Ухвала суду № 63677169, 20.12.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
628/1902/16-а
Номер документу
63677169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 р.Справа № 628/1902/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.

в присутності:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Саяпіна В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Куп'янського міського голови Войтюка Олега Вікторовича на постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 19.10.2016р. по справі № 628/1902/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах , Куп'янської міської ради Харківської області , Куп'янського міського голови Войтюка Олега Вікторовича

про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах, Куп'янської міської ради Харківської області, Куп'янського міського голови Войтюка Олега Вікторовича в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах, в частині невизнання позивача переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади державного реєстратора речових прав на нерухоме майно відділу державної реєстрації виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, оформлене протоколом № 4 від 15.03.2016 р.,

- зобов'язати конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах переглянути результати визначити позивача переможцем конкурсу, що проводився 15.03.2016 р., на заміщення вакантної посади державного реєстратора речових прав на нерухоме майно відділу державної реєстрації виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області;

- стягнути з Куп'янської міської ради Харківської області моральну шкоду у розмірі 10 000 грн.;

- зобов'язати Куп'янського міського голову Войтюка Олега Вікторовича внести зміни до розпорядження № 31/ос від 17.03.2016 р., затвердити рішення конкурсної комісії по визначення переможців конкурсу на заміщення вакантних посад та визнати позивача переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади державного реєстратора речових прав на нерухоме майно.

Постановою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 19.10.2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах в частині не визнання ОСОБА_1 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади державного реєстратора речових прав на нерухоме майно відділу державної реєстрації виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, оформлене протоколом № 4 від 15 березня 2016 року.

Зобов'язано конкурсну комісію на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах переглянути результати конкурсу відносно ОСОБА_1, що проводився 15 березня 2016 року на заміщення вакантної посади - державного реєстратора речових прав на нерухоме майно відділу державної реєстрації виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області.

В іншій частині позову відмовлено.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволених позовних вимог, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, а саме: ст. ст. 1, 4, 5 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", п. 1 ч.1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.13, п.15 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року № 169, Наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2015 року № 2790/5 "Про врегулювання відносин, пов'язаних зі статусом державного реєстратора", та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач подав до Харківського апеляційного адміністративного суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає вимоги відповідача безпідставними, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що прийнята відповідно до норм діючого законодавства.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Позивач, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.

У відповідності до ст.. 195 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги.

Оскільки позивачем не оскаржується постанова суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в частині задоволених позовних вимог в межах доводів апеляційної скарги відповідача.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції із посиланням на докази, досліджені під час судового розгляду справи, встановлено, що 18 лютого 2016 року у районній газеті "Вісник Куп'янщини", було надруковане оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державного реєстратора відділу з питань реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ( 3 одиниці).(а.с. 27)

15.03.2016 р. був проведений конкурс на заміщення вакантних посад зокрема державного реєстратора речових прав на нерухоме майно відділу державної реєстрації виконавчого комітету Куп'янської міської ради, до якого був допущений також ОСОБА_1 За результатами конкурсу ОСОБА_1 набрав 31,25 бали. По результатам проведеного іспиту конкурсна комісія вирішила зокрема - враховуючи негативну характеристику з попереднього місця роботи ОСОБА_1 - відмовити в зарахуванні його кандидатури до кадрового резерву, як такого, що приймав участь у конкурсі, отримав гідні результати за підсумками іспиту , але не був визначений переможцем конкурсу на відповідну посаду. (а.с. 7-8).

Вирішуючи питання правомірності дій конкурсної комісії, суд першої інстанції виходив з наступного.

Згідно п. 4.4 Положення про порядок проведення конкурсу та конкурсну комісію на заміщення вакантних посад у міській раді та її структурних підрозділах, затвердженого рішенням Куп'янської міської ради від 19.09.2006 р. N2 95-V, комісія зобов'язана зокрема - визнати переможцем виключно за критеріями, встановленими Порядком проведення іспиту конкурсною комісією на заміщення вакантних посад. (а.с. 38-41)

П. 6.8 Положення про порядок проведення конкурсу та конкурсну комісію на заміщення вакантних посад у міській раді та її структурних підрозділах, затвердженого рішенням Куп'янської міської ради від 19.09.2006 р. N2 95-V, передбачено, що особи, документи, яких не відповідають встановленим вимогам, за рішенням голови конкурсної комісії до конкурсу не допускаються, про що їм повідомляється кадровою службою з відповідним обґрунтуванням.

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. При цьому, Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізує програми професійно - технічного навчання, підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до суспільних програм.

Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55 Конституції України). Кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь - якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 169.

Відповідно до пункту 2 Порядку конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця повинен забезпечувати конституційне право рівного доступу до державної служби громадян України.

Згідно пункту 6 Порядку умови проведення конкурсу в окремому державному органі відповідно до цього Порядку визначаються його керівником, який призначає на посади та звільняє з посад державних службовців. Рішення про проведення конкурсу приймається керівником органу за наявності вакантної посади державного службовця.

У пункті 9 Порядку зазначено, що конкурс проводиться поетапно: публікація оголошення державного органу про проведення конкурсу в пресі або поширення його через інші засоби масової інформації; прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, та їх попередній розгляд на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посади; проведення іспиту та відбір кандидатів.

Пунктом 13 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 169 визначено вичерпний перелік документів для участі в конкурсі на заміщення вакантної посади державного службовця, а саме:

1. Заява про участь у конкурсі, в якій зазначається про ознайомлення заявника із встановленими законодавством обмеженнями щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби.

2. Заповнена особова картка (форма П-2 ДС) з відповідними додатками.

3. Дві фотокартки розміром 4x6 см.

4. Копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня.

5. Декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, передбаченою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

6. Копія документа, який посвідчує особу.

7. Копія військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов'язаних).

8. Довідка про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).

Пунктом 14 вищевказаного Порядку передбачено, що особи можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня і репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).

Відповідно до п. 15 вищевказаного Порядку, забороняється вимагати відомості та документи, подання яких не передбачено законодавством.

З аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що тільки особи, які бажають взяти участь у справі мають права подавати документи для участі в конкурсі на заміщення вакантної посади державного службовця. Конкурсна комісія на заміщення вакантних посад не має права вимагати будь-які інші документи, ніж ті, надання яких передбачено п.13, п.14 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців. При цьому слід зазначити, що документи визначені п. 14 зазначеного Порядку подаються за бажанням особи, яка бажає прийняти участь у конкурсі.

Отже, як наслідок, відгук -характеристика за підписом заступника міського голови ОСОБА_4, яка не подавалась позивачем для участі в конкурсі на заміщення вакантної посади державного службовця, не могла бути врахована конкурсною комісією.

Крім того, згідно Протоколу № 4 засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах від 15.03.2016 р. ОСОБА_1 було відмовлено в зарахуванні його кандидатури до кадрового резерву, як такого, що приймав участь у конкурсі, отримав гідні результати за підсумками іспиту, але не був визначений переможцем конкурсу на відповідну посаду. (а.с. 7-8).

Разом з тим, як вбачається з заяви ОСОБА_1 від 02.03.2016 р. (а.с. 61), останній просив допустити його до участі у конкурсі на заміщення вакантної посади державного реєстратора речових прав на нерухоме майно, а не зарахувати його кандидатуру до кадрового резерву.

Так п. 25 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169 , передбачено, що конкурсна комісія на підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад державних службовців.

Пунктом 26 вказаного Порядку встановлено, що інші кандидати, які успішно склали іспит, але не були відібрані для призначення на посади, у разі їх згоди, за рішенням конкурсної комісії можуть бути рекомендовані для зарахування до кадрового резерву в цьому державному органі і протягом року прийняті на вакантну рівнозначну або нижчу посаду без повторного конкурсу.

Між тим, в порушення ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що ОСОБА_1 погоджувався, щоб його кандидатуру зарахували до кадрового резерву.

Таким чином, конкурсна комісія без згоди ОСОБА_1 не могла розглядати питання про зарахування його до кадрового резерву, а отже суд першої інстанції прийшов до привального висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії на заміщення вакантних посад в Куп'янській міській раді та її структурних підрозділах, в частині не визнання ОСОБА_1 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади державного реєстратора речових прав на нерухоме майно відділу державної реєстрації виконавчого комітету Куп'янської міської ради Харківської області, оформлене протоколом № 4 від 15.03.2016 р. та зобов'язання конкурсної комісії переглянути результати конкурсу.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Куп'янського міського голови Войтюка Олега Вікторовича залишити без задоволення.

Постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 19.10.2016р. по справі № 628/1902/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Ральченко І.М. Бершов Г.Є. Повний текст ухвали виготовлений 26.12.2016 р.