Постанова № 63676362, 06.12.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2016
Номер справи
320/5154/16-а(2а/320/181/16)
Номер документу
63676362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

06 грудня 2016 рокусправа № 320/5154/16-а(2а/320/181/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Кругового О.О. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро апеляційну скаргу Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 30 вересня 2016 року по справі №320/5154/16-а за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.08.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила: визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця згідно з постановою КМУ від 06.04.2016 №292, Закону України Закону України «Про державну службу», постановою КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»;зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії з 01.05.2016 року у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців на підставі довідки Мелітопольського управління Державної казначейської служби України Запорізької області від 03.08.2016 №04-70.1/34-145 та 07.10.2013 №06-69/647-3015 у розмірі 90% з урахуванням всіх сум, відображених у довідках: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, премія, та включені на підставі постанови Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 18.07.2014 та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 22 грудня 2014 року, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та грошова винагорода за постановою КМУ №212; виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів робити перерахунок пенсії.

В обґрунтування своїх вимог посилалася на те, що з 01.05.2016р. у неї, як у особи, що отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», виникло право на перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позивач просив суд задовольнити позов.

Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 30 вересня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року N 3723-ХІІ (чинної на момент призначення їй пенсії, на 02.10.2009 року). Зобов'язано Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1, перерахунок пенсії з 01.05.2016 року у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців у розмірі 90% з урахуванням раніше виплачених сум та у разі подальшого підвищення заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця проводити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу».

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що чинне законодавство не містить такої підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Мелітопольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 2007 року та отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

У серпні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, долучивши до заяви довідку про заробітну плату.

Листом №163/Ш-7 від 04.08.2016 року Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії. Відмова обґрунтована тим, що з 01.04.2015 року набув чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення». Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону встановлено, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсії зазначеній категорії осіб не призначаються та не перераховуються. За ст.90 Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Норму ст.37-1 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу» виключено, а тому для перерахунку відсутні законні підстави.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки обсяг прав позивача не може бути звужений у зв'язку із внесенням змін у Закон. Оскільки редакція ст.37 Закону (зі змінами) значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, пенсія яким була призначена раніше, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії (до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року)) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, у період часу, з якого позивач просила здійснити перерахунок пенсії (з 01.05.2016р.), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.

З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії державного службовця через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у відповідача були відсутні законодавчі підстави для здійснення такого перерахунку, у зв'язку з чим відмова Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області є обґрунтованою та правомірною.

Доводи позивача, з якими фактично погодився суд першої інстанції, щодо необхідності, при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до УПФУ, не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду з прийняттям нової про відмову в позові.

Разом з тим, з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 606,32 грн.

Керуючись ч.3 ст.160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст.198, ст. 202, ст.205 ст. 207 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити.

Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 30 вересня 2016 року по справі №320/5154/16-а скасувати та прийняти нову постанову про відмову в позові.

Стягнути з Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 37927773) на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32грн. (шістсот шість гривень 32 коп.), здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО):805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно ст..ст. 211-212 КАС України протягом 20 днів з дня викладення повного тексту.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.О. Круговий

Суддя: О.М. Лукманова