Справа № 353/960/16-ц
Провадження № 2/353/502/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2016 року м.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Луковкіна У.Ю.
з участю секретаря - Мороз М.І.
представників позивача Органу опіки та піклування Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області - Семківа В.Д. та Остальської М.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумачі справу за позовом Органу опіки та піклування Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області до ОСОБА_4 про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав, -
в с т а н о в и в:
Орган опіки та піклування Тлумацької РДА Івано-Франківської області, який діє в інтересах малолітніх ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4 про відібрання малолітніх дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. Свої вимоги обґрунтовує тим, що в с. Олеша Тлумацького району Івано-Франківської області проживає ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є матір'ю трьох малолітніх дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4. Відомості про батька в актовому записі про народження всіх дітей внесені відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України (за вказівкою матері).
В лютому 2012 року в службу у справах дітей Тлумацької РДА (далі - служба) поступило клопотання від Тлумацької центральної районної лікарні про те, що ОСОБА_4, народивши ІНФОРМАЦІЯ_3 дівчинку ОСОБА_6, не здійснює належного догляду за нею, не виконує рекомендацій медичних працівників, дитину залишає без нагляду, умови проживання дитини незадовільні, у зв'язку з цим здоров'ю дівчинки загрожує небезпека.
07.03.2012 року відповідно до рішення виконкому Олешанської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області було вирішено направити ОСОБА_4 разом із сином ОСОБА_5 та дочкою ОСОБА_6 в центр соціально-психологічної допомоги для проходження психологічної реабілітації. Однак вона самовільно 21.05.2012 року покинула дану установу, залишивши заборгованість за молокопродукти та медикаменти, нераціонально використавши кошти, які виплачувалися на утримання дитини.
26.03.2012 року малолітніх дітей: ОСОБА_5, 2007 р.н., та ОСОБА_6, 2012 р.н., взято на облік як таких, що опинились у складних життєвих обставинах (наказ «Про взяття на облік дітей» від 26.03.2012 року № 4).
ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідачка народила дитину ОСОБА_7, яку наказом «Про взяття на облік дітей» від 31.07.2013 року № 14-О було взято на облік як таку, що опинилась у складних життєвих обставинах.
Службою у справах дітей спільно із районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді неодноразово здійснювалися виїзди за місцем проживання сім'ї ОСОБА_4, про що свідчать акти обстеження матеріально-побутових умов. ОСОБА_4 завжди проявляла себе з негативної сторони: не приділяє уваги вихованню дітей, не створює належних умов для їх проживання, виховання та морального розвитку, часто і без поважних причин залишала малолітніх дітей без нагляду, зловживає спиртними напоями, не працює, продуктами харчування дітей не забезпечує, санітарні умови проживання є незадовільними. З відповідачкою неодноразово проводились виховні бесіди та роз'яснення, її письмово попереджалося про те, що у разі невиконання нею батьківських обов'язків щодо виховання та утримання дітей, їх буде вилучено з сім'ї та влаштовано у заклади для дітей, проте позитивних результатів досягнуто не було.
ОСОБА_4 отримує допомогу в управлінні соціального захисту населення Тлумацької РДА як одинока матір та допомогу при народженні дитини, однак кошти використовує на придбання алкогольних напоїв та на задоволення власних потреб. Відповідачка часто змінює співжителів, приводить їх додому, разом розпивають спиртні напої і все це відбувається на очах у її малолітніх дітей. Через такий спосіб життя матері, малолітній син ОСОБА_5 часто, без поважних причин, не відвідує школу. Такі умови перешкоджають дітям жити в нормальних умовах, аморальна поведінка матері травмує їхню психіку, а це значною мірою впливає на виховання дітей, формування особистості і може призвести до низької самооцінки та психологічних проблем, які позначаться в їхньому подальшому житті, адже на даний момент вони позбавлені материнського тепла, любові, ласки, розуміння, підтримки та піклування. А тому позивач просив відібрати малолітніх дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, без позбавлення батьківських прав від матері ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1; стягнути з ОСОБА_4 аліменти на утримання дітей у твердій грошовій сумі по 400 грн. щомісячно на кожну дитину.
22.12.2016 року ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області на підставі заяви Органу опіки та піклування Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області позовні вимоги в частині стягнення з відповідачки аліментів на утримання дітей, було залишено без розгляду.
В судовому засіданні представники позивача Органу опіки та піклування Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області Семків В.Д. та Остальська М.Д. позов підтримали, з підстав наведених в позовній заяві, просили задовольнити.Також повідомили, що ОСОБА_4 часто міняє чоловіків, зловживає алкогольними напоями, забрала дітей з санаторію, в який їх було влаштовано для оздоровлення після лікарні, документи для влаштування дівчаток в садок не зібрала, медогляд з дітьми не прийшло, щеплення їм не зробила. Додатково зазначили, що виходячи з інтересів малолітніх дітей та враховуючи систематичні порушення матір'ю прав дитини, а саме: неналежне виконання батьківських обов'язків по догляду та вихованню дітей, ведення аморального способу життя, нецільового витрачання коштів на дітей та в зв'язку з тим, що існує реальна загроза життю та здоров'ю дітей є доцільним відібрати малолітніх дітей від матері ОСОБА_4 без позбавлення її батьківських прав та передати дітей на виховання до державної установи. Вважають, що це надасть можливість забезпечити нормальне життя та виховання малолітнім дітям, проте не виключить можливість ОСОБА_4 повернути дітей в сім'ю в разі її виправлення.
В судове засідання відповідачка ОСОБА_4 повторно не з'явилась, причин неявки суду не повідомила, хоча була двічі належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
Тому, виходячи зі змісту ч. 1 ст. 224 ЦПК України, з врахуванням того, що відповідач про причини неявки не повідомив, а позивач подав достатньо матеріалів, які свідчать про взаємовідносини сторін, суд постановив про проведення заочного розгляду справи.
Свідок ОСОБА_5, дільничний інспектор поліції, який обслуговує с. Олеша Тлумацького району Івано-Франківської області, зазначив, що відвідував сім'ю ОСОБА_4 неодноразово та може її охарактеризувати як неблагополучну сім'ю, в якій всі дорослі зловживають алкогольними напоями. ОСОБА_12, її брат та троє малолітніх дітей проживають в одній кімнаті. ОСОБА_12 та її брат часто перебувають у нетверезому стані, до них приходять собутильники, і це відбувається на очах в дітей. Також повідомив, що він неодноразово бачив ОСОБА_4 п'яною та у квітні 2016 року відвозив її на лікування від алкоголізму до Івано-Франківського ОНД.
Свідок ОСОБА_13, яка працює інспектором ювенальної превенції Тлумацького ВП Коломийського ВП ГУНП, в судовому засіданні повідомила, що вона виїжджала 06.10.2016 року в с. Олеша Тлумацького району з метою перевірити інформацію щодо неналежного виконання батьківських обов'язків ОСОБА_4, проте в с. Олеша її не було, оскільки вона з дітьми перебувала в с. Одаїв Тлумацького району у свого тимчасового співмешканця. Приїхавши туди вона побачила, що діти недоглянуті, одіті не по сезону (в літніх речах). Також ствердила, що ОСОБА_4 уже двічі притягалась до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП. При ще декількох інших відвідинах місця проживання ОСОБА_4 та її дітей в с. Олеша, вона її не застала, в хаті було накурено, брудно, не прибрано, брат перебував в стані алкогольного сп'яніння.
Свідок ОСОБА_14, який є сільським головою с. Олеша Тлумацького району, зазначив, що у разі невідібрання дітей від матері ОСОБА_4, вони замерзнуть або помруть від голоду. Повідомив, що він особисто, а також працівники різних служб неодноразово проводили бесіди з ОСОБА_4 з приводу того, що вона неналежно виконує свої батьківські обов'язки та зловживає алкоголем, проте ці бесіди жодного результату не дали. У селі уже ніхто не продає ОСОБА_4 алкоголю, проте вона міняє продукти харчування на алкоголь, кошти, які їй виплачуються на дітей використовує на випивку. Повідомив, що він особисто два рази відвозив ОСОБА_4 на лікування від алкоголізму до Івано-Франківського ОНД, але лікування їй не допомогло. Також додав, що відповідачка не доглядає за дітьми, неодноразово губила їх в лісі, син ОСОБА_5 постійно пропускає уроки, ходить з дітьми по кабаках. Повідомив, що 20.12.2016 року відповідачка залишила своїх малолітніх дітей у хаті у свого знайомого, а сама пішла в кафе. При цьому в хаті, де вона залишила дітей було +14.
ОСОБА_15, яка працює директором Тлумацького районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, повідомила, що сім'я ОСОБА_4 перебуває на обліку у центрі і працівники центру регулярно виїжджали в с. Олеша Тлумацького району, проводили з ОСОБА_4 бесіди та роз'яснювальну роботу. Під час цих візитів ОСОБА_4 часто перебувала в нетверезому стані, діти були недоглянуті, їжі в будинку не було. Так під час візиту до ОСОБА_4 10.10.2016 року було встановлено, що вона разом з трьома малолітніми дітьми провела ніч в стодолі, діти були вдягнені не по сезону (на ногах - роздерті літні шльопанці), спали на старих матрацах та накривались лахміттям.
Свідок ОСОБА_16, яка працює практичним психологом Олешанської ЗОШ, зазначила, що син відповідачки ОСОБА_5 часто пропускав школу, а з грудня 2016 року ОСОБА_4 взагалі не пускає його до школи. Повідомила, що вона з комісією в жовтні 2016 року приїхала по місцю проживання ОСОБА_4 в с. Олеша, проте її в будинку не було. Потім комісія виявила її з трьома малолітніми дітьми в стодолі, де вона провела ніч, діти були майже голі, накриті лахміттям. 12.12.2016 року комісія знову приїхала до ОСОБА_4 додому та виявила, що вона з дівчатками спала на одному ліжку, а п'яний брат відповідачки з її сином ОСОБА_5 на другому ліжку. Кругом були розкидані пляшки з-під алкоголю, в хаті не прибрано, їжі не має. 20.12.2016 року комісія виявила ОСОБА_4 не за її місцем приживання, в стані алкогольного сп'яніння, разом з дітьми, які були не нагодовані, недоглянуті, не розчесані. Також зазначила, що після смерті матері відповідачки на початку травня 2016 року, дітьми ніхто не цікавиться, вони ростуть самі по собі, відповідачка їх здоров'ям, та виховання не цікавиться, на будь-які зауваження не реагує.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, пояснення свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав:
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_4 являється матір'ю малолітніх дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується свідоцтвами про народження (а.с. 8, 9, 10), де в графі мати вказано ОСОБА_4. Згідно повідомлень відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тлумацього РУЮ Івано-Франківської області № 02 2.-13 від 16.05.2012 року та № 9/02.1-2-13 від 11.02.2014 року відомості про батька малолітніх дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4 в актових записах про їх народження внесені відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України (зі слів матері) (а.с. 11, 12).
21.02.2012 року в службу у справах дітей Тлумацької РДА (далі - служба) поступило клопотання від Тлумацької центральної районної лікарні № 162 (а.с. 15), в якому повідомлялося, що в с. Олеша Тлумацького району Івано-Франківської області проживає одинока мати ОСОБА_4, 1987 р.н., яка ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дівчинку ОСОБА_6. За дитиною не здійснює належного догляду, не виконує рекомендацій медичних працівників, дитину залишає без нагляду, умови проживання дитини незадовільні, у зв'язку з цим здоров'ю дівчинки загрожує небезпека. Просили вирішити питання щодо можливості тимчасового влаштування дитини в Будинок дитини м. Надвірна (а.с. 15).
Рішенням Олешанської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області № 17 від 07.03.2012 року одиноку матір ОСОБА_4, її дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_8, та її сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_9, направлено в Центр реабілітації сім'ї в м. Верховина для проходження психологічної реабілітації. При виконкомі сільської ради створено тимчасову комісію по нагляду за використанням соціальної допомоги одинокій матері ОСОБА_4 (а.с. 16).
Наказом Служби у справах дітей Тлумацької РДА Івано-Франківської області № 4 від 26.03.2012 року дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_9, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_8, які зареєстровані в с. Олеша Тлумацького району Івано-Франківської області, із сім'ї ОСОБА_4 поставлено на облік, як таких, що опинилися у складних життєвих обставинах (а.с. 17).
Згідно повідомлення Тлумацького районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді № 01-10/62 від 23.05.2012 року, 21.05.2012 року ОСОБА_4 самовільно залишила Центр реабілітації сім'ї в м. Верховина, нераціонально використовувала кошти, які виплачувалися з державного бюджету на утримання дитини, у зв'язку з чим під час перебування у зазначеному закладі виникла заборгованість за молокопродукти та ліки для дитини (а.с. 18).
Службою у справах дітей Тлумацької РДА Івано-Франківської області спільно із Тлумацьким районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі - РЦСССДМ) неодноразово здійснювалися виїзди в дану сім'ю, про що свідчать акти обстеження матеріально-побутових умов і сімейних обставин від 07.03.2012 року, 25.06.2012 року, 28.11.2013 року, 06.02.2014 року, 22.01.2015 року, 26.06.2015 року, 01.10.2015 року 09.08.2016 року, 06.10.2016 року. Зазначеними актами встановлено, що ОСОБА_4 зловживає алкогольними напоями, не здійснює відповідного нагляду за дітьми, матеріально-побутові умови не задовільні, санітарно-гігієнічні умови не задовільні, в будинку брудно, розкидані дитячі речі, часто відсутні продукти харчування, діти одягнуті не по-сезону, часто залишаються без догляду, в будинку часто перебувають сторонні особи, з якими ОСОБА_4 розпиває спиртні напої (а.с. 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15).
Наказом Служби у справах дітей Тлумацької РДА Івано-Франківської області № 4-О від 31.07.2013 року малолітню дитину ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка зареєстрована та проживає в с. ОлешаТлумацького району Івано-Франківської області поставлено на облік, як таку, що опинилася у складних життєвих обставинах (а.с. 19).
28.11.2013 рокуСлужбою у справах дітей Тлумацької РДА Івано-Франківської області ОСОБА_4 було вручено попередження, про те, що у випадку невиконання своїх батьківських обов'язків щодо забезпечення належних умов життя та здоров'я дітей відповідно до ст. 170 СК України у неї в примусовому порядку буде відібрано малолітніх дітей для влаштування їх у дитячі заклади для дітей, та буде порушено питання про позбавлення її батьківських прав (а.с. 20). Крім того, 08.01.2015 року її повторно було попереджено про можливість позбавлення батьківських прав, про що свідчить її власноручна розписка (а.с. 24).
Відповідно до повідомлень Тлумацької центральної районної лікарні № 791 від 25.09.2014 року та № 66 від 26.01.2015 року, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_13, жителька с. Олеша Тлумацького району Івано-Франківської області, перебуває на обліку в наркологічному кабінеті Тлумацької ЦРЛ з приводу хронічного алкоголізму, перебувала на стаціонарному лікуванні в обласному наркологічному диспансері з 11.09.2014 року по 26.09.2014 року. Після лікування в ОНД в наркокабінет за підтримуючим лікуванням не з'являлась (а.с. 21, 22).
28.01.2015 року Комісією з питань захисту прав дитини Тлумацької РДА було розглянуто питання щодо влаштування малолітніх дітей: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_8, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, за добровільною згодою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_13, в Надвірнянський будинок дитини. Оскільки ОСОБА_4 не надала своєї згоди, влаштовування малолітніх дітей в будинок дитини було вирішено недоцільним, про свідчить витяг з протоколу № 1 від 28.01.2015 року (а.с. 23).
Відповідно до повідомлення та довідки Олешанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 137 від 05.10.2016 року та № 187 від 28.10.2016 року, ОСОБА_5, 2007 р.н., дійсно навчається у 4 класі Олешанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, однак з 22.09.2016 року школу не відвідує. 28.09.2016 року комісія школи відвідувала учня вдома, однак по місцю проживання матері з дітьми не було, а 05.10.2016 року при відвідуванні сім'ї було виявлено жахливі умови перебування дітей. Мати в нетверезому стані спала з голими дітьми у стодолі під лахміттям при температурі повітря +4 градуси (а.с. 25, 35). До цього ж згідно повідомлення Олешанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 204 від 13.12.2016 року ОСОБА_5 з 05.12.2016 року школу не відвідує. У зв'язку з цим 12.12.2016 року комісія у складі ОСОБА_18 (класний керівник 4 класу), ОСОБА_16 (практичний психолог), ОСОБА_19 (медична сестра), ОСОБА_20 (головний лікар Олешанської амбулаторії) відвідали учня вдома, де було виявлено жахливу ситуацію. Зокрема, мати у нетверезому стані спала разом з малолітніми доньками, учень ОСОБА_5 спав з дядьком, який теж був у нетверезому стані. Їжі для дітей не було приготовлено, на тумбочці біля ліжка стояли недопиті дві пляшки горілки. ОСОБА_5 не можливо було розбудити, а його мати, після того як прокинулась, була в неадекватному стані, говорила нісенітниці та погрожувала, що до суду 22.12.2016 року не буде уже ані дітей, ані її (а.с. 71).
Згідно характеристики ОСОБА_5 за роки навчання зарекомендував себе слабким учнем, програмовий матеріал засвоїв на низькому рівні, навчається не в повну міру своїх сил. Має добру пам'ять і уяву, але систематично не відвідує школу, тому не встигає засвоїти матеріал. До доручень ставиться не завжди сумлінно, правила поведінки виконує не завжди. Матір не приділяє належної уваги навчанню та вихованню сина (а.с. 36).
Відповідно до довідок Олешанської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області № 192 від 03.11.2016 року та № 837 від 03.11.2016 року ОСОБА_4 є матір'ю-одиначкою, проживає по АДРЕСА_1, разом з братом та трьома неповнолітніми дітьми: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, які знаходяться на її утриманні. Сім'я проживає у складних умовах. Наталія не працює, має залежність від спиртних напоїв, не приділяє належну увагу своїм дітям. Кошти на утримання дітей використовує не за призначенням, веде антигромадський спосіб життя, діти не доглянуті, іноді голодні. Характер непередбачуваний, агресивний (а.с. 26, 27).
Згідно довідок управління соціального захисту населення Тлумацької РДА № 2504 від 01.11.2016 року, № 2505 від 01.11.2015 року та № 2506 від 01.11.2016 року ОСОБА_4, жителька с. Олеша Тлумацького району Івано-Франківської області, перебуває на обліку в УСЗН та отримує допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 1871,91 грн. та допомогу при народженні дитини в розмірі 1485,00 грн. (а.с. 28-30).
ОСОБА_4 в Тлумацький районний ценр зайнятості не зверталася та не була зареєстрована як особа, яка шукає роботу (а.с. 31). Сім'я ОСОБА_4 перебуває на обліку соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, сім'я знаходиться під соціальним супроводом з 03.02.2015 року по 21.09.2015 рік (а.с. 33).
Згідно повідомлення Тлумацького ВП ГУНП в Івано-Франківській області № 7057/108/58/01-2016 від 08.11.2016 року ОСОБА_4 притягувалась до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП 17.11.2015 року. 06.10.2016 року відносно ОСОБА_4 було складено протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП, який направлено в Тлумацький районний суд для прийняття рішення згідно чинного законодавства (а.с. 32). Дані обставини також підтверджуються постановами Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 17.11.2015 року та 28.11.2016 року про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч.ч. 1, 2 ст. 184 КУпАП, тобто за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей (а.с. 79, 80).
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Стаття 3 Конвенції ООН про права дитини зазначає, що в усіх діях щодо дітей, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватись з максимально можливим врахуванням інтересів дитини. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.
Відповідно до ст. 155 цього ж Кодексу здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватись на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватись всупереч інтересам дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні,районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Відповідно до ч. 1 ст. 12 цього ж Закону безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно пунктів 16, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30.03.2007 року, ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками. Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд має право вирішити питання про відібрання дитини у відповідача і передачу органам опіки та піклування (якщо цього потребують її інтереси), але не повинен визначати при цьому конкретний заклад.
У відповідності до ч. 1 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання.
Згідно ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Вказаний висновок є обов'язковим при вирішенні даної категорії справ відповідно до ст.ст. 19 СК України.
Згідно висновку Тлумацької РДА № 682/01-18/02 від 08.11.2016 року орган опіки та піклування, виходячи з інтересів малолітніх дітей та враховуючи систематичні порушення матір'ю ОСОБА_4 прав дитини, а саме: неналежне виконання батьківських обов'язків по догляду та вихованню дітей, ведення аморального способу життя, нецільового витрачання коштів на дітей та в зв'язку з тим, що існує реальна загроза життю та здоров'ю дітей, вважає доцільним відібрати від матері ОСОБА_4 без позбавлення її батьківських прав малолітніх дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 46).
Враховуючи вищевикладене, зокрема, те, що відповідачка ОСОБА_4 неналежно виконує свої батьківські обов'язки по догляду, вихованню та розвитку малолітніх дітей, враховуючи наявність реальної загрози для їх життя, здоров'я та розвитку, з метою захисту прав дитини на належну батьківську турботу, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Також суд зазначає, що згідно вимог ч. 3 ст. 170 СК України якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.
Відповідно до ч. 3 ст. 10, ч. 1 ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України стороні, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави. При такому вирішенні позову з відповідачки слід стягнути на користь держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
На підставі наведеного, ст. ст. 150, 155, 164, 170СК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 213- 215, 224-226 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Відібрати у ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки АДРЕСА_1, малолітніх дітей: сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та дочку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, без позбавлення її батьківських прав та передати їхОргану опіки та піклування Тлумацької районної державної адміністрації Івано-Франківської області для подальшого їх влаштування.
Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки АДРЕСА_1, на користь держави код ЄДРПОУ 37831044, р/р 31218206700451, МФО 836014, УДК в Тлумацькому районі, - 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривні 20 копійок судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному апеляційному порядку.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня його проголошення через Тлумацький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуюча У.Ю. Луковкіна