Рішення № 63672153, 21.12.2016, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
916/1508/16
Номер документу
63672153
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" грудня 2016 р.Справа № 916/1508/16

за позовом Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал";

до відповідача: Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі, якою є Регіональна філія "Одеська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця";

про стягнення 54203,55 грн.;

Головуючий - Літвінов С.В.

Судді - Степанова Л.В.

ОСОБА_1

Представники:

Від позивача: ОСОБА_2- довіреність№999/36 від 16.06.16р.; ОСОБА_3 - довіреність №1145/36 від 06.07.2016р.

Від відповідача: ОСОБА_4- довіреність №б/н від 30.01.16р.;

СУТЬ СПОРУ: Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі, якою є Регіональна філія "Одеська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення 54203,55 грн. вартості приймання стічних вод з понаднормативним забрудненням.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.06.2016р. порушено провадження по справі № 916/1508/16.

Суд ухвалою від 11.07.2016р. призначив справу до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.

Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів по справі №916/1508/16 було визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Літвінов С.В., суддя Никифорчук М.І., суддя Степанова Л.В.

Приймаючи до уваги, що суддя господарського суду Одеської області Степанова Л.В. знаходиться на лікарняному з 19.09.2016р. та дотриманням процесуальних строків прошу здійснено повторний автоматичний розподіл справи №916/1508/16 для заміни складу колегії.

Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів по справі №916/1508/16 було визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Літвінов С.В., суддя Никифорчук М.І., суддя Цісельський О.В.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.09.2016р. прийнято справу № 916/1508/16 до колегіального розгляду у складі суддів: головуючий суддя Літвінов С.В., суддя Никифорчук М.І., суддя Цісельський О.В.

Приймаючи до уваги, що суддя господарського суду Одеської області Никифорчук М.І. знаходиться на лікарняному з 09.11.2016р. та дотриманням процесуальних строків прошу здійснено повторний автоматичний розподіл справи №916/1508/16 для заміни складу колегії.

Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів по справі №916/1508/16 було визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Літвінов С.В., суддя Степанова Л.В., суддя Цісельський О.В.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.11.2016р. прийнято справу № 916/1508/16 до колегіального розгляду у складі суддів: головуючий суддя Літвінов С.В., суддя Степанова Л.В., суддя Цісельський О.В.

Представники позивача позовні вимоги підтримають в повному обсязі та просять суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача надав відзив на позов відповідно якого позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити позивачу в задоволені позову з підстав викладених у відзиві.

У судовому засіданні 21.12.2016р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін встановлено наступне:

Між Позивачем та Відповідачем щодо приймання стічних вод укладено договір на централізоване водопостачання та водовідведення від 25.02.15р. №А/395.

Договір було укладено з Державним підприємством Одеська залізниця, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.14р. №200 Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця та постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.15 №735 Питання публічного акціонерного товариства Українська залізниця ДП „Одеська залізниця була реорганізована в Регіональну філію Одеська залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, у звязку з цим було укладено додаткову угоду від 1.12.15 до договору №А/395 від 25.02.15 в якій змінена сторона договору.

Відносини між сторонами щодо нарахування та оплати вартості приймання стічних вод з понаднормативним забрудненням регулюються наступними нормативними актами: Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, яка затверджена наказом Держбуду України 19.02.02 №37 (далі Інструкція); Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, які затверджені наказом Держбуду України 19.02.02 № 37 (далі Правила приймання); Правила приймання стічних вод у комунальну каналізацію м. Миколаєва, які затверджені рішенням виконкому Миколаївської міської ради від 23.01.03 № 70 (далі місцеві Правила приймання).

Відповідно до п.п.5.2. Договору на централізоване водопостачання та водовідведення №А/395 від 25.02.15 За скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, передбачених Місцевими правилами приймання, Споживач сплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством

Загальне правило щодо якості стічних вод споживача зазначене у пункті 4.2. Правил приймання, відповідно до якого Стічні води, які підлягають прийманню до міської каналізаційної мережі, не повинні:... містити забруднюючі речовини з перевищенням допустимих концентрацій, установлених місцевими Правилами приймання .

Оскільки Відповідач не може забезпечити виконання цього правила, то між сторонами було узгоджено приймання наднормативно забруднених стічних вод і складено угоду про якість, що оформлено, як додаток до №8/1 до договору від 25.02.15 №А/395 Про приймання наднормативно забруднених стічних вод від Локомотивного депо Миколаїв. Остання редакція угоди міститься у Розрахунку №2 від 15.05.15 Додатку №8/1 до договору від 25.02.15 №А/395.

Як вказує позивач, підставою для оформлення Додатку №8/1 до договору від 25.02.15 №А/395 є пункт 3.2.3. місцевих Правил приймання відповідно до якого У виключних випадках, з дозволу Водоканалу, коли Підприємство не може забезпечити виконання Правил за деякими показниками воно розробляє Проект тимчасових ДК ( допустимі концентрації, далі ДК), в якому обґрунтовує причини неможливості виконання чинних ДК та подає у Водоканал лист про приймання наднормативно забруднених стічних вод. Водоканал виконує проект розрахунку питомої додаткової вартості приймання наднормативно забруднених стічних вод (дивись додаток 3) та подає його на підпис Підприємству; розглядає подані обґрунтування й у 10-денний термін приймає рішення про можливість приймання стічних вод з понаднормативними забрудненнями, про що сповіщає Підприємство, та у 7-денний термін (після цього повідомлення) розробляє проект Угоди про якість.

В Угоді про якість встановлюються показники якості у значеннях тимчасових ДК, які не включено до загальних вимог; загальний коефіцієнт кратності до встановленого нормативу плати за скид понаднормативних забруднень та розраховану питому вартість приймання стічних вод Підприємства. забруднених стічних вод від Локомотивного депо Миколаїв. Остання редакція угоди міститься у Розрахунку №2 від 15.05.15 Додатку №8/1 до договору від 25.02.15 №А/395.

Позивач зазначає, що з вересня 2015 року у присутності представників Відповідача, з контрольних точок виробничих комплексів Відповідача, представниками Позивача були відібрані проби стічної води на відповідність нормам допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що підтверджується журналом-акту відбору стічних вод.

В результаті проведених аналізів виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин по декільком показникам (копія результатів аналізів додається). На підставі цих результатів та відповідно до пункту 3.2.4. та розділу 7 місцевих Правил приймання Позивач здійснив розрахунок вартості приймання стічних вод з понаднормативним забрудненням з урахуванням чинної угоди про якість, а також направив Відповідачу для оплати: 21 жовтня 2015 року рахунок-фактуру №34/15 від 21.10.15 на суму 54 203,55 грн..

Позивач 21 жовтня 2015 року направив листом рахунок на оплату та протокол дослідження стічних вод та 07.12.15 звернувся з претензією до Відповідача. Відповідь на претензію Відповідач не надав.

Враховуючи вищевикладно, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою про стягнення 54203,55 грн. вартості приймання стічних вод з понаднормативним забрудненням та судові витрати.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновків про задоволення позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певнихумовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У відповідності зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.

Відповідно до абзацу 4 пункту 1.3. Інструкції Підприємства повинні... При недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами. .

Відповідно до пункту 3.2. Інструкції При перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Н„), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Упз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. .

Відповідно до пункту 1.6. Правил приймання Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Відповідно до пункту 1.4. місцевих Правил приймання Правила є обов'язковими до виконання всіма Підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.

Відповідно до пункту 2.1. Правил приймання Водоканали мають право: ...пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правш приймання;...

Відповідно до пункту 2.4. Правил приймання Підприємства зобов'язані: ...виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги;

дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства;

оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників;

Відповідно до п.п.5.2. Договору на централізоване водопостачання та водовідведення №А/395 від 25.02.15 За скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимсих концентрацій забруднюючих речовин, передбачених Місцевими правшами приймання, Споживач сплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством

Загальне правило щодо якості стічних вод споживача зазначене у пункті 4.2. Правил приймання, відповідно до якого Стічні води, які підлягають прийманню до міської каналізаційної мережі, не повинні:... містити забруднюючі речовини з перевищенням допустимих концентрацій, установлених місцевими Правилами приймання .

Також, відповідно до пункту 6.5. Правил приймання Якщо Підприємство не може забезпечити виконання місцевих Правил приймання за деякими показниками, воно звертається до Водоканалу з обґрунтованим проханням про приймання таких стічних вод з доданням графіка заходів доведення якості та режиму їх скиду до вимог місцевих Правил приймання.

Водоканал розглядає ці обґрунтування у 15-денний строк і може прийняти рішення про укладення договору про приймання наднормативно забруднених стічних вод, установивши для цього Підприємства плату за скид понаднормативних забруднень згідно з Інструкцією про встановлення та стягнення плати, яка справляється за скиди промислових стічних вод системи каналізації.

Слід зазначити, що коли концентрація забруднюючих речовин у стічних водах, які надходять у міську каналізацію від споживача, знаходиться у межах допустимих концентрацій, затверджених розділом 5 місцевих Правил приймання, то Позивач виставляє споживачу лише рахунок за послуги з централізованого водовідведення виходячи з чинного тарифу та фактичного обсягу стічних вод.

У разі, коли концентрація забруднюючих речовин у стічних водах споживача перевищує затверджені допустимі концентрації, то Позивач виставляє споживачу два рахунки:

звичайний рахунок за послуги з централізованого водовідведення;

рахунок за приймання стічних вод з понаднормативними забрудненнями із застосуванням підвищеного коефіцієнта відповідно до розділу 7 місцевих Правил приймання.

У разі, коли між Позивачем та споживачем є угода про якість, то Позивач також виставляє споживачу два рахунки:

звичайний рахунок за послуги з централізованого водовідведення;

-рахунок за приймання стічних вод з понаднормативними забрудненнями відповідно до розділу 7 місцевих Правил приймання, але із застосуванням положень угоди про якість.

В угоді про якість сторони домовляються про значення тимчасових допустимих концентрацій конкретних забруднюючих речовин з яких визначається коефіцієнт кратності та вартість приймання стічних вод споживача.

У разі, коли концентрація забруднюючих речовин у стічних водах споживача перевищує тимчасові допустимі концентрації, які передбачені угодою про якість, а також перевищує допустимі концентрації інших забруднюючих речовин, які відсутні в угоді про якість, то Позивач виставляє споживачу три рахунки:

звичайний рахунок за послуги з централізованого водовідведення;

рахунок за приймання стічних вод з понаднормативними забрудненнями із застосуванням положень угоди про якість;

рахунок за приймання стічних вод з понаднормативними забрудненнями понад тимчасові концентрації, які передбачені угодою про якість, та з іншими понаднормативними забрудненнями

по речовинам, які не вказані в угоді про якість; по цих двох позиціях забруднень плата за приймання нараховується із застосуванням підвищеного коефіцієнта відповідно до розділу 7 місцевих Правил приймання, при цьому по показниках, які передбачені угодою про якість, враховується положення пункту 3.2.4. місцевих Правил приймання.

Відповідно до пункту 3.2.4. місцевих Правил приймання При виявленні перевищення фактичної концентрації будь-якого показника над зазначеною в Угоді про якість додаткова оплата послуг водовідведення здійснюється Підприємством з коефіцієнтом кратності, що визначається Водоканалом відповідно до державної Інструкції, але замість встановлених у Правилах ДК беруть тимчасові ДК за Угодою про якість. .

Тобто у разі перевищення фактичної концентрації будь-якого показника забруднюючої речовини над встановленою угодою про якість додаткова оплата послуг водовідведення здійснюється Відповідачем з коефіцієнтом кратності, що визначається Позивачем відповідно до Інструкції, але замість встановлених у місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій беруть тимчасові допустимі концентрації за Угодою про якість.

Відповідно до пункту 7.1. місцевих Правил приймання Величина плати за скид стічних вод у міську каналізацію (Пс) розраховується Водоканалом згідно з Державною інструкцією за формулою

Пс = Т Vдог + 5Т Vnдог + Vnз Кк - Нn,

де Т- тариф, установлений за надання послуг водовідведення Підприємствам, віднесеним до відповідної категорії абонентів, грн/куб.м;

Vдог - обсяг скинутих Підприємством стічних вод у межах, обумовлених договором, куб.м;

Vnдог - обсяг скинутих Підприємством стічних вод понад обсяги, обумовлених договором, куб.м;

Vпз - обсяг скинутих Підприємством стічних вод з понаднормативними забрудненнями, куб.м;

Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми;

Нn - встановлений норматив плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації, грн/куб.м.

Відповідно до пункту 7.2. місцевих Правил приймання При перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими ДК, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нn), обсягом скинутих понаднормативне забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Норматив плати становить 28,4% від затверджених тарифів за послуги водовідведення (для м. Миколаєва).

Відповідно до пункту 7.3. місцевих Правил приймання При виявленні Водоканалом у ході контролю якості стічних вод, що скидаються Підприємством, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою ДК коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою

Сф

Кк=1

ДК

Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктами 7.2.1. та 7.2.2.

Відповідно до пункту 7.5. місцевих Правил приймання Якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевершують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначають за формулою

п Сф1 -ДКі

Кк = ? -,

і=1 ДКі

де Сфі, - фактична концентрація в стічних водах Підприємства і-ї речовини;

ДК - допустима концентрація і-ї речовини, яку встановлено договором або Правшами для даного Підприємства.

Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. (Якщо за розрахунком Кк вийшло більше ніж 10, то приймають Кк=10, крім випадку, передбаченого підпунктом 7.2.1.). .

Відповідно до пункту 7.6. місцевих Правил приймання Плата за скид Підприємством стічних вод з перевищенням ДК, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього аналізу, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта. .

При виставленні рахунку №34/15 від 21.10.15р. на суму 54203,55грн., застосовуючи пункт 7.6. місцевих Правил приймання, Позивач нарахував плату за скид стічних вод з перевищенням ДК за липень, серпень, вересень 2015 року (дата відбору 03.09.15р., попередній відбір відбувався більше трьох місяців до зазначеної дати) виходячи з обсягів скинутих стічних вод за ці періоди розрахунковий період за договором від 25.02.15 №А/395 (Додаток №6 до договору №А/395 від 25.02.15), укладеним між Позивачем та Відповідачем, є період з ЗО числа попереднього до такого ж числа поточного календарного місяця. Тому у позовній заяві під місяцем, як звітним або розрахунковим періодом, розуміється період з 30 числа попереднього по 30 число поточного календарного місяця, а під періодом липень-вересень 2015 року розуміється період з 30.06.15 по 29.09.15 включно (липень 2015 року з 30.06.15 по 29.07.15, серпень 2015 року з 30.07.15 по 29.08.15, вересень 2015 року з 30.08.15 по 29.09.15). Цей період брався під час нарахування суми позову 54 203,55 грн.

Пункт 7.6. місцевих Правил приймання передбачає нарахування за період не більше трьох календарних місяців. Звітний або розрахунковий період за договором від 25.02.15 №А/395 не збігається з календарним місяцем, однак за кількістю календарних днів (92 дні) період з 30.06.15 по 29.09.15 збігається із сумарною кількістю днів липня, серпня та вересня, як календарних місяців.

Відповідно до пункту 3.2.4. місцевих Правил приймання При виявленні перевищення фактичної концентрації будь-якого показника над зазначеною в Угоді про якість додаткова оплата послуг водовідведення здійснюється Підприємством з коефіцієнтом кратності, що визначається Водоканалом відповідно до державної Інструкції, але замість встановлених у Правилах ДК беруть тимчасові ДК за Угодою про якість .

Цей пункт визначає порядок визначення коефіцієнта кратності у разі перевищення фактичної концентрації будь-якого показника над зазначеною в угоді про якість. Для визначення береться формула з пункту 3.3. Інструкції або з пункту 7.3. місцевих Правил приймання (Кк=Сф/ДК-1), фактично встановлені концентрації (Сф) та тимчасово допустимі концентрації (в нашому випадку по нафтопродуктух), які зазначені в угоді про якість (а в формулі позначені як ДК). Тобто Позивач не використовує з угоди про якість коефіцієнт кратності, а використовує тільки тимчасово допустимі концентрації, як норму замість тих, які зазначені у розділі 5 місцевих Правил приймання. Отриманий таким чином Кк додається до суми Кк по інших забруднюючих речовинах, які не вказані в угоді про якість. В результаті отримуємо загальний Кк=5,686, який використовується в нарахуваннях.

Відповідно до пункту 7.10. Правил приймання При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальнім кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві).

Таким чином, суд вважає, що рахунок №34/15 від 21.10.15 на суму 54 203,55 грн. виставлено

Заперечення відповідача викладені у відзиві, судом до уваги не приймається з наступних підстав.

Відповідач вважає, що Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації міста Миколаєва суперечать нормативно-правовим актам України.

З цією позицію Відповідача суд не погоджується, так як зазначені Правила приймання стічних вод у комунальну каналізацію м.Миколаєва затвержені рішенням Миколаївської міської ради від 23.01.03 за № 70 та розроблені на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунтів України та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Держбуду 19.02.02 № 37.

Відповідно до п. 1.5. Правил приймання: На підставі цих Правил та інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових ічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоконали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію та п.п. 1.6. Місцеві Правила приймання згідно з Законом України Про місцеве самоврядування в Україні затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, якими Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради. . Отже Місцеві правила приймання є обовязковими до виконання Відповідачем в частині скиду стічних вод його виробничими підрозділами які находяться на території м.Миколаєва та скидають стічні води до централізованої каналізаційної мережі міста.

Відповідач, також заперечуючи позовні вимоги стверджує про відсутність Акту про відбір проб І стічних вод, Акту про передачу проб стічних вод для відомчого контролю. До позовної заяви додано копію сторінок журналу-акту відбору проб стічних вод підприємств 2015 рік форма якого відповідає додатку 1 місцевих Правил приймання стічних вод у комунальну каналізацію м.Миколаєва, а також в судовому засіданні було надано для ознайомлення Відповідачу оригінал зазначеного журналу. В журналі-акті заповнені всі графи: назва підприємства стоки якого відбиралися для проби, адреса де здійснено відбір, вказана посадова особа Відповідача яка була присутня при відборі проб, є підписи представника Відповідача про відібрані головну, контрольну та арбітражну пробу, зазначено час та дату відбору.

Твердження Відповідача, що відбір проб було здійснено в очисних спорудах є невірним, так як відбір проби було здійснено в приймальному відділенні насосної станції вже після проходження стоків через локальні очисні споруди Відповідача. Сама насосна станція не є очисною спорудою, функція насосної станції полягає в перекачуванні вод, але ніяк не їх очистки.

Для усунення порушення п.п. 6.1.3. Місцевих правил приймання, Відповідачу було направлено припис з вимогою побудувати контрольний колодязь, обладнати випуск пристроями, що дозволяють припинити скидання стічних вод та позначити ідентифікаційною табличкою його місце розташування, що підтверджується листом від 23.11.15 за вих. № 1692/36 та приписом. Відповідачем зазначений припис було виконано, що підтверджується листом від 31.12.15 за вих. № ТЧТ -660. Зазначене листування підтверджує відсутність контрольного колодязя на каналізаційних мережах Відповідача на час відбору проб: 3 вересня 2015 року.

Крім того, в судовому засіданні Відповідач стверджував, що об'єм відібраної головної проби є недостатнім для проведення аналізу. З цим твердженням суд не погоджується, оскільки необхідний об'єм проби визначений Місцевим правилами приймання, а саме п.п. 6.2.15 Найменший об'єм разової проби 3,0 л (в посуд для головного аналізу-1 л, в посуд для контрольного аналізу 1 л і для арбітражного аналізу 1л). З вересня була відібрана проба всього ємкістю не менше 5 л: 2 л для головного аналізу, 1,5 л для контрольного, 1,5 для арбітражного, що підтверджується журналом-актом відбору проб. Отже відібрана головна проба в об'ємі 2 л, що була надана для проведення аналізу до лабораторії, є достатнього об'єму відповідно до місцевих Правил приймання. Про передачу проби для проведення головного аналізу в об'ємі 2 л підтверджує і представник лабораторії запрошений для надання пояснень в судовому засіданні, та наданий останнім журнал реєстрації проб для проведенння аналізу.

Також, в своєму відзиві відповідач посилається на пункт З частини 1 ст. 20 Закону України Про охорону навколишнього середовища даний пункт втратив чинність на підставі Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні від 16.10.12 №5456-УІ , а також на підпункт 9 пункту 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Мінприроди України 19.12.06 яке втратило чинність на підставі наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.11 за № 429 Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінпекції України. Отже посилання Відповідача на зазначені нормативні акти є не допустимими.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час розгляду справи відповідачем не було належним чином доведено суду та доказано виконання своїх зобовязань.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 54203,55 грн. вартості приймання стічних вод з понаднормативним забрудненням, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України в сумі 1378грн.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі, якою є Регіональна філія "Одеська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (65012, м. Одеса , вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 40081200) на користь Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" (54055, м. Миколаїв, вул. Чигрина, 161, код ЄДРПОУ 31448144) 54 203,55грн. вартості приймання стічних вод з понадмірним забрудненням та витрати по сплаті судового збору в сумі 1378грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 23 грудня 2016 р.

Головуючий - С.В. Літвінов

Суддя Л.В. Степанова

Суддя О.В. Цісельський

Суддя С.В. Літвінов