Справа № 2- а-20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2009 року
Олевський районний суд Житомирської області
в складі : головуючої – судді Охрімчук І.Г.
секретар Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про стягнення заборгованості по допомозі на придбання чистих продуктів харчування та доплати до заробітної плати у зв’язку з проживанням та роботою на радіоактивно забрудненій території
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом в якому просить суд стягнути на її користь з УПСЗН Олевської РДА 5 675.70 грн. недоплаченої допомоги на придбання чистих продуктів харчування та 10743.40 грн. доплати до заробітної плати. Крім того позивачка просить стягнути з УПСЗН Богунської райради м. Житомира 3678.60 грн. доплати до заробітної плати, у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідачі згідно поданих заяв, стосовно позову заперечують і просять слухати справу у їх відсутність.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Територія на якій проживає позивачка, а саме с. Юрово Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони добровільного гарантованого відселенн я, що стверджується довідкою з місця проживання позивачки, посвідченням потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС.
Позивачка працює і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю роботи, тобто від відповідача УСПЗН Богунської райради м. Житомира, що стверджується обставинами зазначеними у запереченні відповідача та довідкою з місця роботи позивачки.
Відповідно до ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зоні добровільного гарантованого відселення 40% процентів від мінімальної заробітної плати. Виходячи з того , що позивачка працює в зоні посиленого радіоекологічного контролю, їй відповідно до ст. 39 зазначеного Закону повинна виплачуватись доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Допомога та доплата до заробітної плати в розмірі передбаченому законом позивачці виплачується не в повному розмірі. Виплачується щомісячно допомога в розміри 2.10 грн., доплата в розмірі 10.50 грн. відповідно до постанови КМ України від 26.07.1996 року № 836
З 01.01.2006 року по 01.12.2008 року позивачці не доплачена допомога, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 5 675.70 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного періоду та відповідно до розміру допомоги встановленої законом.
З 01.01.2006 року по 01.03.2008 року позивачка працювала на посаді спеціаліста міської ради і за цей період їй не доплачена допомога, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 10 743.40 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного період, відповідно до розміру доплати встановленої законом та підлягає стягненню з УПСЗН Олевської РДА.
Крім того у період з 01.05.2008 року по 01.12.2008 року позивачка працювала в районному суду і за цей період їй не доплачена допомога, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення в сумі 3 715 грн., що стверджується розрахунком заборгованості наданому позивачем, який судом перевірено і встановлено, що розрахунок зроблено з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати в Україні, яка була на протязі зазначеного період, відповідно до розміру доплати встановленої законом та підлягає стягненню з УПСЗН Бо гунської районної ради м. Житомира.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з яких слідує, що громадянам які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні добровільного гарантованого відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати. Щомісячна грошова доплата до заробітної плати, в зоні посиленого радіоекологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірним, оскільки постанова протирічить базовим положенням Конституції України про статус закону України, як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст.22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у її правах на отримання допомоги в розмірі зазначеному в ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків чорнобильської катастрофи, тому позов повністю підлягає до задоволення.
Керуючись : КАС України, Конституцією України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи “
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира та Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира шляхом списання коштів з рахунку відповідача, відкритому в УДК Житомирської області, на користь ОСОБА_1 3 543.40 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира на користь держави 54.40 грн. судового збору.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 5 675.70 допомоги, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 60.16 грн. судового збору.
Стягнути Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, шляхом списання коштів з рахунку відповідача, відритому в УДК Житомирської області по виплаті доплати до заробітної плати, на користь ОСОБА_1 10 743.40 грн. доплати до заробітної плати, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь держави 107.43 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :