Долинський районний суд Кіровоградської області
110 м. м. Долинська Долинський район Кіровоградська область Україна 28500
Справа № 388/1233/16-а
Категорія 90
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2016 Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, посилаючись на те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на десять років.
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача за призначенням пенсії із зниженням пенсійного віку на десять років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Рішенням Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 7 жовтня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, оскільки у наданих документах не зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт де виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_1 уважає дії відповідача неправомірними, оскільки має відповідний статус, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що дає право на призначення пенсії у зв'язку із зниженням пенсійного віку на десять років, а також згідно архівної довідки Міністерства оборони України № 179/1/8175 від 26 серпня 2016 року та записів у військовому квитку вбачається, що з 1 травня по 29 липня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідач Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області не надіслало до суду письмові заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) (а. с. 6).
Згідно положень ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
За змістом ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років.
З метою реалізувати право на пенсію як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) позивач ОСОБА_1 звернувся до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з відповідною заявою.
Рішенням Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 640 від 7 жовтня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку (ст. 55 Закону) з тих підстав, що у наданих для призначення пенсії документах не зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт де виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 5).
Відповідно до пп. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 (далі - Порядок) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно військового квитка серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 з 1 травня по 29 липня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 8).
Відповідно до архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/8175 від 26 серпня 2016 року, за архівними документами військової часини 96772 встановлено, що ОСОБА_1, водій 2 автороти знаходився у відрядженні з 4 травня 1986 року (наказ № 124) по 6 травня 1986 року (наказ № 126)/ціль та місце відкомандирування не зазначені. З 19 липня 1986 року (наказ № 200) по 20 серпня 1986 року (наказ № 232) у 209 ВПШ. У наказах командира військової частини 96772 відображено вибуття військовослужбовців 2 автороти кількісно/поіменні списки відсутні: у м. Чорнобиль з 7 травня 1986 року (наказ № 127) по 8 травня 1986 року (наказ № 128); у с. Оране з 16 червня 1986 року (наказ № 167) по 17 червня 1986 року (наказ № 168). Згідно виписки з історичного формуляру військової частини 96772 у повному складі участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не приймала, командирувались окремі військовослужбовці та окремі підрозділи частини у ті частини, що безпосередньо приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Місце дислокації військова частина 96772 м. Київ. У наказі начальника 209 військової школи поварів від 20 липня 1986 року № 201 значиться вважати таким, що вибув з 20 липня 1986 року рядового ОСОБА_1 у службове відрядження на строк п'ять діб у м. Чорнобиль. Виключити з котлового забезпечення з 21 липня 1986 року. Видати сухий пайок на п'ять діб (а. с. 8).
Таким чином, вищезазначеними документами підтверджено той факт, що ОСОБА_1 здійснював ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема у м. Чорнобилі.
Згідно ст. 9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Положеннями ст. 10 Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 14 Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; - евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Статтею 15 Закону передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до п. п. 2, 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства. Інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.
Будь-яких зауважень до посвідчення, що було пред'явлено позивачем для призначення пенсії, у відповідача не виникло. Доказів оскарження правомірності видачі вказаного посвідчення матеріали справи не містять.
Таким чином, наявність у ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) підтверджує визнаний державою його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів або з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5 днів, що відповідно дає йому право для призначення пенсії у зв'язку із зменшенням на десять років пенсійного віку (ст. 55 Закону).
Конституційний Суд України неодноразово (зокрема, рішення від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, від 27 листопада 2008 року № 26-рп/2008) розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. ст. 1, 3, ч. 2 ст. 6, ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст. ст. 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене.
Мотивація та докази наведені у рішенні відповідача не дають підстав для постановлення висновку, що спростовував би вищезазначене.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій та інших джерел соціального забезпечення.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46, Конституції України, ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 9, 10, 14, 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтями 9, 70, 71, 94, 158, 161-163, 183-2, 186 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.
Визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з дня виникнення цього права.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д. М. Баранський