Дата документу 23.12.2016
707/2102/16-а
2-а/707/67/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2016 року м. Черкаси
16 год. 15 хв.
Черкаський районного суду Черкаської області в складі:
головуючого судді Морозов В.В.,
при секретарі Швидкій І.О.,
за участю
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом ВАТ «Черкасибудматеріали» до Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області, треті особи: Черкаська міська рада, ДПІ ГУ ДФС у Черкаській області ДФС України про визнання рішення таким, що не підлягає до застосування та його скасування, -
встановив:
До Черкаського районного суду Черкаської області з позовною заявою звернулося ВАТ«Черкасибудматеріали», в якій просить, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог:
- визнати рішення № 49-5 від 12.06.2015 Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не розповсюджує свою дію, не підлягає до застосування, не має юридичної сили для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою за ОСОБА_3 на право постійного користування землею (серія ЧР № 17-103), який видано ВАТ«Черкасибудматеріали»;
- визнати нечинним рішення № 49-5 від 12.06.2015 відповідача «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що по-перше, офіційне оприлюднення рішення Червонослобідською сільською радою Черкаського району Черкаської області від 12.06.2015 № 49-5 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» у супереч положенням п.п. 12.5 Податкового кодексу України не оприлюднювалося.
По-друге, дане рішення не може стосуватися ВАТ«Черкасибудматеріали» так, як адміністративні межі села ОСОБА_4 не встановлені, а земельна ділянка позивача не знаходиться у відданні даного села. Таким чином, прийняття відповідачем рішення від 12.06.2015 № 49-5 щодо оподаткування земель та нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках поза адміністративними межами територіальної громади є незаконним відносно субєкта господарювання, який не є субєктом територіальної громади села та знаходиться на земельній ділянці, яка не включена до адміністративних меж села.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи заперечення тим, що рішення від 12.06.2015 № 49-5 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» було оприлюднено на офіційному сайті Черкаської районної державної адміністрації http://cherkassy-rda.gov.ua про, що було опубліковано оголошення в районній газеті Сільські обрії від 29.01.2016 за № 3. Крім того, в сільській раді відсутня інформація стосовно встановлення адміністративних меж села ОСОБА_4.
Третя особа Черкаська міська рада, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявилася, на адресу суду направила клопотання про розгляд справи без їх участі.
Третя особа ДПІ ГУ ДФС у Черкаській області ДФС України належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявилася, про причини своєї неявки суд не повідомила.
Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ВАТ «Черкасибудматеріали» зареєстроване як субєкт господарювання юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 23.01.1995, ідентифікаційний код 00291994 та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м.Черкасах Головне управління ДФС у Черкаській області як платник податків. Місцезнаходження даної юридичної особи: 18000, Черкаська область, м. Черкаси, вул.Чкалова, буд. 12.
12.06.2015 року Червонослобідською сільською радою Черкаського району Черкаської області прийнято рішення № 49-5 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» згідно якого:
1) встановлено з 1 січня 2016 року в межах сільської ради такі ставки місцевих податків: податок на майно, в частині: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; земельного податку; єдиний податок;
2) затверджено Положення про місцеві податки;
3) встановлено 1 січня 2016 в межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області ставку акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного) у відсотках від вартості (з податком на додану вартість) у розмірі 5 відсотків;
4) пункт 2 рішення сесії сільської ради за № 35-20 від 05.02.2009 «Про встановлення орендної плати за землю», дійсний до 31.12.2015 року включно;
5) рішення сесії сільської ради за № 38-18 від 18.06.2009 «Про внесення змін в рішення сесії від 05.02.2009 № 53-20 «Про встановлення орендної плати за землю», дійсне до 31.12.2015 включно;
6) рішення сесії сільської ради за № 6-5 від 25.02.2011 «Про внесення змін в рішення сесії від 05.02.2009 за № 35-20 «Про встановлення орендної плати за землю», дійсне до 31.12.2015 року включно.
Згідно підпункту 5.2 пункту 5 підрозділу 3 Положення про місцеві податки ставка податку встановлюється у розмірі 7 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні субєктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
Позивач звернувся до Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області із запитом щодо надання публічної інформації, про те, що у який спосіб здійснено офіційне оприлюднення про рішення Червонослобідською сільською радою Черкаського району Черкаської області від 12.06.2015 № 49-5 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік», поза як у жодному офіційному друкованому виданні така інформація, у супереч положенням п.п. 12.5 Податкового кодексу України не оприлюднювалася.
19.05.2016 Червонослобідська сільська рада Черкаського району Черкаської області повідомила позивача про те, що рішення від 12.06.2015 № 49-5 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» було оприлюднено на офіційному сайті Черкаської районної державної адміністрації http://cherkassy-rda.gov.ua про що було опубліковано оголошення в районній газеті Сільські обрії від 29.01.2016 за № 3. Крім того, відповідач зазначив, що в Червонослобідській сільській раді Черкаського району Черкаської області відсутня інформація стосовно встановлення адміністративних меж села ОСОБА_4.
07.08.2016 на адресу ВАТ «Черкасибудматеріали» Черкаська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області направила лист №5023/23-25-12-042, яким повідомила про те, що відповідно до п. 12.3 статті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради обєднаних територіальних громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. ВАТ«Черкасибудматеріали» на 2016 рік подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) від 17.02.2016 № НОМЕР_1, в якій зазначено ставку земельного податку у розмірі 1% від НГО. Проте, відповідно до рішення «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» Червонослобадської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 12.06.2015 №49-5 ставка податку встановлюється у розмірі 7 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні субєктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
26.08.2016 позивач звернувся до Черкаської районної ради Черкаської області із запитом щодо надання публічної інформації про те, чи приймалися рішення про встановлення адміністративних меж сіл ОСОБА_4, ОСОБА_5 та Геронимівка та просив надіслати електронною поштою копію рішень.
01.09.2016 Черкаська районна рада Черкаської області повідомила листом № 01-14/9 про те, що з часу передачі відповідних повноважень Черкаська районна рада не приймала рішень про встановлення та зміну адміністративних меж сіл ОСОБА_4, ОСОБА_5 та Геронимівка.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97ВР (далі Закон № 280/97-ВР) встановлено, що сільські, селищні та міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Відповідно до ч. 1 ст. 59 даного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 1 статті 69 Закону № 280/97-ВР передбачено, що органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях відповідної місцевої ради вирішуються, зокрема, питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Конституційним Судом України у рішенні від 16 квітня 2009 року №-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначено, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого субєкта, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Відповідно до п. 8.3 ст. 8 Податкового кодексу України до місцевих податків належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад обєднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обовязковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до приписів пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю, це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Згідно пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації є базою оподаткування плати за землю.
Згідно пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок, це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Частиною 3 статті 201 Земельного кодексу України, частиною 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно ст. 290 Податкового кодексу України, ст. 69 Бюджетного кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів. Отже, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю, яка вноситься до місцевих бюджетів та формує його доходну частину.
Податковим кодексом України також визначено, що податкове законодавство України ґрунтується на принципах стабільності, тобто зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш, як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватись протягом бюджетного року (пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України).
Аналогічні положення принципу стабільності податкового законодавства визначено у пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України щодо встановлення місцевими радами місцевих податків і зборів, а саме: рішення сільських, селищних та міських рад про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Таким чином, орган місцевого самоврядування, встановлюючи відповідні місцеві податки та збори для платників податків, здійснює функції державної регуляторної політики у сфері їх господарської діяльності.
Відповідно до положень ч. 12ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленомуЗаконом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону № 280/97-ВР обовязковість актів органів місцевого самоврядування є прямо залежною та похідною від набрання такими актами чинності, умовою чого є їх оприлюднення у визначений законом спосіб.
Згідно статті 21 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» від23.09.1997№539/97-ВР діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження.
Аналіз вказаних законодавчих приписів свідчить про те, що чинним законодавством передбачено єдиний спосіб офіційного оприлюднення регуляторних актів органів місцевого самоврядування через друковані засоби масової інформації.
Як встановлено у судовому засіданні з показів представника відповідача, рішення
№ 49-5 від 12.06.2015 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» було оприлюднено на офіційному сайті Черкаської районної державної адміністрації http://cherkassy-rda.gov.ua про, що було опубліковано оголошення в районній газеті Сільські обрії від 29.01.2016 за № 3. Водночас жодних письмових доказів цього суду не надано.
За таких обставин відповідачем підтверджено факт порушення вимог законодавства щодо строків та способу опублікування регуляторного акту, яким є рішення № 49-5 від 12.06.2015 «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік».
Крім того, представником відповідача підтверджено той факт відсутності встановлених, у передбаченому законодавством порядку, адміністративних меж селаЧервона Слобода Черкаського району Черкаської області.
За таких обставин, віднесення земельної ділянки площею 10,12 га за ОСОБА_3 на право постійного користування землею (серія ЧР № 17-103), який видано ВАТ«Черкасибудматеріали», до такої, що розташована в адміністративних меж селаЧервона Слобода Черкаського району Черкаської області, є передчасним.
Як вбачається з установлених судом обставин справи, рішення Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» не було опубліковано в установленому порядку до 15 липня 2015 року, однак враховуючи що даним рішенням ніяким чином не порушено законні права та інтереси саме позивача, суд вважає необґрунтованою вимогу щодо скасування даного рішення з цих підстав.
Щодо інших позовних вимог та порушення прав позивача, то суд виходить з наступного.
Відповідно до державного акту на право постійного користування землею
Серія ЧР 17-103, виданого 07.10.1997, яким ВАТ«Черкасибудматеріали» надано у постійне користування для несільськогосподарського призначення 10,12 га в межах згідно з планом землекористування.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта від 19.12.2016 вбачається, що земельна ділянка площею 10,12 га за кадастровим номером: 7124989000:02:001:0527 надана ТОВ «Черкасибудматеріали» у безстрокове постійне користування для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с.Червона Слобода, вул. Вербицького Михайла, земельна ділянка 12. (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 32450737 від 21.11.2016).
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Черкасибудматеріали» зареєстроване як субєкт господарювання юридична особа 08.12.2006, ідентифікаційний код 34816458.
Таким чином, ТОВ «Черкасибудматеріали» являється самостійною юридичною особою, якій згідно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 32450737 від 21.11.2016 перереєстровано безстрокове постійне користування на земельну ділянку площею 10,12 га з кадастровим номером: 7124989000:02:001:0527, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с.Червона Слобода, вул. Вербицького Михайла, земельна ділянка 12.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог у частині визнання рішення № 49-5 від 12.06.2015 Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не розповсюджує свою дію для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою за ОСОБА_3 на право постійного користування землею (серія ЧР № 17-103), який видано ВАТ«Черкасибудматеріали». Тобто як вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна ВАТ «Черкасибудматеріали» та ТОВ «Черкасибудматеріали» є самостійними юридичними особами і на даний час саме за ТОВ «Черкасибудматеріали» обліковується право постійного користування даною земельною ділянкою, тому за таких обставин спірне рішення не розповсюджує свою дію на ВАТ «Черкасибудматеріали» щодо земельної ділянки згідно державного акту серії ЧР 17-103.
Водночас суд дійшов висновку про невмотивованість позовних вимог про визнання рішення № 49-5 від 12.06.2015 Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не підлягає до застосування, не має юридичної сили для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою за ОСОБА_3 на право постійного користування землею (серія ЧР № 17-103), який видано ВАТ«Черкасибудматеріали», та визнання нечинним рішення № 49-5 від 12.06.2015 Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про встановлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік», у звязку з чим відмовляє у їх задоволенні.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. Враховуючи часткове задоволення позовних вимог та приписи ст.94 КАС України, суд дійшов висновку відшкодувати позивачу з Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області судовий збір у сумі 689 грн. 00 коп.
Керуючись статтями 160, 162, 163, 167, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати рішення № 49-5 від 12.06.2015 року Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області «Про становлення ставок місцевих, інших податків та затвердження відповідного Положення на 2016 рік» таким, що не розповсюджує свою дію для визначення ставки податку за постійне користування земельною ділянкою за ОСОБА_3 на право постійного користування землею (серія ЧР № 17-103), який видано ВАТ«Черкасибудматеріали».
В решті позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області на користь ВАТ «Черкасибудматеріали» судові витрати у справі у розмірі 689 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 23 грудня 2016 року.
Суддя: ОСОБА_6