Постанова № 63649685, 21.12.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
423/1318/16-а
Номер документу
63649685
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Лизенко І.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року справа №423/1318/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Казначеєва Е.Г., суддів: Васильєвої І.А., Василенко Л.А., розглянувши в порядку письмового апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 18 травня 2016 року у справі № 423/1318/16-а (головуючий І інстанції Лизенко І.В.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії, зобовязання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Попаснянського районного суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, в якому просила, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 80% місячної чинної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 12.04.2016 №18-284вих-16; скасувати рішення відповідача від 14.04.2016 щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з грудня 2015 року, перерахунок призначеної пенсії в розмірі 80% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 12.04.2016 №18-284вих-16, без обмеження максимального розміру; зобов'язати відповідача виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з грудня 2015 року (а.с.3-6).

Постановою Попаснянського районного суду Луганської області від 18 травня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Суд першої інстанції визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників органів прокуратури на підставі довідки прокуратури Луганської області від 12.04.2016 №18-284вих-16, скасував рішення Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області від 14 квітня 2016 року «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2О.», зобов'язав Управління Пенсійного фонду України у Попаснянському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII (далі Закон № 1789-XII) у розмірі 80 відсотків від розміру чинної заробітної плати відповідної категорії працівників органів прокуратури, зазначеної у довідці від 12.04.2016 №18-284вих-16, виданій прокуратурою Луганської області, з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених виплат (а.с.40-42).

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.40-42, 61-63).

В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі Закон № 1697-VII). Тобто, положення частини 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII щодо перерахунку пенсії втратили чинності із набранням чинності Закону № 1697-VII. Статтею 86 Закону № 1697-VII врегульовано питання щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури та якою визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків. На час звернення позивача із заявою про перерахунок та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури. Крім того, відповідно до положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 (далі Закон № 213-VIII), з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.

24 вересня 2013 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області з заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону № 1789-XII (а.с.26).

Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на підставі заяви позивача від 24.09.2013 призначено пенсію за вислугу років згідно Закону № 1789-XII у розмірі 80% від суми заробітної плати (а.с.27).

Наказом Генерального прокурора України від 01.04.2014 року №415к звільнено ОСОБА_2 з посади старшого прокурора прокуратури Попаснянського району Луганської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII, що підтверджується записами в трудовій книжці (а.с.11).

14 квітня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії за вислугу років на підставі заробітку працівників прокуратури, додавши довідку прокуратури Луганської області від 12.04.2016 №18-284вих-16 (а.с.13).

Відповідно до довідки прокуратури Луганської області від 12.04.2016 №18-284вих-16, заробітна плата з 15 грудня 2015 року прокурора місцевої прокуратури складає 12458,17 грн. Довідка видана для предявлення в Пенсійний фонд України для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів Укарїни № 505 від 31.05.2012 року (із змінами внесеними згідно з Постановами КМ № 506 від 06.10.2014, № 763 від 30.09.2015), з урахуванням Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 року. Зазначено, що посаду старшого прокурора прокуратури змінено на посаду прокурора прокуратури відповідно до Закону № 1697-VII (а.с.12).

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 14.04.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку згідно з Законом України «Про прокуратуру» за заявою від 14.04.2016 року, оскільки це не передбачено діючим законодавством. Відмова обґрунтована тим, що на дату звернення з заявою діє Закон № 1697-VII, статтею 86 якого передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури. Крім того, відповідно до положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 (далі Закон № 213-VIII), з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.14).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що за відсутності визначеного порядку перерахунку пенсії, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції не погоджується, з наступних підстав.

Згідно статті 50-1 Закону № 1789-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

З урахуванням цієї норми, позивачу у 2013 році призначено пенсію за вислугою років в розмірі 80 % середньомісячного заробітку.

Положенням пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону № 1697-VII, набрали чинності з 15 липня 2015 року, визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини п'ятої статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється нам осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 в частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2015 року.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що положення частини 17 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у звязку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 1697-VII, а саме, з 15 липня 2015 року.

Отже, на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі частини 17 статті 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону № 1697-VII, відповідно до якої пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час звернення позивача до органу пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.

Крім іншого, право на пенсію позивач реалізував та нарахування його пенсії здійснюється у розмірах, встановлених статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, у редакції чинній на час її призначення. Проте, право на перерахунок пенсії виникає, за загальним правилом, або у звязку зі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати (що має місце в межах спірних правовідносин) та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у звязку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання суду першої інстанції та позивача на рішення Конституційного Суду України, а також постанови Верховного Суду України, колегією суддів не приймаються, оскільки зазначені рішення прийнято до змін законодавства, що регулюють спірні правовідносини та не регулюють правовідносини, які виникли між сторонами з 01.01.2016 року.

Підсумовуючи викладене, судова колегія зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у звязку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 18 травня 2016 р. у справі № 423/1318/16-а задовольнити.

Постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 18 травня 2016 р. у справі № 423/1318/16-а скасувати.

Прийняти нову постанову.

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 80% місячної чинної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 12.04.2016 №18-284вих-16; скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 14.04.2016 щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області здійснити, починаючи з грудня 2015 року, перерахунок призначеної пенсії в розмірі 80% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Луганської області від 12.04.2016 №18-284вих-16, без обмеження максимального розміру; зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з грудня 2015 року.

Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв

Судді: І.А. Васильєва

ОСОБА_3