Справа № 214/6430/16-а
2-а/214/208/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
05 грудня 2016 року,суддя Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1, розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Криворізького центрального обєднання Управління Пенсійного фонду Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеним позовом в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Криворізького центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі його заяви від 24.10.2016 року та згідно довідки Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 12.10.2016 року № 11-126; зобовязати Криворізьке центральне обєднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи з 90 відсотків від середньої заробітної плати згідно довідки Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 21.10.2016 року № 11-126, починаючи з 01.11.2016 року; стягнути з Криворізького центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області код ЄРДПОУ 40383397 на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_2, витрати по сплаті судового збору у сумі 551 гривня 20 копійок. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 03.06.1993 року він перебуває на обліку та отримує пенсію по списку № 1, з 17.02.1995 року, за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою начальника контрольно-ревізійного відділу в Криворізькому районі, з якої призначено пенсію. 24.10.2016 року звернувся до Криворізького центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії, до якої надав довідку Державної фінансової інспекції у Дніпропетровській області від 21.10.2016 року № 11-126, яка відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», виконує повноваження ліквідованого Контрольно-ревізійного управління у Дніпропетровській області. Листом від 31.10.2016 року № І-166 «Щодо перерахунку пенсії» ОСОБА_2 повідомлено про відмову у проведені перерахунку пенсії, яку він вважає незаконною, оскільки набув право на пенсію згідно законодавства, чинного на момент призначення пенсії, що включало в себе право на перерахунок пенсії, звуження прав громадян при ухвалені законодавчих змін заборонене ст.. 22 Конституції України, яка має пряму дію.
Представник відповідача Криворізького центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, надав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що проводити перерахунок пенсії на підставіі довідки про заробітну плату за « 11-126 від 21.10.2016 року, виданої Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області відсутні законні підстави, крім того умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, однак Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено можливості та механізму перерахунку пенсій державним службовцям у звязку зі зміною розміру заробітної плати. Таким чином, з 15.12.2015 року діючим законодавством не передбачено підстав, порядку реалізації, обовязку органу Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» (в ред., що діяла до 01.09.2015 року) Пенсійний фонду України та його органи були звільнені від сплати судового збору.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так судом було встановлено, що ОСОБА_2 з 03.06.1993 року він перебуває на обліку та отримує пенсію по списку № 1, з 17.02.1995 року, за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою начальника контрольно-ревізійного відділу в Криворізькому районі, з якої призначено пенсію.
Загальний страховий стаж ОСОБА_2 становить 42 роки 11 місяців 8 днів, із них на посаді державного службовця 29 років 22 дні.
З метою перерахунку пенсії, ОСОБА_2 звернувся до Криворізького центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області. Листом від 31.10.2016 року № І-166 «Щодо перерахунку пенсії» ОСОБА_2 повідомлено про відмову у проведені перерахунку пенсії.
Згідно ч. 5 ст. 37 Закону України «Про держану службу» від 16 грудня 1993 року в редакції, чинній на час призначення ОСОБА_2 пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.5 с.37 вказаного Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ч.1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Таким чином, у відповідності до вказаної постанови від 09 грудня 2015 року №1013, у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії. При перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії, вказане узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13.
Стосовно посилання на п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до закону України «Про державну службу», то, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Таким чином, право позивача на пенсійне забезпечення, в обсязі визначеному на час призначення їй пенсії, залишається чинним.
Відмовляючи в перерахунку пенсії на підставі довідки Державної фінансової інспекції у Дніпропетровській області від 21.10.2016 року № 11-126, діяло всупереч вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, згідно ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії 21.10.2016 року, пенсія позивача з підлягає перерахунку з 01.11.2016 року.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова особа чи службова особа). Враховуючи те, що спір, що розглядається є немайновим та у відповідності до пункту 1 частини 3статті 4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір у розмірі 551,20грн., які було сплачено позивачем при зверненні до суду з цим позовом, суд вважає за необхідне їх стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ч.2ст.19, ст. 20 Конституції України, ст.. 45, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст.ст. 159-163,167КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Криворізького центрального обєднання Управління Пенсійного фонду Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Криворізького центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі його заяви від 24.10.2016 року та згідно довідки Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 12.10.2016 року № 11-126.
Зобовязати Криворізьке центральне обєднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи з 90 відсотків від середньої заробітної плати згідно довідки Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 21.10.2016 року № 11-126, починаючи з 01.11.2016 року.
Стягнути з Криворізького центрального обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області код ЄРДПОУ 40383397 на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_2, витрати по сплаті судового збору у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя ОСОБА_1