П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.12.2016 Справа №607/11425/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючого - судді Стельмащука П.Я.,
- за участю секретаря Бойко І.І.,
- представника позивача ОСОБА_1,
- представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_4 комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення ОСОБА_4 комітету Тернопільської міської ради №791 від 21.09.2016р. «Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування».
Обґрунтовуючи позов позивач посилається на те, що оскаржуваним рішенням відповідач, за відсутності передбачених законодавством повноважень, вирішив питання про демонтаж належного позивачу павільйону по ремонту взуття. Зазначає, що оскаржуване рішення не містить вказівки на підставі яких норм законодавства воно прийняте. На переконання позивача чинне законодавство не надає права відповідачу без рішення суду вирішувати питання про демонтаж (знесення) належного позивачу павільйона. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, а порушене право просить відновити шляхом скасування цього рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з підстав наведених у позовній заяві та наданих суду усних поясненнях.
Представник відповідача ОСОБА_4 комітету Тернопільської міської ради в судових засіданнях позов заперечила з підстав викладених у письмових запереченнях та наданих суду усних поясненнях, суть яких зводиться до наступного. Позивач розмістив тимчасову споруду (павільйон) із порушенням вимог паспорта привязки тимчасової споруди, місце розташування павільйона виходить за межі земельної ділянки, яка перебуває в оренді у позивача, термін дії паспорта привязки не продовжено. Попередній паспорт привязки втратив чинність 23.08.2016р., і з цього часу тимчасова споруда перебуває на земельній ділянці без будь-яких правових підстав. Відповідач, керуючись Земельним кодексом України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Мінрегіонбуду №244 від 21.10.2011р., ухвалив правомірне рішення про організацію демонтажу тимчасової споруди позивача. А тому представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, судом встановлено наступні обставини.
24 травня 2013 року між Тернопільською міською радою, як орендодавцем, та ОСОБА_3, як орендарем, укладено договір оренди землі. Згідно цього договору (п. 1), орендодавець на підставі протоколу №13 земельного аукціону Тернопільської міської ради від 13.08.2012р. та договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки від 13.09.2012р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться у м. Тернополі за адресою вул. Чубинського. Обєктом оренди є земельна ділянка із кадастровим номером 6110100000:06:001:0013, загальною площею 0,0030 га (п. 2 договору). Договір укладено на строк 10 років (п. 8 договору).
Згідно п. 15 договору, земельна ділянка передається в оренду під розташування павільйону по ремонту взуття.
Право оренди позивачем вищевказаної земельної ділянки також підтверджується інформаційною довідкою зДержавного реєстру речових прав на нерухоме майно №67482307 від 07.09.2016р..
16 вересня 2013 року між ОСОБА_5, як продавцем, та ОСОБА_3, як покупцем, укладено договір купівлі-продажу торгового павільйона, за яким продавець передав у власність покупця тимчасову споруду - торговий павільйон площею 5х6 м (пункти 1.1., 1.2. договору).
23 травня 2016 року управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради видало ФОП ОСОБА_3 паспорт привязки тимчасової споруди (ТС) для провадження підприємницької діяльності. Згідно паспорта, назва ТС майстерня по ремонту взуття за адресою: вул. Чубинського у м. Тернополі; паспорт привязки дійсний до 26.08.2016р.
Із листів управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради від 29.03.2016р., 29.04.2016р. вбачається, що попередній паспорт привязки видавався 19.08.2014р., із терміном дії 25.04.2015р.
21 вересня 2016 року ОСОБА_4 комітет Тернопільської міської ради ухвалив рішення №791, яким вирішив: 1. Постійно діючій робочій групі організувати та провести роботи з демонтажу тимчасової споруди (торговий павільйон по ремонту взуття), підприємницьку діяльність здійснює ФОП ОСОБА_3, за адресою вул. Чубинського, в 20-ти денний термін з дня прийняття рішення. 2. Постійно діючій робочій групі повідомити субєкта господарювання про можливість самостійного демонтажу тимчасової споруди в 10-ти денний термін з дня прийняття рішення. 3. Комунальним підприємствам «Електромереж зовнішнього освітлення «Тернопільміськсвітло», «Тернопільводоканал», «Тернопільелектротранс», Міськшляхрембуд», приватному підприємству «Східний масив», КЖЕП «Фаворит» виділити на вимогу робочої групи спеціалізовану техніку та засоби для проведення робіт з демонтажу тимчасової споруди. 4. Тернопільському міському РЕМ забезпечити відєднання тимчасової споруди від електропостачання. 5. Управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології: 5.1. Вжити всіх належних заходів по приведенню місця, на якому розташовувалась тимчасова споруда, до належного стану; 5.2. Забезпечити фінансування проведених робіт з демонтажу. 6. Приймання на зберігання демонтованої споруди на території Тернопільського міського шляхового ремонтно-будівельного підприємства «Міськшляхрембуд» або комунального підприємства «Тернопільелектротранс» оформити відповідними актами. 7. З метою забезпечення громадського порядку при виконанні робіт з демонтажу залучити працівників Тернопільського відділу поліції ГУНП у Тернопільській області. 8. Відділу звязків з громадськістю та засобами масової інформації міської ради опублікувати дане рішення в газеті «Тернопіль Вечірній». 9. Визначити, що повернення демонтованої тимчасової споруди здійснюється за умови компенсації виконаних робіт по демонтажу, транспортуванню та зберіганню. 10. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та управління муніципальної поліції.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до переконання про обґрунтованість позовних вимог, підтвердження їх матеріалами справи та необхідність задовольнити позов з наступних мотивів.
Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Приймаючи оспорюване рішення відповідач керувався (як зазначено у самому рішенні) Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності» та Земельним кодексом України.
Згідно ч. 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Статтею 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
Згідно цієї норми, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. ОСОБА_4 комітет ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради; 2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; 3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
У статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наведено перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі будівництва, серед яких відсутні повноваження щодо прийняття рішень про демонтаж, знесення, тощо, тимчасових споруд.
Таким чином, ні статті 31, 52, ні інші статті цього Закону не містять таких повноважень відповідача.
Згідно статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до пунктів 2.30., 2.31. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. за №244, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється.
Однак, даний Порядок не містить вказівки на те, за чиїм рішенням здійснюється демонтаж тимчасової споруди.
Більше того, посилання відповідача на те, що тимчасова споруда встановлена позивачем із порушенням вимог паспорта привязки тимчасової споруди не підтверджена відповідачем жодним доказом. Самовільне розміщення позивачем тимчасової споруди також спростовується наявними у справі доказами, а саме договором оренди землі, паспортом привязки.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» знесення самочинно збудованих обєктів можливе лише за рішенням суду.
Положення Земельного кодексу України, на який також є посилання в оскаржуваному рішенні, не містять норм щодо демонтажу тимчасових споруд за рішенням органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перш за все перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розгляді даної справи судом встановлено, що відповідач прийняв оскаржуване рішення не на підставі та не в межах повноважень, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, дане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем, яка є фізичною особою, при зверненні до суду із позовом сплачено 1378,00 грн. судового збору. А також позивачем сплачено 413,40 грн. судового збору за звернення із заявою про забезпечення позову. Ухвалою суду від 25.10.2016р. заяву про забезпечення позову задоволено.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який поданий фізичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. За подання такого роду позову у 2016 році судовий збір складає 551,20 грн. (0,4 х 1378,00 грн.).
Таким чином, позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі більшому, ніж встановлено законом. А саме переплата склала 826,80 грн. (1378,00 551,20).
Згідно ч. 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Тому, суд розяснює позивачу право на звернення до суду із клопотанням про повернення надміру сплаченого судового збору.
В решті судовий збір в розмірі 964,60 грн. (551,20 +413,40) на підставі статті 94 КАС України слід відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 71, 79, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №791 від 21.09.2016р. «Про усунення порушень у сфері земельного законодавства та містобудування».
Відшкодувати ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Тернопільської міської ради 964,60 грн. сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий П.Я.Стельмащук