УКРАЇНА
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
________________ Справа №521/17633/16-а
Номер провадження №2-а/521/360/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2016 року м.Одеса
Суддя Малиновського районного суду м.Одеси Маркарова С.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20.10.2016 року позивач звернулась з позовом до УПФУ в Малиновському районі м.Одеси, в якому просила :
- визнати протиправними дії УПФУ в Малиновському районі м. Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням підвищення заробітної плати державним службовцям та скасувати відповідне рішення УПФУ в Малиновському районі м. Одеси від 29.09.2016 року №177843;
- зобовязати УПФУ в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивач послалась на те, що з 11.03.2010 року отримує пенсію за віком у розмірі 90% від заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
19.09.2016 року Департаментом охорони здоровя та соціального захисту населення ОСОБА_2 видано довідку про заробітну плату, за якою підвищення заробітної плати державним службовцям
26.09.2016 року позивач звернулась до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси із заявою про перерахунок її пенсії на підставі вищезазначеної довідки про заробітну плату.
Відповідач своїм рішенням від 29.09.2016 року №177843 відмовив ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.
Підставою рішення став п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.2015 року.
В своїх письмових запереченнях відповідач позов не визнав, стверджуючи, що ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року на час звернення позивача до пенсійного органу, була нечинною, що виключає правову можливості здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2
Дослідивши обставини справи та наявні докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси, де з 11.03.2010 року їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
26.09.2016 року позивач ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 19.09.2016 року, за якою підвищення заробітної плати державним службовцям.
Рішенням №177843 від 29.09.2016 року Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, за яким пенсії призначені в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» з 01.06.2015 року не перераховуються.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 р., визнаний таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Приписи ст. 37 Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року стосуються пенсійного забезпечення (права на призначення пенсії), в той час як ст. 37-1 цього закону визначає порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.
Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року втратила чинність з 01.05.2016 року.
Перерахунок пенсії на підставі норми закону, яка втратила чинність є порушенням приписів ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії та яка зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 147 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції та законів України.
Положення Закону України «Про державну службу» не визнані неконституційними, також відносно них відсутнє офіційне тлумачення Конституційного Суду України.
Крім того, суд враховує п. 2.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, за яким передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави (пункт).
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист (пункт 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012).
Аналогічний підхід до зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги було застосовано Верховним Судом України у постанові від 01 листопада 2016 року по справі № 21-1425а16.
Так, правові підстави для зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відсутні, оскільки ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року на час звернення позивача до пенсійного органу, була нечинною, що позбавляє пенсійний орган правової можливості здійснення перерахунку пенсії.
З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що вимоги позивача про визнання неправомірним рішення Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси від 29.09.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії позивача з урахуванням підвищення заробітної плати державним службовцям є безпідставними, оспорюване рішення прийнято відповідачем в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про правомірність прийнятого відповідачем рішення, вимоги позивача про зобовязання УПФУ в Малиновському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 1, 4, 8, 9, 11, 21, 105, 158-163, 183-2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м.Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.
Суддя С.В. Маркарова