Справа № 484/3563/16-а
Провадження № 2-а/484/148/16 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.12.2016 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Панькова Д.А., секретаря судового засідання - Кришталь Ю.М, розглянувши адміністративну справу у порядку письмового провадження за позовом ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, до Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, про скасування рішення та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася з адміністративним позовом до Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, в якому просила скасувати рішення Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про відмову в призначенні їй пенсії від 13.10.2016 року за № 69 та здійснити перерахунок (донарахування) пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування, наведених в довідці фінансового управління Первомайської міської ради Миколаївської області від 16.09.2016 року.
Свої позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що 04.10.2016 року вона звернулася до Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області з заявою про перерахунок (донарахування) пенсії на підставі довідки від 16.09.2016 року №505/04.05-21 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої фінансовим управлінням Первомайської міської ради Миколаївської області. В заяві нею було зазначено підставу для перерахунку (донарахування), а саме, не включення в довідку про заробітну плату від 11.11.2008 року таких складових заробітної плати, як матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування. Причиною не включення була відсутність в формі довідки названих складових заробітної плати.
13.10.2016 року згідно рішення Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області за № 69 «про відмову в перерахунку пенсії» позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» через відсутність у чинному законодавстві будь-яких перерахунків пенсій та врахування в заробіток, з якого обчислювалась пенсія державному службовцю, таких видів виплат як: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування.
З наведеним рішенням відповідача позивачка не згодна і вважає його неправомірним і таким, що не відповідає діючому законодавству України з наступних підстав.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 (далі Закон № 3723), в редакції закону яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин станом на 11.11.2008 року, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. А частиною сьомою цієї ж статті встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 3 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», (далі - Постанова КМУ № 268), встановлено, що керівники мають право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Абзац 2 пункту 1 Постанови КМУ № 268, передбачає, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57 (щодо грошової винагороди за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування).
Пунктом 8 Постанови КМУ № 268, передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.
Таким чином, оновлена довідка про оплату праці для перерахунку містить дійсну заробітну плату, яка повинна була бути включена при призначенні та нарахуванні пенсії в 2008 році.
Відповідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788 (далі Закон № 1788), передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Абзац 2 частини 2 статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058 (далі Закон № 1058) визначає виплати (доходи), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно довідки про перерахунок пенсії виданої фінансовим управлінням Первомайської міської ради Миколаївської області, підтверджується факт сплати відповідних внесків, в тому числі, з таких складових заробітної плати, як матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування.
Також позивач зазначає, що правомірність її дій щодо подання заяви про перерахунок (донарахування) пенсії узгоджуються із ст. 44 Закону № 1058, який передбачає порядок перерахунку пенсії, а також з приписами пункту 2 Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, містах та районах, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України № 41/26486 від 15.01.2015р. (далі Постанова ПФУ № 28-2), тому, що Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.
Крім цього, згідно пункту 3 Постанови № 28-2 основним завданням відповідача є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення на основі законодавчих актів наведених в пункті 2 Постанови 28-2.
На адресу суду від позивачки та її представника надійшла заява щодо розгляду адміністративної справи у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, надала до суду клопотання щодо розгляду справи без її участі в звязку з неможливістю бути присутньою в судовому засіданні, позов не визнала та заперечувала проти його задоволення.
В своїх запереченнях відповідач підтверджує, що 04.10.2016 року позивачка дійсно звернулась до управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно Закону № 3723. Рішенням управління від 13.10.2016 року № 69 їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 Закону № 1058 призначаються такі пенсійні виплати, як пенсія за віком, по інвалідності, у звязку з втратою годувальника.
З системного аналізу ст.ст. 2, 4, 5, 9 Закону № 1058 вбачається, що норми Закону №1058 застосовуються при призначенні, перерахунку і виплаті пенсій, призначених відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, то призначається один із видів за її вибором та відповідно до того Закону, яким передбачені умови пенсійного забезпечення даного виду пенсії.
Так, як позивачка скористалася своїм правом вибору виду пенсії, що підтверджує заява про призначення пенсії відповідно до Закону № 3723, то умови, норми і порядок пенсійного забезпечення визначалися відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 33 Закону № 3723 (на час дії Закону) заробітна плата державних службовців складалася з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначалися Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі Постанова КМУ № 865) виплати (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що враховуються в заробіток для обчислення пенсії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців підряд, перед зверненням за пенсією становлять: надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи; премія; надбавка за звання та використання іноземної мови; за почесне звання «заслужений»; за роботу з таємними документами; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; премії до державних, професійних свят, та ювілейних дат.
Відповідач вважає, що потрібно застосовувати норми Закону № 3723, які є спеціальними для призначення даного виду пенсії. Аналогічна позиція висловлена у рішенні Конституційного суду України від 26.11.2013 року № 11-рп/2013. Відповідно цього рішення право на пенсійне забезпечення, загальні умови призначення пенсій, порядок їх нарахування та розміри визначаються, зокрема, Законами України №1788 та № 1058. Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положенням вказаних законів. Засади державної служби, умови реалізації громадянами України права на державну службу, а також права на пенсійне забезпечення державних службовців врегульовано законодавством про державну службу.
Таким чином, оскільки виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування, які відповідачем не включені в розрахунок призначеної пенсії державного службовця, носять разовий характер і не відповідають переліку виплат зазначених у ст. 33 Закону №3723 та Постанові КМУ № 865, то вони можуть бути враховані при обчислені пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.
Крім того, Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889 (далі Закон № 889), який набув чинності з 01.05.2016 року, Закон № 3723 втратив чинність, крім ст. 37 щодо пенсійного забезпечення державних службовців. Порядок призначення таких пенсій затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі Постанова КМУ № 622), яка застосовується з 01.05.2016 року. Будь-які перерахунки пенсій Законом № 889 та Постановою КМУ № 622 не передбачені.
З огляду на викладене, відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 11 листопада 2008 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно Закону № 3723.
Заробітна плата позивачки складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, за інтенсивність праці, премії.
Крім вказаних вище, за останні 24 місяці її роботи перед призначенням пенсії нею були отримані виплати, на які також нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення, а також грошова винагорода за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування, передбачена станом на виникнення спірних правовідносин пунктом 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Порядком видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обовязків, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212.
На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону № 3723 (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст. 33 цього ж Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 7 ст. 33 Закону № 3723, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Закон України № 1058 не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.
Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України № 1788 врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами ч.2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також, не заслуговують на увагу посилання відповідача щодо відсутності будь-яких перерахунків пенсій згідно Закону № 889 та Постанови КМУ № 622, оскільки за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Аналогічна позиція висловлена у рішенні Конституційного суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99.
З огляду на вищезазначене, рішення Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 13.10.2016 року № 69 про відмову позивачці в перерахунку пенсії державному службовцю підлягає скасуванню як неправомірне і таке, що не відповідає діючому законодавству України.
Крім того, ч.4 ст. 45 Закону № 1058 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідні документи про заробітну плату позивачка надала до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії 04.10.2016 року (а.с.7).
Відтак, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2016 року.
На підставі ст. 94 КАС України слід стягнути з відповідача на користь позивачки сплачений нею судовий збір.
Керуючись ст.6,8,9, ч.2 ст.11, 69, 86, 94,99,100,102,104, 128, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Скасувати рішення Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 13.10.2016 року № 69.
Зобовязати Первомайське обєднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування, наведених в довідці фінансового управління Первомайської міської ради Миколаївської області від 16.09.2016 року, з 01.10.2016 року.
Стягнути з Первомайського обєднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Суддя: