Справа № 158/2317/16-а
Провадження № 2-а/0158/90/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
22 грудня 2016 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді - Костюкевича О.К.
секретаря - Хмілевської І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцької обєднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
Позов мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України з 27.07.2011 року та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». В липні 2016 року їй стало відомо про збільшення заробітної плати державним службовцям, тому вона вирішила звернутись до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у звязку збільшенням посадових окладів державним службовцям, для чого звернулась до Луцької ОДПІ із заявою про видачу відповідної довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії. Однак відповідачем було відмолено їй у видачі такої довідки, при цьому відмову мотивовано тим, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року не передбачено проведення перерахунку пенсії державних службовцям, а отже і відсутні підстави для видачі довідки про заробітну плату. Вважає таку відмову протиправною, оскільки пенсія була призначена їй 27.07.2011 року, тобто на момент призначення їй пенсії законодавством було передбачено перерахунок пенсії, тому подальші зміни в законодавстві, які погіршують її становище, не можуть до неї застосовуватись.
Тому просить визнати дії (бездіяльність) Луцької обєднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Волинській області неправомірними та зобовязати Луцьку обєднану державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Волинській області видати їй довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року.
Відповідачем було подано заперечення на адміністративний позов, згідно якого просять в задоволенні позову відмовити, так як Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі і раніше призначених. Тому перерахунок пенсії державним службовцям, яка була призначена раніше, чинним законодавством не передбачений, отже і довідки на даний час можуть видаватись тільки для призначення пенсії, а не для її перерахунку, про що неодноразово наголошувалось у розясненнях ДФС від 26.04.2016 року, від 08.08.2016 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась, згідно поданої заяви просила проводити розгляд справи її відсутності та задоволити заявлені вимоги. Її представник ОСОБА_2 в судове засідання також не зявився, просив відкласти судовий розгляд.
Представник відповідача в судове засідання 22.12.2016 року не зявився, причини неявки суду невідомі, про час та місце розгляду повідомлялись належним чином, заяв про розгляд справи у їх відсутності до суду не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що з 27.07.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
21.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Луцької ОДПІ ДФС у Волинській області із заявою про видачу «Довідки про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1, для проведення перерахунку пенсії згідно з Постановою Кабінету міністрів України № 292 від 06.04.2016 року «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (а.с. 4), однак в цьому їй було відмовлено.
Як вбачається із листа (а.с. 5) Луцької ОДПІ Головного управління ДФС у Волинській області від 30.08.2016 року чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку раніше призначеної пенсії державним службовцям.
Так, згідно зі статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) (у редакції станом на час призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
У свою чергу, частиною 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі по тексту - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Разом з тим, судом не приймається до уваги посилання відповідача наведені у запереченні на позовну заяву на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то з 01.12.2015 відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, з огляду на наступне.
Так, у відповідності до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
У свою чергу, відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.
Разом з тим, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області фактично перебрала на себе повноваження органів Пенсійного фонду України, що, у відповідності до чинного законодавства України, є недопустимим.
При цьому, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є підзаконним нормативно-правовим актом.
У свою чергу, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців були визначені Законом № 3723-XII (у редакції станом на 01.12.2015).
Крім того, згідно із ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Також, згідно із п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 23 ч. 1, ч.2 п. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, в даному випадку Луцькою ОДПІ, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій та не надано обґрунтованих доводів не надання ОСОБА_1 запитуваної довідки відповідно до норм чинного законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку. Зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ "Про державну службу" Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області фактично перебрала на себе повноваження органів Пенсійного фонду України, що є недопустимим, тому суд дійшов висновку про наявність підстав для повного задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Відповідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Відтак, судовий збір в сумі (1378х0,4=551,2) 551,20 грн. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 6-12, 72, 86, 99, 100, 158-163, 167, 244-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Луцької обєднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати дії (бездіяльність) Луцької обєднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Волинській області неправомірними.
Зобовязати Луцьку обєднану державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Волинській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року
Стягнути з Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області в дохід держави судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Ківерцівського районного суду ОСОБА_3