Постанова № 63700000, 23.12.2016, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
23.12.2016
Номер справи
766/17029/16-а
Номер документу
63700000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/17029/16-а

н/п 2-а/766/777/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2016 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії -,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, в якому просить визнати дії, а саме відмову УПФУ у м. Херсоні, щодо нього у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати згідно зі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Херсонської області №18/414 вих-16 від 29.09.2016 року про заробітну плату протиправними та зобовязати УПФУ у м. Херсоні провести йому з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми чинної місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області №18/414 вих-16 від 29.09.2016 р. без обмежень пенсії максимальним розміром, судові витрати покласти на відповідача та допустити негайне виконання рішення.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Судом встановлено, що предметом даного позову є дії суб'єкту владних повноважень - ГУПФ України в Херсонській області по проведенню перерахунку призначеної позивачу пенсії, а тому відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, справа повинна розглядатися в порядку скороченого провадження.

20.12.2016 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

22.12.2016р. від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову у звязку з необґрунтованістю, посилаючись на те, що відсутні правові підстави для здійснення позивачеві перерахунку пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення якої втратили чинність у звязку з тим, що з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ, статтею 86 якого врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема, у частині 20 цієї статті визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, провести перерахунок пенсії позивачу із заробітку за довідкою від 29.09.2016 р. № 18-414 вих-16, немає можливості за відсутності законодавчих підстав. В частині стягнення судового збору, просив звільнити управління Фонду від сплати судового збору у звязку з відсутністю коштів.

Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

З вересня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789.

29.11.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, подавши довідку про складові заробітної плати від 29.09.2016 р. № 18-414 вих-16.

Згідно протоколу № 210 засідання комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 01.12.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років за відсутністю законодавчих підстав.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ), редакція якої неодноразово змінювалась.

У відповідності до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 13 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За вимогами ч. 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року у зв'язку з набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, яким визначено та на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України (стаття 86).

Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, який вступив в дію з 15 липня 2015 року, визначено спеціальний вид пенсійного забезпечення для працівників прокуратури України.

Згідно ч. 1ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Посилання відповідача на відсутність законодавчих підстав перерахунку пенсії є неправомірним. Частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам,які не зазнали змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р.

З огляду на викладене, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно наданої довідки від №18/414 вих-16 від 29.09.2016р., відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому відшкодування позивачу з Державного бюджету України підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 551,20 грн., що підтверджується квитанцією від 19.12.2016 року №0271910016.

Ч.2 ст. 256 КАСУ, суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власною ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присуджені платежів, визначених п. 1 і 2 частини першої цієї статті, тобто виплати пенсій.

На підставі викладеного та ст. ст. 1-4,6-9,18,41ч. 2,71,72,158-163 КАС України, керуючись ст.22 Конституції України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії, а саме відмову УПФУ у м. Херсоні, щодо ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати згідно з ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Херсонської області №18/414 вих-16 від 29.09.2016 року про заробітну плату протиправними.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України у м. Херсоні провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми чинної місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області №18/414 вих-16 від 29.09.2016 р. без обмежень пенсії максимальним розміром .

Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 грн.

Відповідно до ст. 256 КАС України постанови суду прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області шляхом подачі апеляції в 10-денний строк з дня її проголошення або її отримання.

Суддя В.Е. Дорошинська