ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" грудня 2016 р.Справа № 924/1175/16
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Виноградову Б.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", від імені якої діє регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця", м. Львів,
до державного підприємства "Славутське лісове господарство", м. Славута Хмельницької області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Закарпатська митниця ДФС, м. Ужгород Закарпатської області
про стягнення 63 486,60 грн.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності від 25.10.2016 року
відповідача: не з'явився
третьої особи: не з'явився
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення
ВСТАНОВИВ:
ухвалою господарського суду Хмельницької області від 01.12.2016 року порушено провадження у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", від імені якої діє регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця", м. Львів до державного підприємства "Славутське лісове господарство", м. Славута Хмельницької області про стягнення 63 486,60 грн., та залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Закарпатську митницю ДФС, м. Ужгород Закарпатської області. Розгляд справи призначено на 20.12.2016 року.
Повноважний представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та надісланих на адресу суду 13.12.2016 року поясненнях.
Відповідач не направив на судовий розгляд справи 20.12.2016 року свого представника, причин неявки не повідомив, відзиву на позов не надав, належним чином повідомлений про час та місце розгляду спору, що підтверджується судовою повісткою від 05.12.2016 року.
Третя особа не скористалася правом участі свого представника в судовому засіданні 20.12.2016 року, 15.12.2016 року надіслала на адресу суду письмові пояснення, у яких позов підтримує та вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судом враховується, що згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України участь сторони у судовому засіданні є її правом. При цьому, норми вказаної статті зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Статтею 77 вказаного Кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених ст. 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, третіх осіб, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Згідно із п.3.9.2 Постанови №18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
У п.3 Постанови №11 від 17.10.2014р. Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» роз'яснено, що розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у цивільних справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи «Федіна проти України» від 02.09.2010р., «Смірнова проти України» від 08.11.2005р., «Матіка проти Румунії» від 02.11.2006р., «Літоселітіс Проти Греції» від 05.02.2004р.)
Одночасно, застосовуючи відповідно до ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).
З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами у відповідності до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Як вбачається із залізничних накладних (СМГС) №№498261, 490321, 497735, 401695, державним підприємством „Славутське лісове господарство відвантажено з станції ОСОБА_2 залізниці вантаж "колоди із сосни", вагони №№67389759, 67867267, 68744077, 68777804; отримувач фірма „Erdert Tuzser Zrt..
Львівською залізницею складено акт загальної форми №10923 про те, що поїзд №2101, вагони №№67867267, 60141938, затримано на станції Батьово Львівської залізниці згідно усного розпорядження начальника митного поста, заявка на проведення огляду дана 16.05.2016 року.
Відділом митного оформлення №4 (Батєво) митного поста „Залізничний подано в.о. начальника ст. Батьово заявку №07/16 від 16.05.2016 року з проханням, на підставі ст.ст. 338, 325 Митного кодексу України та усного розпорядження начальника митного посту „Залізничний, подати наступні вагони для повного або часткового вивантаження та проведення митного огляду згідно п. 5 ПКМУ №467 та п. 1.5. наказу МФУ №602, зокрема, №№68027531, 67894568, 60404415, 67867267, 60441938, 65332652, 66697152, 66562034, 68465020, 68780717, по накладних №№33440041, 33440124, 33456948, 33456914, 487058, 491878, 490391, 490805, 492744, 492728. Заявку отримано 16.05.2016 року в 08:00 год.
Наказом №110 від 16.05.2016 року, згідно заявки митного поста №07/17 від 16.05.2016 року, направлено на ст. Чоп вагони №№ 68022753, 67894568, 60404415, 67867257, 60441938, 65332652, 66697152, 66562034, 68465020, 68780717, вантаж "деревина паливна" для проведення митного огляду.
15.05.2016 року в 16 год. 38 хв. зі станції Батьово на станцію ОСОБА_2 надіслано повідомлення з проханням проінформувати вантажовідправника ДП „Славутське лісове господарство, що вагони №№60441938, 67867267 по відправках 491878, 490391 затримані до вияснення.
Відповідно до акту загальної форми №29, вагони №№ 67867267 та 60441938 16.05.2016 року затримані митним постом на станції Батьово. Всього за користування, телеграму та маневрову роботу - 1531,70 грн.
Як вбачається із акту загальної форми №4580, вагон №67867267 затримано для проведення митного огляду, збір за зберігання 8379,30 грн., користування 11045, 50 грн., маневрова робота 1347,10 грн.
Згідно акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, митницею проведено огляд вагонів, зокрема, №67867267; відпуск вагонів здійснено 31.05.2016 року.
У відповідності до акту загальної форми №10964, вагон №68744077 затриманий для проведення митного огляду. Всього до сплати за користування, зберігання, маневрову роботу та телеграму 15158,70 грн. (акт загальної форми №404).
21.05.2016 року відділом митного оформлення №4 (Батєво) митного поста „Залізничний подано в.о. начальника ст. Батьово заявку №19/16 від 21.05.2016 року з проханням, на підставі ст.ст. 338, 325 Митного кодексу України та усного розпорядження начальника митного посту „Залізничний, подати наступні вагони для повного або часткового вивантаження та проведення митного огляду згідно п. 5 ПКМУ №467 та п. 1.5. наказу МФУ №602, зокрема, №68717875, 67853317, 65487985, 68750645, 68744077, 67571182, 66213075, по накладних №№495879, 496653, 497438, 497461, 497735, 494773, 494781. Заявка отримана 21.05.2016 року о 21 год. 00 хв.
22.05.2016 року в 13 год. 56 хв. зі станції Батьово на станцію ОСОБА_2 надіслано повідомлення з проханням проінформувати вантажовідправника ДП „Славутське лісове господарство, що вагон №68744077 по відправці 497735 затриманий згідно заявки митниці №19/16 для митного огляду.
Працівниками Львівської залізниці складено акт загальної форми №10971 про те, що вагон №67389739, згідно накладної №498261, затримано для митного догляду по заявці №19/18 від 22.05.2016 року.
22.05.2016 року відділом митного оформлення №4 (Батєво) митного поста „Залізничний подано в.о. начальника ст. Батьово заявку №19/16 з проханням, на підставі ст.ст. 338, 325 Митного кодексу України та усного розпорядження начальника митного посту „Залізничний, подати наступні вагони для повного або часткового вивантаження та проведення митного огляду згідно п. 5 ПКМУ №467 та п. 1.5. наказу МФУ №602, зокрема, №№96396643, 67180521, 67389759, по накладних №№550970,496554. Заявка отримана 22.05.2016 року о 21 год. 50 хв.
23.05.2016 року в 15 год. 11 хв. зі станції Батьово на станцію ОСОБА_2 надіслано повідомлення з проханням проінформувати вантажовідправника ДП „Славутське лісове господарство, що вагон №67389759 по відправці 498261 затриманий згідно заявки митниці №19 /16 для митного огляду.
01.06.2016 року працівниками станції Батьово Львівської залізниці складено акт загальної форми №406 про те, що вагон №67388759 затриманий 23.05.2016 року митницею для огляду. Після огляду вагон випущено 01.06.2016 року. Простій склав відповідно: 228 в/год., всього до сплати 13749,80 грн.
Згідно акту загальної форми №10990, вагон №68777804 затримано згідно усного розпорядження начальника митного поста.
26.05.2016 року відділом митного оформлення №4 (Батєво) митного поста „Залізничний подано в.о. начальника ст. Батьово заявку №27/16 з проханням, на підставі ст.ст. 338, 325 Митного кодексу України та усного розпорядження начальника митного посту „Залізничний, подати наступні вагони для повного або часткового вивантаження та проведення митного огляду згідно п. 5 ПКМУ №467 та п. 1.5. наказу МФУ №602, зокрема, №68777804, по накладній №401645. Заявка отримана 26.05.2016 року о 15 год. 50 хв.
26.05.2016 року в 16 год. 00 хв. зі станції Батьово на станцію ОСОБА_2 надіслано повідомлення з проханням проінформувати вантажовідправника ДП „Славутське лісове господарство, що вагон №68777804 по відправці 401645 затриманий згідно заявки митниці №27 /16 для митного огляду.
Працівниками Львівської залізниці складено 01.06.2016 року акт загальної форми №412 про те, що вагон №68777804 затримано 26.05.2016 року. Плата за простій, за користування, за зберігання, маневрову роботу та телеграму склала 9339,20 грн.
Актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу стверджується, що митницею проведено огляд вагону №68777804, вагон випущено 01.06.2016 року.
Регіональна філія „Львівська залізниця надіслала державному підприємству „Славутське лісове господарство претензію №Н10-1240 від 22.11.2016 року, у якій просить суму нарахованих зборів за простій вагонів №№ 67867267, 68744077, 67389759, 68777804 в розмірі 63486,60 грн. перерахувати на рахунок ПАТ „Укрзалізниця в особі регіональної філії „Львівська залізниця.
Проте, оскільки відповідачем не виконано вимоги претензії в добровільному порядку, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Аналізуючи докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Правовідносини з перевезення та переміщенням продукції залізницями регламентуються Цивільним кодексом Україні, Господарським кодексом України, Митним кодексом України, Статутом залізниць України, Правилами користування вагонам і контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25 лютого 1999 р. № 113, Угодою про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС) та іншими підзаконними актами.
Статтею 306 ГК України передбачено, що перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій і громадян, які користуються залізничним транспортом визначаються Статутом залізниць України (затвердженим постановою КМ України від 06.04.1998 р. № 457) (далі - Статут).
У відповідності до ч. 1, 2, 4 статті 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин: невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах; у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу; псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу; повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.
В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.
Разом з тим, частиною 1 ст. 26 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.1996 р. № 273/96-ВР, ст. 129 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. № 457 передбачено, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників та одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами.
Відповідно до ст. 119 Статуту, п. 2, 15 Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 № 113 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.03.1999 р. за № 165/3458 (далі - Правила та/або Правила користування вагонами і контейнерами), за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх вантажовласнику. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати. Зазначена плата стягується також з вантажовідправників, вантажоодержувачів у разі затримки вагонів (контейнерів), пов'язаної з митним оформленням.
Згідно з п. 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 р. № 644, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р., збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).
Відповідно до ст. 46 Статуту, вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.
Згідно з положеннями Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво № 1), затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 р. за № 317 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.04.2009 р. за № 340/16356, встановлені розміри зборів за зберігання вантажів, тобто збір за зберігання вантажів є регульованим тарифом і не потребує додаткового погодження сторонами.
Пунктами 3, 8 Правил користування вагонам і контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25 лютого 1999 р. № 113 передбачено, що облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за Відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46, Відомістю плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, які складаються на підставі Пам'яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Пам'яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к, Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами, Актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, Актів загальної форми ГУ-23. У разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час (у годинах та хвилинах) початку та закінчення затримки вагонів і їх номери.
У відповідності до пунктів 10, 12, 13 вказаних Правил станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання (телефонограмою, телеграфом, поштовим зв'язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником). Загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника. Час до 30 хвилин не враховується, час 30 хвилин і більше враховується як повна година.
Плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці.
Внесення плати за користування вагонами і контейнерами здійснюється в порядку, установленому Правилами розрахунків за перевезення вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 року № 644 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за № 864/5085.
Пункт 16 Правил користування вагонами і контейнерами передбачає випадки, коли вантажовідправник звільняється від плати за користування вагонами і контейнерами. Митні процедури не являються підставою звільнення вантажовідправника від плати за користування вагонами та контейнерами. Митні процедури не входять до цього переліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Статуту залізниць України умови та порядок організації перевезення в усіх видах сполучення визначаються Правилами.
В силу п. 2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів, розрахунковий підрозділ веде облік надходження коштів на особовий рахунок платника і використання їх платником для оплати перевезень та наданих залізницею послуг. Облік витрачених коштів здійснюється на підставі перевізних документів, накопичувальних карток, відомостей плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу, які можуть бути оформлені в електронному вигляді (з накладенням електронного цифрового підпису).
Усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику.
У випадках, визначених чинним законодавством, на суми платежів і зборів, що підлягають сплаті, залізниця нараховує податок на додану вартість, сума якого відображається в особовому рахунку платника.
Пунктом 2.10 названих Правил передбачено, що усі спірні питання з розрахунків за перевезення вантажів і додаткових послуг платники регулюють безпосередньо з станціями, які нараховували платежі, і розрахунковими підрозділами, що провадили розрахунки. У разі недосягнення домовленості спірні питання вирішуються в претензійно-позовному порядку.
Матеріалами справи стверджується, що у зв'язку із митними формальностями, вагони №№67389759, 67867267, 68744077 та 68777804, вантажовідправником яких був відповідач - ДП "Славутське лісове господарство", були затримані на станції Батьово Львівської залізниці. З огляду на затримку вагонів, працівниками станції Батьово складено акти загальної форми №29, №4580, №404, №406 та №412, за якими по факту затримки кожного з вагонів було нараховано відповідачу збори за маневрову роботу, за телеграму, за користування та за зберігання на загальну суму 63 486,60 грн.
Згідно з п. 5.15 роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 № 04-5/601 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею» плата за користування вагонами як належності України, так і належності інших держав не є заходом відповідальності, яка може застосовуватись лише за наявності вини сторони у зобов'язанні (аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 11.12.2014 р. у справі № 908/356/14).
Главою 32 Митного кодексу України, до якої включено ст. 218, врегульовано митні формальності на залізничному транспорті. Митними формальностями є сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи (п. 29 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України). Таким чином, дії щодо здійснення митного огляду після митного оформлення, є митними формальностями, а тому на них розповсюджуються положення ст. 218 Митного кодексу України.
Крім того, пункт 9 Правил зберігання вантажів встановлює, що за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у т. ч. під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки.
Відповідно до ч. 5 ст. 307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань.
Згідно ч. 2 ст. 908 Цивільного кодексу України загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ст. 920 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
Позивачем, на підставі наведених вище актів загальної форми, які складено відповідно до приписів чинного законодавства, що регулюють вказані правовідносини, було розраховано плату за користування вагонами, збір за зберігання вантажу, збір за телеграфне повідомлення про затримку, плата за маневрову роботу, які були виконані залізницею через затримку вагонів №№67389759, 67867267, 68744077, 68777804.
Вищевказані нарахування також внесено до накладних №№498261, 490391, 497735, 401695, як це передбачено § 2 статті 11 УМВС. Доказів повної або часткової сплати відповідачем суми зборів у розмірі 63486,60 грн. матеріали справи не містять та учасниками судового розгляду, відтак, позивачем обґрунтовано заявлено до стягнення з відповідача вказану суму, належну до сплати за затримку вагонів.
Згідно ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, належними та допустимими доказами (ст. 34 ГПК України).
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи все вищенаведене в сукупності, дослідивши всі обставини, що мають значення для вирішення спору по суті в їх сукупності, суд прийшов до висновку про підтвердженість заявлених позовних та, відповідно, стягнення 63 486,60 грн. зборів за затримку вагонів з ДП "Славутське лісове господарство".
Судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 34, 43, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити.
Стягнути з державного підприємства „Славутське лісове господарство (31500, Хмельницька область, м. Славута, вул. Кузовкова, 1, код 00993314) на користь публічного акціонерного товариства „Українська залізниця в особі регіональної філії „Львівська залізниця (79007, Львівська область, м. Львів, вул. Гоголя, 1, код 40081195) 63486,60 грн. (шістдесят три тисячі чотириста вісімдесят шість грн. 60 коп.) збору за час затримки вагонів, 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 26.12.2016 року
СуддяМ.В. Музика
Віддрук. у 3 прим. : 1 - до справи, 2 - відповідачу (30000, Хмельницька область, м. Славута, вул. Кузовкова, 1) - рекомендованим листом з повідомлення про вручення; 3 - третій особі (88000, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20)- рекомендованим листом з повідомленням про вручення