Справа № 645/5365/16-а
Провадження № 2-а/645/260/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Сілантьєвої Е. Є.,
за участю секретаря судових засідань - Момот О. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії із заниженим пенсійним віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 560 від 06 жовтня 2016 року про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії із заниженим пенсійним віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова призначити та провести нарахування з 26 вересня 2016 року ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він з 1985 року проходив дійсну військову службу у військовій частині 68979 м. Житоміра.
Після того, як сталася аварія на Чорнобильській АЕС, батальйон в якому він проходив службу був направлений на ліквідацію наслідків аварії. В період з 18 травня 1986 року по 22 листопада 1986 року він перебував у тридцятикілометровій зоні - виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до вимог діючого законодавства він зібрав усі необхідні документи і 07 травня 1998 року отримав посвідчення серії НОМЕР_2 учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2). 26 вересня 2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова із заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви він надав відповідачу усі наявні у нього документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25 листопада 2005 року. Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова № 560 від 06.10.2016 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС. Відмовляючи йому у призначенні пенсії відповідач послався на те, що управлінням було зроблено запит до Центрального архівного відділу Національної гвардії України про підтвердження його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Архівом Міністерства оборони були надані довідки № 179/1/5373 від 07.06.2016 р. та № 179/1/7955 від 18.08.2016 р., а також довідка військової частини № 68979 від 02.02.1993 р. № 27. Але довідку № 179/1/5373 від 07.06.2016 р. відповідач не взяв до розгляду, оскільки зазначені в ній ім'я, по-батькові та прізвище не співпадають з даними його паспорта, а довідка 179/1/5373 від 07.06.2016 р. не містить підстави видачі. З вказаним рішенням позивач не згоден та вважає його неправомірним, та за обставинами викладеними вище просить скасувати рішення Пенсійного фонду від 06.10.2016 року та зобов'язати відповідача призначити та провести нарахування йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до вимог ч.1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а рішення про відмову йому в цьому є протиправним.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова Борисенко Т.Є., яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні проти задоволення вимог позивача заперечувала в повному обсязі, посилаючись на те, що Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, азі липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.
Відповідно до статті 15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Абзацом 6 пп. 5 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформленню документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління ПФУ від 25.11.2005 р. за № 22-1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються документи, що засвідчують особливий статус особи, та довідка про період - (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивачем, разом із іншими документами, було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка військової частини 68979 № 27 від 02.02.1993 року. Представник відповідача Борисенко Т.Є. наголосила, що дану довідку неможливо розглядати як документ в якому зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, так як зазначена в ній інформація не співпадає з записами у військовому квитку ОСОБА_2 (номер військової частини, підстави видачі довідки: накази про вибуття та прибуття командира військової частини).
Також, архівна довідка галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/5373 від 07.06.2016 року містить неповну інформацію, а саме: прізвище, ім'я, по-батькові не співпадають з даними паспорту позивача.
Враховуючи вищевикладене, підстави для призначення ОСОБА_2 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відсутні.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова діяло згідно з діючим законодавством, не порушуючи норм права, що діють в системі пенсійного забезпечення.
Суд, заслухавши думку позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 26 вересня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова із заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви він надав відповідачу усі наявні у нього документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25 листопада 2005 року.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова № 560 від 06.10.2016 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС. Відмовляючи йому у призначенні пенсії відповідач послався на те, що управлінням було зроблено запит до Центрального архівного відділу Національної гвардії України про підтвердження його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Архівом Міністерства оборони були надані довідки № 179/1/5373 від 07.06.2016 р. та № 179/1/7955 від 18.08.2016 р., а також довідка військової частини № 68979 від 02.02.1993 р. № 27. Але довідку № 179/1/5373 від 07.06.2016 р. відповідач не взяв до розгляду, оскільки зазначені в ній ім'я, по-батькові та прізвище не співпадають з даними його паспорта, а довідка 179/1/5373 від 07.06.2016 р. не містить підстави видачі.
Судом вивчались докази, надані позивачем по справі, а саме:
посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_2, що видано 07 травня 1998 року та перереєстрованоу встановленому законом порядку; довідка військової частини 68979 від 02 лютого 1993 року № 27, відповідно до якої ОСОБА_2 дійсно проходив службу у складі батальйону, який був направлений у 1986 році в район аварії на ЧАЕС у тридцятикілометровій зоні в період з 18 травня 1986 року по 22 листопада 1986 року;
довідка № 636 від 28 грудня 1990 року видана військовозобов'язаному запасу ОСОБА_2 про те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у тридцятикілометровій зоні та отримав дозу опромінення; архівна довідка відповідно до якої в книзі алфавітного обліку рядового та сержантського складу строкової служби призову осінь 1983 року - весна 1989 року військової частини 68979 за період з 03 листопада 1983 року по 30 серпня 1989 року значиться ОСОБА_2 (дано мовою оригіналу, російською) 1966 року народження, інші військовослужбовці на прізвище «ОСОБА_2» в перевірених книгах алфавітного обліку війскьвослужбовці військової частини 68979 не виявлені; військовий квиток серії НОМЕР_1, що виданий на ім`я «ОСОБА_2», відповідно до записів у якому «ОСОБА_2» 20.05.1985 року на підставі наказу № 60 зарахован в списки за штатом у в/ч 54989; 01.06.1985 року на підставі наказу № 83 зарахован на посаду водія рядового в/ч 54989; 01.12.1985 року на підставі наказу №04 зарахован на посаду водія рядового в/ч 54989 та звільнений з частини 18.01.1986 року на підставі наказу № 5, нагороджен нагрудним знаком «Отличник Советской Армии» згідно наказу № 197 від 08.05.1987 року; службова характеристика від 30 червня 1987 року; подяка за вмілі та рішучі дії щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і проявлені при цьому мужність і самовідданість від 21 листопада 1986 року.
Також суду надано: копія паспорту громадянина України на ім'я позивача; копія заяви про призначення/перерахунок пенсії; копія рішення про відмову в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку; письмові пояснення позивача щодо його перебування у Чернобилі; копія відповіді на звернення позивача щодо надання інформації, на підставі яких документів йому підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження в 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 14 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені для виконання робіт у зазначеній зоні, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки.
Відповідно до ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсійний вік зменшується на 8 років.
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Пенсійного фонду №22-1 від 25 листопада 2005 року.
Відповідно до п. 2.1 вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Таким чином, суд зазначає, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Отже, суд вважає, що основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), видане на ім'я ОСОБА_2, яке відповідно до п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Враховуючи, що позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії із заниженим пенсійним віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірною.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова № 560 від 06.10.2016 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС.
За вказаних обставин суд повністю задовольняє вимоги позивача, визнає відмову Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова у призначенні пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку неправомірною, скасовує рішення відповідача № 560 від 06.10.2016 року про відмову в призначенні пенсії із заниженим пенсійним віком та зобов'язує відповідача призначити та провести з 26 вересня 2016 року нарахування позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167 КАС України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд
П О С Т А Н О В И В :
вимоги ОСОБА_2 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії із заниженим пенсійним віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 560 від 06 жовтня 2016 року про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії із заниженим пенсійним віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова призначити та провести нарахування з 26 вересня 2016 року ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається у той же строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 23 грудня 2016 року.
Суддя -