Постанова № 63677252, 13.12.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
678/20/16-а
Номер документу
63677252
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 678/20/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Лазаренка А. В.

Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.

13 грудня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Матохнюка Д.Б. Боровицького О. А. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

представника відповідача Лебедюка Максима Володимировича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Летичівського районного суду Хмельницької області від 27 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в червні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Летичівського районного суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання відновити виплату пенсії з 01 квітня 2015 року, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Летичівського районного суду Хмельницької області від 27 липня 2016 року позов задоволено частково.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.

Позивач повноважних представників в судове засідання не направив, хоча повідомлявся про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, виходячи з наступного.

Так, судом першої інстанції встановлено, що згідно з наказом начальника УМВС України в Хмельницькій області № 87 о/с від 22 квітня 2014 року ОСОБА_3 звільнено в запас.

З 23 квітня 2014 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у зв'язку з отриманням пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Наказом начальника МВС України УМВС України в Хмельницькій області № 179 о/с від 30.07.2014 року ОСОБА_3 призначено на посаду заступника начальника слідчого відділення Летичівського РВ УМВС (за конкурсом) з 21.07.2014 року, з присвоєнням йому 13 рангу державного службовця, а наказом № 294 о/с від 06.11.2015 року відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП України переведено до Національної поліції України.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 07.11.2015 року № 1 о/с "По особовому складу" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 1994 року № 423 "Про деякі питання застосування ст.ст. 4, 15 і 27 Закону України "Про державну службу"" ОСОБА_3, державний службовець 13-го рангу, призначений на посаду заступника начальника слідчого відділення Летичівського відділу поліції ГУНП з 07 листопада 2015 року.

У свєму повідомленні № 1173 від 06.04.2016 року управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Хмельницькій області інформувало позивача про те, що, оскільки за період часу з 07.11.2015 року по 28.12.2015 року та з 01.01.2016 року по 31.03.2016 року позивач одночасно отримує пенсію та працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії у порядку та умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», утворилася переплата пенсії в сумі 15296,35, яку він має терміново повернути.

Не погодившись з діями відповідача, позивач 20.04.2016 року звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області зі скаргою про поновлення виплати пенсії та скасування рішення про нарахування переплати пенсії в сумі 15296,35 грн..

Проте, Головне управління ПФУ в Хмельницькій області листом № 279/л-8 від 05.05.2016 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовило позивачу у задоволенні його скарги у зв'язку з набранням чинності з 01 квітня 2015 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", яким змінено порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам.

Не погодившись з отриманою відмовою, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з 01 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", у зв'язку з чим передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали, і з того ж дня перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Так, відповідно до абз. 2 ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно з абз. 4 ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:

у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються;

у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213-VІІІ у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ внесено зміни до ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Як встановлено з матеріалів справи, в період з 21 липня 2014 року по 06 листопада 2015 року позивач займав посаду заступника начальника слідчого відділення Летичівського РВ УМВС, а з 07 листопада 2015 року ОСОБА_3, державний службовець 13-го рангу, займає посаду заступника начальника слідчого відділення Летичівського відділу поліції ГУНП.

Згідно з інформацією Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 29 березня 2016 року за вих. № 1269/121/12/01-2016 позивач працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" у Національній поліції, з 07 листопада 2015 року.

Оцінюючи доводи позивача про те, що відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 року обмеження щодо виплати пенсії не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які перебувають на посадах у Національній поліції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ зі змінами внесеними Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

З 01.01.2016 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VII від 24.12.2015 року внесено зміни до ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та встановлено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Згідно з п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VII від 24.12.2015 року з 01 січня 2016 року обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

З урахуванням наведеного, колегія суддів виходить з того, що особи, які перебувають на службі на посадах в органах Національної поліції України, не внесені до переліку осіб, до яких не застосувуються обмеження щодо виплати пенсії протягом 2016 року.

Як встановлено судом, позивач працює у Національній поліції, згідно з умовами, визначеними Законом України "Про державну службу", а тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було правомірно застосовано положення ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": прийнято рішення про стягнення з ОСОБА_3 надміру виплаченої пенсії за період з 07.11.2015 року по 28.12.2015 року і з 01.01.2016 року по 31.03.2016 року та тимчасово припинено виплату пенсії позивачу.

Оцінивши доводи апеляційної скарги щодо стягнення з позивача надміру виплаченої пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

В разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Як встановлено з матеріалів справи, з 21 липня 2014 року ОСОБА_3 призначений на посаду заступника начальника слідчого відділення Летичівського РВ УМВС, а з 07 листопада 2015 року на посаду заступника начальника слідчого відділення Летичівського відділу поліції ГУНП.

Оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та не повідомлено відповідача про працевлаштування в органах Національної поліції, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правомірно прийнято рашення № 3742 від 05.04.2016 року та нараховано ОСОБА_3 надміру виплачену пенсію за період з 07.11.2015 року по 28.12.2015 року і з 01.01.2016 року по 31.03.2016 року в розмірі 15296,35 грн.

На підставі вищевикладеного, оцінивши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.04.2016 року № 3742 про призупинення виплати пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2016 року, та стягнення з нього надмірно виплаченої пенсії за період з 07.11.2015 року по 28.12.2015 року і з 01.01.2016 року по 31.03.2016 року в сумі 15296,35 гривень та зобов'язання відповідача відновити ОСОБА_3 виплату пенсії з 01 квітня 2016 року.

Оскільки висновки суду першої інстанції по суті спору не відповідають встановленим у справі обставинам, що призвело до неправильного її вирішення, апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Згідно зі ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.

Постанову Летичівського районного суду Хмельницької області від 27 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання нечинним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 23 грудня 2016 року.

Головуючий Сапальова Т.В. Судді Матохнюк Д.Б. Боровицький О. А.