Справа № 357/12382/16-а
2-а/357/629/16
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя Дмитренко А. М. ,
при секретарі Боженко Т. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом до УПФУ у Білоцерківському районі мотивуючи тим, що відповідно до наказу по Білоцерківському заводу «Ремпобуттехніка» № 53 від 01.07.1986 року він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль з 05.07.1986 року по 12.07.1986 року, за цей період роботи в зоні відчуження йому повинні були нарахувати та виплатити заробітну плату відповідно до нормативних актів колишнього СРСР та відомчих документів Української РСР, але нарахування йому заробітної плати в липні 1986 року за основним місцем роботи було проведено виходячи лише з подвійної годинної тарифної ставки, що відображено в розрахунковій відомості № 2 за липень 1986 року Білоцерківського заводу «Ремпобуттехніка», на його звернення до керівника КП КОР завод «Ремпобуттехніка» /правонаступника Білоцерківського заводу «Ремпобуттехніка»/ на підставі листа ОСОБА_2, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751 йому було проведено перерахунок заробітної плати за період роботи в зоні відчуження виходячи з наявних на підприємстві первинних документів та положень діючого на той час законодавства, про що видано довідку для проведення розрахунку пенсії за № 18 від 23.09.2016 року. 19.10.2016 року він звернувся до відповідача із заявою щодо розрахунку його пенсії по інвалідності згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року в розмірі відшкодування фактичних збитків за наявними документами згідно наданої довідки про оплату праці, але йому було в цьому відмовлено листом від 24.10.2016 року за № 79/Б-01 з тих підстав, що в ході проведення зустрічної перевірки обґрунтованості видачі наданої для обчислення пенсії довідки встановлено, що таке підвищення заробітної плати підприємством проводилося, але, на думку відповідача, невірно розраховано годинну тарифну ставку. А тому позивач просив суд визнати протиправною відмову УПФУ у Білоцерківському районі в прийнятті довідки про заробітну плату, нараховану за період роботи в зоні відчуження, та в проведенні згідно наданої довідки нарахування та виплати пенсії по інвалідності відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку, затвердженого постановою КМУ № 1210; зобовязати відповідача прийняти для обчислення пенсії довідку № 18 від 23.09.2016 року про нараховану заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, видану КП КОР завод «Ремпобуттехніка», провести нарахування пенсії по інвалідності виходячи із суми заробітної плати, відображеної в даній довідці, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку, затвердженого постановою КМУ № 1210, виплату пенсії, обчисленої виходячи із суми заробітної плати, відображеної в даній довідці, проводити з 19.10.2016 року.
До суду позивач не зявився, надав письмову заяву щодо розгляду справи без його участі.
Представник відповідача позов не визнав, в суді пояснив, що підстави для проведення розрахунку пенсії позивачу із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в липні 1986 року відсутні, оскільки підприємством при видачі довідки про оплату праці невірно прийнято до уваги годинну тарифну ставку, підвищену та 100 %, що є необґрунтованим.
Заслухавши пояснення представника відповідача, оглянувши матеріали даної справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Так, по справі встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році та інвалідом другої групи від захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорії, що стверджується копією посвідчення серії А № 436731 від 13.12.2004 року та копією довідки МСЕК № 232548 від 26.11.2004 року..
Позивачу призначено УПФУ у Білоцерківському районі пенсію по 2 групі інвалідності, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що слідує з листа УПФУ від 24.10.2016 року за № 79/Б-01.
З матеріалів справи вбачається, що 19.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення розрахунку його пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження за період з 05.07.1986 року по 12.07.1986 року, відповідно до довідки № 18 від 23.09.2016 року, виданої Комунальним підприємством Київської обласної ради завод «Ремпобуттехніка», що стверджується копією заяви позивача та копією довідки про заробітну плату.
Але листом УПФУ у Білоцерківському районі від 24.10.2016 року за № 79/Б-01 позивачу фактично було відмовлено у проведенні розрахунку пенсії з тих підстав, що підприємством при видачі довідки про оплату праці невірно прийнято до уваги годинну тарифну ставку, підвищену та 100 %, що є необґрунтованим.
В судовому засіданні також встановлено, що згідно наказу № 53 від 01.07.1986 року по Білоцерківському заводу «Ремпобуттехніка» позивача ОСОБА_1 слюсаря-ремонтника по ремонту складної побутової техніки було командировано в м. Чорнобиль з 05.07.1986 року по 12.07.1986 року, що стверджується випискою з даного наказу.
Відповідно до наказу по підприємству № 339 від 07.07.1986 року, оплату праці позивача за роботу в зоні відчуження було проведено в розмірі двох тарифних ставок, що вбачається з копії цього наказу та копії розрахункової відомості № 2 за липень 1986 року.
Згідно ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями /військкоматами/, а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
За ч.ч. 1,3 ст.54 цього Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
За приписами ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Постановою КМ України від 23.11.2011 року за № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської
катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків /п.1 цього Порядку/.
Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які зайняті на роботах, що повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища» оплата праці працівників підприємств, відряджених у зону відчуження для виконання робіт, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, провадилася у 3,2,1 зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки /окладу/ понад середньомісячну заробітну плату за основним місцем роботи; а оплата праці за роботу у святкові та вихідні дні проводилась у подвійному розмірі.
Згідно постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, РМ СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» та постанови РМ УРСР від 08.05.1986 року № 168-5 керівникам підприємств та організацій надавалося право здійснювати оплату праці працівників, що були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за підвищеними до 100 відсотків тарифними ставками.
П.1 постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 року № 153/10-43 передбачалося, що працівникам, які були безпосередньо зайняті на роботах з усунення наслідків аварії на ЧАЕС, премії, заохочення та винагороди нараховувалися відповідно до діючих на підприємствах положень про преміювання на підвищені згідно постанови № 524-156 тарифні ставки з урахуванням кратності.
ОСОБА_2 України від 22.11.1995 року № 09-3815 повідомлялося, що у разі неправильного нарахування заробітної плати особам, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках, згідно з листом ОСОБА_2 України від 29.10.1992 року № 09-3751, Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС від 29.10.1992 року № 1082/ЗК та Міністерства фінансів України від 29.10.1992 року № 13-412/308 на підставі стверджуючих документів підприємство /організація/, яке відряджало працівника в зону відчуження /або його правонаступник/ має право зробити перерахунок заробітної плати і надати довідку про новий розмір заробітної плати в зоні відчуження для подання до органу соціального захисту населення-тепер до органу ПФУ за місцем проживання особи-для перерахунку розміру пенсії. При цьому виплата недонарахованих сум не провадиться.
Первинним документами, що підтверджують період роботи в зоні відчуження, є довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу, подорожні листи для водіїв, копії відомостей /особових рахунків / на виплату заробітної плати.
Як встановлено судом, згідно довідок про перейменування в матеріалах справи, Білоцерківський завод «Ремпобуттехніка», де працював позивач, декілька разів змінював свою назву, рішенням Київської обласної ради від 22.10.2004 року № 216-17-14 підприємство перейменовано на Комунальне підприємство Київської обласної ради завод «Ремпобуттехніка».
Позивачем надано необхідні первинні документи, які збереглися на підприємстві, про його роботу в зоні відчуження та про оплату праці за період роботи в зоні відчуження з 05.07.1986 року по 12.07.1986 року, на які вказано вище .
Саме листом ОСОБА_2 України від 22.11.1995 року № 09-3815 дозволялося підприємствам, установам, організаціям провести перерахунки оплати праці за роботу в зоні відчуження без доплати нарахованих сум та видати відповідні довідки для призначення або перерахунку пенсій.
А тому суд приходить до висновку, що КП КОР завод «Ремпобуттехніка» /правонаступник Білоцерківського заводу «Ремпобуттехніка»/ мало право провести перерахунок заробітної плати позивача за вищевказаний період за роботу в зоні відчуження з урахуванням коефіцієнта кратності 3 , оскільки робота виконувалась в 2-й зоні небезпеки, з урахуванням середньомісячного заробітку, який зберігається за основним місцем роботи, про що вказано в постанові РМ УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7, виходячи з установленого у зоні відчуження 6-годинного робочого дня, приймаючи для розрахунку годинну тарифну ставку позивача, підвищену на 100 %, премію, передбачену діючою системою оплати праці на підприємстві.
Саме з врахуванням цих положень позивачу і було видано довідку про оплату праці № 18 від 23.09.2016 року, на яку вказано вище і яку відповідач необґрунтовано відмовився приймати для розрахунку пенсії по інвалідності позивача.
А тому проаналізувавши все вищенаведене, суд вважає відмову відповідача щодо проведення нарахування пенсії позивачу на підставі довідки про оплату праці від 23.09.2016 року № 18, виданої КП КОР завод «Ремпобуттехніка», протиправною.
На підставі ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивача звільнено від сплати судового збору на користь держави.
Враховуючи все вищенаведене та керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМ України від 23.11.2011 року за № 1210, постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які зайняті на роботах, що повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища», постановою ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, РМ СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», ст.ст. 6,17, 71, 99, 158-163, 167,185,186 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі Київської області в прийнятті довідки про заробітну плату, нараховану за період роботи в зоні відчуження, та в проведенні нарахування і виплати згідно наданої довідки пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 23 листопада 2011 року за № 1210.
Зобовязати управління Пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі Київської області прийняти для обчислення пенсії ОСОБА_1 довідку № 18 від 23 вересня 2016 року про заробітну плату, нараховану за період роботи в зоні відчуження, видану Комунальним підприємством Київської обласної ради завод «Ремпобуттехніка», провести нарахування та виплату пенсії по інвалідності, виходячи із суми заробітної плати, відображеної в даній довідці, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 23 листопада 2011 року за № 1210, починаючи з 19 жовтня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_3