ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2016 року Справа № 915/1087/16
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1 наказ № 44/1 від 01.09.2009,,
за участю представника відповідача ОСОБА_2 дов. № 1131/10/01/08/16 від 07.06.2016
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу,
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю ЖЕК Забота, 54001, м. Миколаїв, вул. Шнеєрсона, 4
до відповідача: Управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20
про: зобовязання вчинити дії.
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю ЖЕК Забота звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовними вимогами (заява про уточнення позовних вимог № 491 від 02.11.2016) про зобовязання Управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради протягом 10 днів після набрання чинності рішенням суду здійснити дії, передбачені ч. 4 ст. 9 Закону України Про оренду державного та комунального майна, а саме: розмістити в друкованих засобах масової інформації газеті Вечерний Николаев та на веб-сайті Миколаївської міської ради оголошення про намір передати в оренду нежитлове приміщення, розташоване по вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач своєю бездіяльністю, невиконанням та ігноруванням норм чинного законодавства України, зокрема положень ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порушує процедуру укладення договору оренди та порушує права позивача на отримання в орендне користування нежитлового приміщення розташоване по вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві. В порушення строків встановлених Положенням про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Миколаєва, від відповідача в період з 01.04.2016 по 01.05.2016 на адресу ТОВ «ЖЕК Забота» не надходили листи щодо згоди або відмови в передачі в оренду приміщення розташоване по вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві. Лише 02.08.2016 ТОВ «ЖЕК Забота» отримані відповіді управління на подану товариством 01.04.2016 заяву про оренду. В листі від 20.04.2016 № 587/10.01-07/16 управління повідомило, що питання стосовно оренди нежитлового приміщення по вул. Севастопольській, 61-а/15 знаходиться на розгляді постійної комісії міської ради з питань житлово комунального господарства, комунальної власності та благоустрою міста. В листі від 16.05.2016 № 587/10.01-07/16, управління повідомило про те, що питання оренди розглянуто на комісії та процедура укладення договору оренди буде здійснюватися відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та діючого Положення. ТОВ «ЖЕК Забота» зазначає що отримало згоду постійної комісії та управління на укладення договору оренди відповідно до норм чинного законодавства та що управління в строк до 03.05.2016 повинно було розмістити відповідне оголошення про оренду та в строк до 13.05.2016 приймати заяви на оренду приміщення від інших заявників, як це передбачено ч1 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». В зазначені законом строки, управління не повідомило ТОВ «ЖЕК Забота» про розміщення оголошення про оренду, або про наявність інших заявників та оголошення конкурсу.
Відповідач у наданих відзивах на позовну заяву проти позовних вимог заперечує та просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Зазначає, що після надходження заяви ТОВ «ЖЕК Забота» щодо бажання укласти договір оренди нежитлового приміщення розташоване по вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві та розгляду її на постійній комісії міської ради з питань житлово комунального господарства, комунальної власності та благоустрою міста, до управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради надійшло декілька звернень від бюджетних установ, а саме: Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, комунальної установи Миколаївської міської ради «Агенція розвитку Миколаєва» (листом від 02.07.2016 відмовились від цих приміщень), Центру надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради про використання вказаного майна, тобто на сьогоднішній день вирішується питання стосовно використання вказаного нежитлового приміщення в інтересах територіальної громади міста для розміщення в них однієї з бюджетних установ.
У відповідності до вимог ст. 77 ГПК України у судовому засіданні 15.11.2016 оголошувалась перерва.
При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.
24 березня 2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю ЖЕК Забота отримано лист за підписом в.о. начальника управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради ОСОБА_3 щодо укладення ТОВ ЖЕК Забота в найкоротший термін договору оренди нежитлового приміщення по вул. Севастопольська, 61-а в м. Миколаєві з управлінням (а.с. 9).
Товариство з обмеженою відповідальністю ЖЕК Забота звернулось до Управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради листом №109 від 31.03.2016 в якому просило надати в оренду нежитлове приміщення, площею 287,6 кв.м., розташованого за адресою: вул. Севастопольська, 61-а в м. Миколаєві (нова адреса вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві, згідно з рішенням виконкому від 11.04.2016 № 303) для розміщення робітників і технічного персоналу ТОВ ЖЕК Забота та прийому і обслуговування громадян житлових будинків, які знаходяться на балансі підприємства, строком на 2 роки 11 місяців. Вказаний лист отримано центром надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради 01 квітня 2016 року, про що свідчить штамп на листі (а.с. 10).
У відповідності до п. 5.1 Положенням про оренду майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Миколаєва (далі Положення), особи які бажають отримати в оренду комунальне майно, подають заяву відповідно до вимог чинного законодавства. До заяви додаються:
- копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб;
- копії установчих документів (для юридичних осіб);
- копія довідки органу статистики про включення до ЄДРПОУ (для юридичних осіб);
- копія паспорта (стор. 1, 2, 11) та копія ідентифікаційного коду (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності);
- копія витягу з реєстру платників податків на додану вартість або єдиного податку;
- згода на збір та обробку персональних даних;
- копія ліцензії на здійснення окремого виду діяльності (у випадку, якщо заявник має намір займатись в орендованому приміщенні діяльністю, що підлягає ліцензуванню);
- узгодження балансоутримувача (департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради за необхідністю) щодо можливості передачі в оренду майна.
Перелічені документи подаються засвідченими заявником, який несе відповідальність за їх достовірність. (п. 5.3 Положення)
Згідно п. 5.6 Положення, управління за наявності документів, зазначених у пункті 5.3 цього Положення, надає на розгляд постійної комісії міської ради з питань управління комунальною власністю міста (далі - постійна комісія) відповідні заяви з усіма доданими до них документами. Постійна комісія розглядає заяви з усіма доданими до них документами, подані їй Управлінням, надає рекомендації щодо можливості передачі майна в оренду. Причина відмови зазначається в рекомендації постійної комісії (п.5.7 Положення).
Пунктом 5.8 Положення визначено, що письмова відповідь щодо можливості або неможливості надання обєкта в оренду надається заявнику державним адміністратором протягом 30 днів після надходження відповідної заяви.
Згідно п. 5.9 Положення, заявнику може бути відмовлено в передачі комунального майна в оренду у випадку, якщо:
- прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів;
- об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій, згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи органів місцевого самоврядування;
- орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на укладення Договору оренди;
- орендодавець прийняв рішення про укладення Договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою;
- орган Антимонопольного комітету України не дає згоди, виходячи з наступних підстав:
- підприємство, його структурний підрозділ, щодо цілісного майнового комплексу якого надійшла заява про оренду, або ініціатор укладення Договору оренди згідно із законодавством займають монопольне становище на ринку;
- внаслідок укладення Договору оренди підприємець або група підприємців можуть зайняти монопольне становище на ринку;
- сумарна вартість активів або сумарний обсяг реалізації товарів (робіт, послуг), що належать об'єкту оренди та ініціаторові укладення Договору оренди, перевищують показники, визначені законодавством;
- є інші підстави, передбачені законом.
В порушення визначених Положенням строків, а саме в період з 01.04.2016 по 01.05.2016 на адресу позивача письмова відповідь щодо можливості або не можливості надання обєкта в оренду від відповідача не надходила.
При цьому, лише 02.08.2016 за вхідним № 266 позивачем був отриманий лист Управління з використання та розвитку комунальної власності № 587/10.01-07/16 від 20.04.2016 в якому повідомлено ТОВ ЖЕК Забота, що звернення № 109 від 31.03.2016 про надання дозволу на укладання договору оренди нежитлового приміщення знаходиться на розгляді постійної комісії міської ради з питань житлово комунального господарства, комунальної власності та благоустрою міста. Результати розгляду будуть повідомлені додатково. (а.с. 12).
Також, 02.08.2016 року листом № 587/10.01-07/16 від 16.05.2016 Управління з використання та розвитку комунальної власності повідомило ТОВ ЖЕК Забота про те, що питання оренди розглянуто на комісії (протокол додається) та процедура укладання договору оренди буде здійснюватись відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна». (а.с. 13).
Як вбачається з протоколу № 15 від 26.04.2016 постійної комісії міської ради з питань житлово комунального господарства, комунальної власності та благоустрою міста, комісією розглянуто заяву ТОВ ЖЕК Забота щодо надання в оренду нежитлового приміщення площею 287,6 кв.м., розташованого за адресою вул. Севастопольська, 61-а в м. Миколаєві (нова адреса вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві, згідно з рішенням виконкому від 11.04.2016 № 303) та вирішино погодити ТОВ ЖЕК Забота надання в оренду нежитлового приміщення площею 287,6 кв.м. розташованого за адресою вул. Севастопольська, 61-а в м. Миколаєві (нова адреса вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві, згідно з рішенням виконкому від 11.04.2016 № 303), для розміщення робітників та технічного персоналу, строком на 1 рік (а.с. 14).
Тобто, ТОВ ЖЕК Забота отримало згоду постійної комісії міської ради з питань житлово комунального господарства, комунальної власності та благоустрою міста на укладення договору оренди.
Частиною 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.
Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна.
Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.
Враховуючи, що в визначені законом строки управління не повідомило ТОВ ЖЕК Забота про розміщення оголошення про оренду або про наявність інших заявників, 04.08.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю ЖЕК Забота звернулось до Управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради з листом № 383 в якому просило укласти договір оренди нежитлового приміщення по вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві, вказало на порушення управлінням вимог чинного законодавства, про порушення прав позивача на укладання договору оренди (а.с. 15).
Управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради на вказане звернення направило на адресу позивача лист № 1766/10.01-07/16 від 02.09.2016 в якому вказало на те, що укласти договір оренди нежитлового приміщення з ТОВ ЖЕК Забота немає можливості, оскільки вирішується питання щодо розміщення у вказаних приміщеннях бюджетної організації.
Посилання відповідача на звернення Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області з листом № 01-17 від 22.03.2016 та Комунальної установи Миколаївської міської ради «Агенція розвитку Миколаєва» судом відхиляється оскільки листом від 04.05.2016 за підписом міського голови відмовлено Головному управлінню Держпродспоживслужби в Миколаївській області у наданні в оренду нежитлового приміщення розташованого за адресою вул. Севастопольська, 61-а в м. Миколаєві, так як вказані приміщення використовуються житлово комунальними службами міста для обслуговування житлового фонду, та як вбачається з матеріалів справи та підтверджено представником відповідача в судових засіданнях Комунальна установа Миколаївської міської ради «Агенція розвитку Миколаєва» листом від 02.07.2016 відмовилась від приміщення розташованого за адресою вул. Севастопольська, 61-а в м. Миколаєві.
Згідно матеріалів справи, позивачу на його звернення від 31.03.2016 № 109 не була надана письмова відповідь щодо можливості або не можливості надання обєкта в оренду в строк визначений п. 5.8 Положення та не було відмовлено в передачі комунального майна в оренду, як то визначено п. 5.9 Положення.
Відповідачем не було надано суду доказів, що орендодавець прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою, тому посилання відповідача на абз. 4 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» є безпідставним.
Беручи до уваги, що листом № 587/10.01-07/16 від 16.05.2016 Управління з використання та розвитку комунальної власності повідомило ТОВ ЖЕК Забота про те, що питання оренди розглянуто на комісії, отримано погодження комісії та процедура укладання договору оренди буде здійснюватись відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та діючого Положення, то суд приходить до висновку, що Управлінням з використання та розвитку комунальної власності в порушення строків визначених ч. 4 ст.9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Положення не було розміщено інформацію в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавця оголошення про намір передати вищевказане майно в оренду, чим порушено процедуру укладання договору оренди передбачену законодавством та право позивача на отримання в орендне користування нежитлове приміщення, тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 33, 77, 82, 82-1, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Зобовязати Управління з використання та розвитку комунальної власності Миколаївської міської ради (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20, код ЄДРПОУ 22440076) протягом 10 днів після набрання чинності рішенням суду здійснити дії, передбачені ч. 4 ст. 9 Закону України Про оренду державного та комунального майна, а саме: розмістити в друкованих засобах масової інформації газеті Вечерний Николаев та на веб-сайті Миколаївської міської ради оголошення про намір передати в оренду нежитлове приміщення, розташоване по вул. Севастопольській, 61-а/15 в м. Миколаєві.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повне рішення складено та підписано 23.12.2016 р.
Суддя Н.О. Семенчук