КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 року 810/3533/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в:
4 листопада 2016 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулася Вишгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області (далі - позивач) з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про стягнення податкового боргу у сумі 837 799 грн 39 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача існує податковий борг зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій та орендної плати з фізичних осіб на загальну суму 837 799 грн 39 коп., яка підлягає стягненню з відповідача.
Письмових заперечень проти позову від відповідача до суду не надходило.
6 грудня 2016 р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно з вимогами ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
11 січня 2007 р. відповідач зареєстрований, як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом серії В00 №662942 (а.с. 11).
Відповідачем до позивача було подано податкові декларації про майновий стан і доходи:
- 11 лютого 2013 р. за 2012 р. № НОМЕР_1, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 150 грн 00 коп. (а.с. 16-19);
- 7 лютого 2014 р. за 2013 р. № НОМЕР_2, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 1080 грн 00 коп. (а.с. 20-23);
- 7 лютого 2014 р. за 2013 р. № НОМЕР_3, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 1080 грн 00 коп. (а.с. 112-113);
- 10 лютого 2015 р. за 2014 р. № НОМЕР_4, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 87 635 грн 00 коп. (а.с. 24-26);
- 28 серпня 2015 р. за 2014 р. № НОМЕР_5, у якій зменшено суму, що підлягає перерахуванню до бюджету у сумі 62 466 грн 00 коп. (а.с. 27-29);
- 9 лютого 2016 р. за 2015 р. № НОМЕР_6, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 59 492 грн 00 коп., що підлягає сплаті до бюджету (а.с. 30-32).
У період з 24 березня 2013 р. по 30 березня 2013 р. позивачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку відповідача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податків до бюджету за період з 1 січня 2013 р. по 31 грудня 2013 р.
За результати проведеної вказаної вище перевірки складено акт № 466/172/НОМЕР_7 від 06 квітня 2015 р. (а.с. 39-44).
Перевіркою встановлено факт порушення відповідачем вимог п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України (далі ПК України), в частині заниження суми податкового зобовязання за результатами річного оподаткування в сумі 90889 грн 45 коп. Таким чином, відповідач занизив податок з доходів фізичних осіб в сумі 13633 грн 41 коп. (а.с.44).
23 квітня 2015 р. на підставі результатів акту перевірки № 466/172/НОМЕР_7 позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_8, яким нараховано грошове зобов'язання у сумі 17 041 грн 76 коп., з яких за основним платежем 13 633 грн 41 коп., за штрафними санкціями 3408 грн 35 коп. (а.с. 46)
Назване податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем 25 квітня 2015 р., що підтверджується зворотнім повідомленням (а.с. 47).
До того ж 17 червня 2015 р. позивачем було проведено фактичну перевірку кафе позивача, за результатами якої у цей же день складено акт перевірки № 1416/1000/22/НОМЕР_7 (а.с. 48).
У розділі "Висновок" названого акта перевірки зазначено, що відповідачем порушено п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 р. № 637.
3 липня 2015 р. на підставі висновків названого акта перевірки позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_9, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1050 грн 00 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_9) (а.с. 50).
У період з 12 по 25 листопада 2015 р. позивачем було проведено планову документальну виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 січня 2012 р. по 31 грудня 2014 р., за результатами якої 2 грудня 2015 р. складено акт перевірки № 1593/172/НОМЕР_7 (а.с. 51-66).
У розділі "Висновок" названого акта перевірки зазначено, що відповідачем порушено:
- п. 121.1 ст. 121 ПК України, яке полягало у ненаданні до перевірки книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність та КОРО № НОМЕР_10;
- п. 177.2 ст. 177 ПК України, яке полягало у заниженні чистого доходу за період з 1 січня 2012 р. по 31 грудня 2014 р. на суму 2470040 грн 10 коп., в результаті допущених порушень податкового законодавства, що відображено в п.п. 2.2.1 та п.п. 2.2.2, п. 2.2.3 п. 2.2 розділу 2 акту перевірки, що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на суму 413 440 грн 05 коп.;
- п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», яке полягало у неподанні звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) за 2014 р.;
- абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п.11 ст.8, п.2ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» в частині заниження суми чистого доходу на 2470040 грн 41 коп., що призвело до заниження єдиного соціального внеску в сумі 125773 грн 47 коп. (а.с. 66)
27 січня 2016 р. на підставі висновків акта № 1593/172/НОМЕР_7 позивачем було винесено податкові повідомлення-рішення:
- № НОМЕР_11, яким на відповідача нараховано грошове зобов'язання у сумі 620 160 грн 08 коп., з яких: за основним платежем 413 440 грн 05 коп. та за штрафними санкціями 206720 грн 03 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_11) (а.с. 68);
- № НОМЕР_12, яким на відповідача накладено штрафні санкції у сумі 510 грн 00 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_12) (а.с. 69).
9 лютого 2015 р. відповідачем було подано податкову декларацію з плати за землю № НОМЕР_13 за 2015 рік, у якій самостійно визначено суму земельного податку - по 36 грн 57 коп. щомісяця, яка складала 438 грн 86 коп. за рік (а.с. 33-35).
19 лютого 2016 р. відповідачем було подано податкову декларацію з плати за землю № НОМЕР_14 за 2016 р., у якій самостійно визначено суму земельного податку - по 52 грн 41 коп. щомісяця, яка складала 628 грн 90 коп. за рік (а.с. 36-38).
Крім того, позивачем було нараховано відповідачу пеню у сумі 12 301 грн 41 коп., 232 грн 18 коп. та 100 299 грн 51 коп., що підтверджується картками особового рахунку відповідача та довідкою-розрахунком суми податкового боргу (а.с. 74-75, 108-110).
До того ж 21 серпня 2015 р. позивачем було виставлено вимогу про сплату боргу форми Ф № 607-23 на суму 110 140 грн 83 коп. (а.с. 90).
Названа вимога була вручена відповідачу 10 вересня 2015 р., що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з несплатою відповідачем існуючої заборгованості у добровільному порядку, позивачем було подано даний позов до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з вимогами п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до вимог пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);
Як убачається з п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з вимогами п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до вимог п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Як убачається з п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1 ст. 54 ПК України).
Відповідно до вимог п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як убачається з п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Як убачається з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до вимог п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобовязання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобовязання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно п.129.4 ст. 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно з вимогами п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Наявні матеріали справи свідчать про таке.
У відповідача існує податковий борг на загальну суму 837 799 грн 39 коп., з яких:
- 835 805 грн 94 коп. - заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;
- 1050 грн 00 коп. - штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій;
- 510 грн 00 коп. - заборгованість зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій;
- 433 грн 45 коп. - заборгованість з орендної плати з фізичних осіб.
Названа заборгованість підтверджується наданими суду копіями:
- податкової декларації від 11 лютого 2013 р. за 2012 р. № НОМЕР_1, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 150 грн 00 коп. (а.с. 16-19);
- податкової декларації 7 лютого 2014 р. за 2013 р. № НОМЕР_2, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 1080 грн 00 коп. (а.с. 20-23);
- податкової декларації 7 лютого 2014 р. за 2013 р. № НОМЕР_3, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 1080 грн 00 коп. (а.с. 112-113);
- податкової декларації 10 лютого 2015 р. за 2014 р. № НОМЕР_4, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 87 635 грн 00 коп. (а.с. 24-26);
- податкової декларації 28 серпня 2015 р. за 2014 р. № НОМЕР_5, у якій зменшено суму, що підлягає перерахуванню до бюджету у сумі 62 466 грн 00 коп. (а.с. 27-29);
- податкової декларації 9 лютого 2016 р. за 2015 р. № НОМЕР_6, у якій самостійно визначено грошове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 59 492 грн 00 коп., що підлягає сплаті до бюджету (а.с. 30-32);
- податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_8, яким нараховано грошове зобов'язання у сумі 17 041 грн 76 коп., з яких за основним платежем 13 633 грн 41 коп., за штрафними санкціями 3408 грн 35 коп. (а.с. 46);
- податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_9, яким на відповідача накладено штрафні (фінансові) санкції у сумі 1050 грн 00 коп.;
- податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_11, яким на відповідача нараховано грошове зобов'язання у сумі 620 160 грн 08 коп., з яких: за основним платежем 413 440 грн 05 коп. та за штрафними санкціями 206720 грн 03 коп. (а.с. 68);
- податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_12, яким на відповідача накладено штрафні санкції у сумі 510 грн 00 коп. (а.с. 69);
- податкової декларації з плати за землю № НОМЕР_13 за 2015 рік, у якій самостійно визначено суму земельного податку - по 36 грн 57 коп. щомісяця, яка складала 438 грн 86 коп. за рік (а.с. 33-35);
- податкової декларації з плати за землю № НОМЕР_14 за 2016 р., у якій самостійно визначено суму земельного податку - по 52 грн 41 коп. щомісяця, яка складала 628 грн 90 коп. за рік (а.с. 36-38);
- довідки-розрахунку про суми податкового боргу (а.с. 108-110);
- карток особового рахунку відповідача (а.с. 72-89);
- вимоги № 607-23 на суму 110 140 грн 83 коп. (а.с. 90).
Крім того, при вирішенні справи судом враховано, що відповідачем було частково сплачено заборгованість, що підтверджується довідкою-розрахунком позивача та копіями карток особового рахунку відповідача (а.с. 72-89, 108-110).
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом складає 837 799 грн 39 коп.
Доказів сплати вказаної вище заборгованості відповідачем до суду подано не було.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що сума боргу, яка підлягає стягненню з відповідача, складає 837 799 грн 39 коп.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг перед бюджетом у сумі 837 799 (вісімсот тридцять сім тисяч сімсот дев'яносто дев'ять) грн 39 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.