Справа № 199/8390/16-а
(2-а/199/234/16)
ПОСТАНОВА
іменем України
12.12.2016 року суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Руденко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому зазначив, що він з 23.07.1967 року по 03.07.1980 року я працював на посаді народного судді та голови народного суду, з 08.06.1982 року по 26.09.1995 року працював на прокурорських посадах. 26.09.1995 року вийшов на пенсію за вислугою років з посади старшого помічника Придніпровського транспортного прокурора по нагляду за виконанням законів органами митної служби. На час призначення пенсії його загальний стаж складав більше ніж 39 років, а судово-прокурорський - 26 років. 26.09.1995 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (далі Закон № 1789- XII) в розмірі 90% місячного заробітку.
Постановою кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури» затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Таким чином, у відповідності до вказаної постанови від 09.12.2015 року № 1013, у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії. В зв'язку з цим та на підставі довідки Дніпропетровської обласної прокуратури від 25.03.2016 року № 18-126 вих. 16, про заробітну плату-для обчислення пенсії працівникам органів прокуратури, позивач звернувся до Відповідача з заявою від 11.04.2016 року щодо проведення перерахунку пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Листом від 12.04.2016 року позивачу повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-УІІІ від 02.03.2015 року, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію відповідно Закону України «Про прокуратуру», в зв'язку з чим він не має права на перерахунок пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Оскільки, право на призначення пенсії за вислугою років на підставі ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року позивач отримав раніше прийняття вищевказаного Закону, тому вважає дії відповідача неправомірними, які порушують його конституційні права.
У зв'язку з цим позивач просить суд визнати дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії, протиправними. А також зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську здійснити перерахунок пенсії призначеної пенсії за вислугою років згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 25.03.2016 року та виплатити різницю.
Відповідачем надано до суду письмові заперечення в яких відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки порушень чинного законодавства при перерахунку пенсії не вбачається.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 з 26.09.1995 року вийшов на пенсію за вислугою років з посади старшого помічника Придніпровського транспортного прокурора по нагляду за виконанням законів органами митної служби. На час призначення пенсії його загальний стаж складав більше ніж 39 років, а судово-прокурорський - 26 років. 26.09.1995 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (далі Закон № 1789- XII) в розмірі 90% місячного заробітку, яка діяла на час призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які зараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах, пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Законодавчими актами, які набрали чинності вже після призначення позивачу пенсії, було змінено порядок призначення пенсій працівникам прокуратури. Так, Законом № 3668-УІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-УІ. В свою чергу підстави та порядок перерахування пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсій у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахуванням. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УШ (пункт 5 прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі за Законом України «Про прокуратуру».
Позивачу ОСОБА_1 пенсія була призначена 26.09.1995 року, тобто до набрання чинності вказаним законом. З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Крім того, згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права та свободи, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесені змін до чинних законодавчих актів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Також слід виходити із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Вказана позиція висвітлена в Постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року, реєстраційний номер рішення 36475565.
Таким чином, матеріальні та соціальні гарантії, які були встановлені на день виходу на пенсію позивача не можуть бути обмежені або скасовані ані новими законами, ані внесеннями змін до чинних законів.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 5 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Відповідно до ст.94 КАС України з державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11-12, 17, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 25.03.2016 року № 18-126 вих.16.
Зобов'язати Лівобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Дніпро по здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, виходячи із розміру 90% суми місячного заробітку у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно довідки прокуратури Дніпропетровської області від 25.03.2016 року, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії, починаючи з 01 грудня 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКУ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська) на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя