Ухвала суду № 63677267, 13.12.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
130/1825/16-а
Номер документу
63677267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 130/1825/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Шепель К. А.

Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.

13 грудня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Матохнюка Д.Б. Боровицького О. А. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Бабієць Юлії Володимирівни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 29 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в серпні 2016 року ОСОБА_4 звернулась до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з адміністративним позовом до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з 14 липня 2000 року перебуває на обліку в Жмеринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області, де отримує пенсію по 3 групі інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з поданою позивачем до управління Пенсійного фонду України заяви від 30 грудня 2003 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, позивачеві проведено розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 01 січня 2014 року перераховано відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в ред., до 01 жовтня 2011 року).

16 березня 2011 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності другої групи. На підставі вказаної заяви позивачеві проведено розрахунок пенсії по інвалідності відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в ред., до 01 жовтня 2011 року).

25 лютого 2016 року ОСОБА_4 подала до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області заяву про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до положень ст. ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з розрахунку середньої заробітної плати за 2010 рік.

Не погодившись з проведеним перерахунком, позивач 13 липня 2016 року звернулася до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області з заявою про застосування для розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати за 2015 рік.

Листом № 46/К-7 від 22 липня 2016 року відповідач повідомив про відсутність підстав для застосування середньої заробітної плати за 2015 рік для проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року внесені зміни до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії".

Не погодившись з отриманою відповіддю, ОСОБА_4 звернулася з адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки попередні переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком здійснені до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668, то переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на підставі заяви від 25 лютого 2016 року здійснюється відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Частиною 1 ст. 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" середня заробітна плата, яка застосовується для обчислення пенсії - це середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в ред., станом на час призначення позивачу пенсії по інвалідності 2 групи) переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" внесені зміни щодо порядку переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та застосування середньої заробітної плати при обчисленні пенсії.

Так, після 01 жовтня 2011 року частину третю цієї статті викладено в наступній редакції: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Як встановлено з матеріалів справи, 16 березня 2011 року позивачу призначено пенсію по інвалідності як інваліду другої групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25 лютого 2016 року ОСОБА_4 подала до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області заяву про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Так, колегія суддів зазначає, що після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668 позивач вперше звернулася до управління пенсійного фонду України з завою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком 25 лютого 2016 року.

З урахуванням наведеного, оцінивши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати за 2015 рік відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13 липня 2016 року.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2016 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 29 липня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 23 грудня 2016 року.

Головуючий Сапальова Т.В. Судді Матохнюк Д.Б. Боровицький О. А.