі, перерахунку оплати листків непрацездатності та компенсацію, суд вважає також відмовити в звязку з тим, що суд не являється , а ні органом , а ні особою яка може здійснювати преміювання працівників міської ради , це встановлюється лише за розпорядженням міського голови , за результатами праці, і з розпорядження випливає нарахування грошових коштів які необхідно виплатити премійованій особі з урахуванням всієї структури заробітної плати.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З приписів ст.ст.71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 158-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Знамянської міської ради Кіровоградської області, міського голови Знамянської міської ради Кіровоградської області ОСОБА_5, першого заступника міського голови виконавчого комітету Знамянської міської ради ОСОБА_6, фінансового управління Знамянського міськвиконкому про визнання протиправними та скасування розпоряджень міського голови, стягнення недоотриманих сум заробітної плати, компенсацію за виплату заробітної плати у зменшеному розмірі, оплату лікарняних листів, відшкодування коштів за лікування та моральної шкоди - задовольнити частково.

Скасувати Розпорядження міського голови ОСОБА_9 №27-к від 28.01.2016 року «Про преміювання працівників апарату міської ради, її виконавчого комітету та окремих структурних підрозділів у січні 2016 року» в частині визначення розміру премії начальнику міськфінуправління.

Скасувати Розпорядження першого заступника міського голови ОСОБА_6 №108-к від 25.03.2016 року «Про преміювання працівників апарату міської ради, її виконавчого комітету та окремих структурних підрозділів у березні 2016 року» в частині визначення розміру премії начальнику міськфінуправління.

В інших позовних вимогах відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Знамянський міськрайонний суд Кіровоградської області шляхом подачі у 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.

Суддя Знамянського міськрайонного суду

Кіровоградської області ОСОБА_10