23.12.2016 Справа № 380/1655/16-а
Провадження № 2-а/380/93/16
Постанова
Іменем України
23 грудня 2016 року суддя Тетіївського районного суду Київської області Косович Т.П., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як члену сім?ї загиблого,
встановив:
Позивач звернулася до суду із названим позовом, в якому просить визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації (далі Відповідач) щодо перерахунку їй щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, встановленому статтею 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016 рік протиправною та зобовязати Відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити їй недоплачену вищевказану щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як члену сім?ї загиблого за 2016 рік відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п?яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням виплачених сум. Позовні вимоги мотивує тим, що вона відповідно до посвідчення серії С № 205530 від 20.04.2015 року є членом сім?ї загиблого та має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що членам сім?ї загиблих учасників бойових дій повинна щорічно до 05 травня виплачуватися разова грошова допомога у розмірі п?яти мінімальних пенсій за віком. Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 05 травня у розмірах, передбачених ст.ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи соціального захисту населення через відділення звязку або через установи банків; пенсіонерам за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами за місцем їх проживання чи одержання утримання. Згідно з п.п.3.2,4.9,4.10 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженим наказом міністра праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 року за № 147, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 07 червня 2006 року за № 683/12557, цей центр здійснює підготовку документів на виплату всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат, проводить перерахунки розмірів грошової допомоги різним категоріям одержувачів пільг. Зміни до ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не внесено, а тому позивач вважає, що щорічну грошову допомогу члену сім?ї загиблого учасника бойових дій слід було сплачувати у повному обсязі та в 2016 році вона повинна була отримати 5650 гривень, тоді як згідно довідки Відповідача вона отримала лише 500 гривень, внаслідок чого їй не доплачено 5150 гривень. На її звернення стосовно здійснення перерахунку та виплати їй у 2016 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі передбаченому законом, Відповідач листом № 10/1837 від 30.09.2016 року відмовив у проведенні перерахунку, а тому позивач змушена звертатися до суду за захистом своїх прав.
02.12.2016 року провадження по даній справі було відкрито та призначено до розгляду в порядку скороченого провадження без виклику сторін. Відповідач у визначений судом строк надав до суду заперечення на позов.
Оглянувши матеріали справи, заперечення на позов, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є членом сім?ї загиблого учасника бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством для членів сім?ї загиблих учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії С № 205530 від 20.04.2015 року (а.с.7).
Із листа Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації № 10/1837 від 30.09.2016 року вбачається, що позивачу, як члену сім?ї загиблого у 2016 році була виплачена разова грошова допомога в сумі 500 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України № 320 від 29.04.2016 року «Про збільшення розмірів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян». (а.с.-9).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма означає, що суб?єкт владних повноважень зобов?язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов?язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Положеннями ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що щорічно до 5 травня членам сім?ї загиблого учасника бойових дій виплачується разова грошова допомога, у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року у справі № 1-11/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2,3,6 статті 166,частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статі 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України в системному звязку з окремими положеннями Конституції України, - Кабінет Міністрів України уповноважений встановлювати розмір соціальних виплат.
Конституційний Суд України в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першої статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» викладені в новій редакції положення ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до яких щорічно до 5 травня членам сімей загиблих учасників бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року наведені положення визнані неконституційними. Отже, починаючи з 22 травня 2008 року відновлено дію ст.. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції від 25 грудня 1998 року, відповідно до якої розмір грошової допомоги членам сім?ї загиблих учасників бойових дій становить п?ять мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, згідно п.63 (1) Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII »Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин, розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнений пунктом 26, яким установлено, що норми і положення … статей 12,13,14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» … застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування. Дане положення Закону України неконституційним не визнавалося.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 року № 320 «Про збільшення розмірів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян» - установити у 2016 році виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - у розмірі 500 гривень.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин діяли два нормативно-правових акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги членам сімей загиблих учасників бойових дій. Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення № 4-зп від 03 жовтня 1997 року у справі набуття чинності Конституцією України зазначив про те, щодо конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачене самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. За змістом ч.3 ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов?язковим до виконання на всій території України. Таким чином, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суд повинен застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Отже, Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації, здійснюючи позивачу нарахування та виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня, діяло відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин,( чинного з 1 січня 2015 року) та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 року № 320 «Про збільшення розмірів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян».
При вирішенні спору суд враховує позицію Вищого адміністративного суду України по аналогічній категорії справ (зокрема, ухвалу від 19.02.2016 року у справі № К/800/4176/16( № 753/13867/15-а)
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання бездіяльності протиправною, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст, 19,46,95,113, 150 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 03 жовтня 1997 року № 4-зп, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня2011 року № 20-рп/2011, Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року у справі № 1-11/2012, Бюджетним кодексом України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік», Постановою Кабінету Міністрів України № 320 «Про збільшення розмірів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня деяким категоріям громадян», Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин, ст.ст. ст.ст.2,3,7,183-2 КАС України,суд
постановив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тетіївської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як члену сім?ї загиблого відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : Т.П.Косович.