Постанова № 63648762, 20.12.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
820/1373/16
Номер документу
63648762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 грудня 2016 р. №820/1373/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області до Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області, в якому просить суд:

- до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоровю людей, експлуатацію будівель КП «КОМСЕРВІС», за адресою: Харківська область, м. Купянськ, вул. Леніна, 110, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у звязку з чим зобовязати КП «КОМСЕРВІС» негайно припинити їх використання з метою проведення будь якої діяльності, не повязаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, з покладенням на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обовязку щодо забезпечення виконання даного рішення, в частині здійснення державного нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоровю людей.

В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне. Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області було проведено ряд планових та позапланових перевірок виконання КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 11.11.2015 року №392 в будівлях за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Леніна, 110 (пр. Конституції, 110).

За результатами проведених перевірок відповідно до вимог п. 12 Розділу ІІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки", позивачем у відношенні КП «КОМСЕРВІС» було складено відповідні акти таких перевірок: № 13 від 02.03.2016 року, № 274 від 29.06.2016 року та за № 527 від 19.12.2016 року.

За наслідками проведених перевірок відповідача було встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, у звязку із чим існує загроза життю та здоровю людей.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду свої заперечення проти задоволення адміністративного позову та письмові пояснення, в яких зазначив, що відповідачем частину порушень усунуто. Також зазначено, що позивачем не надано пояснень, які саме порушення є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, не наведено обґрунтування того, у чому саме полягає небезпека для життя та здоров'я людей по кожному з вказаних порушень.

Зазначив, що законодавством не передбачено права органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства саме шляхом його повного знеструмлення (а.с. 40 - 42, 57 - 61, 76 - 79 та 214).

На підставі викладеного представник відповідача вважає, що невиправлені порушення є несуттєвими та не створюють загрозу життю та/або здоровю людей, а тому просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Суд зазначає, що представник відповідача надав до суду письмове клопотання про відкладення розгляду справи (а.с. 239).

Згідно ч.2 ст. 49 КАС України, особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованим клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові заперечення проти задоволення вимог адміністративного позову та наявні в матеріалах справи документи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Комунальне підприємство "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ - 37813203), пройшло у встановленому законодавством процедуру державної реєстрації в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Куп'янської міської ради, що підтверджується копією довідки АБ № 632856 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 95).

Одним із видів діяльності відповідача є централізоване водопостачання та водовідведення згідно Ліцензії Серія АВ № 582517 Харківської обласної державної адміністрації, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 96).

Матеріалами справи підтверджено, що у період з 05.11.2015 року по 11.11.2015 року Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області у відношенні відповідача було проведено планову перевірку та складено акт № 412.

На підставі висновків акту перевірки, було видано припис № 392 від 11.11.2015 року "Про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту", яким з метою усунення недоліків виявлених перевіряючими під час здійснення перевірки додержання та виконання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року №20/2013, запропоновано вжити ряд вказаних в приписі заходів з зазначенням строку такого виконання до 20.12.2015 року (а.с. 46 - 48).

Згідно наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області від 01.03.2016 року № 38 "Про проведення перевірок", яким, з метою належного виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу МВС України від 02.11.2015 року № 1337 "Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки", доручено Інспекторському складу Куп'янського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області провести позапланову перевірку виконання вимог припису № 392 від 11.11.2015 року "Про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту" (а.с. 14).

З 01.03.2016 року по 02.03.2016 року Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області була проведена позапланова перевірка виконання КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 11.11.2015 року №392 в будівлях за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Леніна, 10.

За результатами проведеної перевірки відповідно до вимог п. 12 Розділу ІІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки", позивачем 02.03.2016 року було складено акт № 13 з зазначенням високого ступеню ризику суб'єкта господарювання з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 16 - 23).

Разом з актом було також складено детальний опис виявлених порушень в якому зазначено, що в ході проведення перевірки будівель КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області було встановлено, що вони експлуатуються з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с. 19 - 20), а саме:

1) не піддано вогнезахисній обробці дерев'яні конструкції даху адмінбудівлі;

2) не виконано вихід через горище на покрівлю по закріпленій металевій драбині через протипожежний люк з розмірами не менше 0,6 м х 0,8 м.;

3) з'єднання, відгалуження та окінцювання жилпроводів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових, тощо);

4) встановлені на вікнах в кабінетах абонентського відділу та відділу АСУ, де перебувають люди, ґрат останні не забезпечено щоб розкривалися, розсувалися або знімалися;

5) не забезпечено приміщення підприємства первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

6) в кабінетах закладу не виконано заземлення або занулення корпусів електрообладнання, які можуть опинитися під напругою внаслідок пошкодження ізоляції;

7) електрощити, групові електрощитки не захищено автономними системами пожежогасіння;

8) в приміщенні топкової електророзетки, вимикачі, встановлені на горючі основи (конструкції) без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метр;

9) не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

10) приміщення архіву, топкової не відділено протипожежною перешкодою відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва";

11) не обладнано приміщення системою пожежної сигналізації;

12) не здійснено технічне обслуговування всіх наявних вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги";

13) не вказано на пожежному щиті його порядковий номер та номер виклику пожежної охорони після літерного індексу "ПІЦ";

14) не укомплектовано пожежний щит протипожежним інвентарем згідно норм належності;

15) не встановлено біля місця розташування пожежного гідранту покажчик (об'ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесенням на нього: літерного індексу ПГ, цифрового зазначення відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, з зазначенням виду водогінної мережі (тупикова чи кільцева);

16) допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи;

17) не обладнано приміщення системою пожежної сигналізації;

18) з'єднання, відгалуження та окінцювання жилпроводів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових, тощо);

19) електрощити, групові електрощитки не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки);

20) електрощити, групові електрощитки не захищено автономними системами пожежогасіння;

21) не виконано захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

22) не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

23) Приміщення автогаражів не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

24) не виконано хвіртки в воротах гаражів розмірами не менше 2,0х0,8 м з порогом не більше 0,1 м.

Згідно Наказу директора КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області від 09.03.2016 року за № 35-ОД "Про усунення порушень виявлених при перевірці вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту" було розроблено заходи по усуненню порушень по припису № 13 від 02.03.2016 року (а.с. 43).

Змістом Додатку № 1 до Наказу директора КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області від 09.03.2016 року за № 35-ОД (заходи про усунення порушень виявлених при проведенні планової перевірки Куп'янського РВ ГУ ДСНС (припис № 13 від 02.03.2016 року) та довідки затвердженої директором підприємства - КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області від 14.04.2016 р. "Про виконання заходів виявлених при проведенні планової перевірки Куп'янського РВ ГУ ДСНС зазначених в акті № 13 від 02.03.2016 року", підтверджено, що відповідач усунув частину порушень та недоліків у загальній кількості 26 пунктів у адміністративно - побутовому корпусі, території, слюсарній дільниці (а.с. 44 - 45, 49).

Окрім того, позивачем - Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області у відношенні відповідача - КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області, згодом було проведено ще ряд відповідних перевірок також на перевірку виконання вимог припису № 392 від 11.11.2015 року, а саме:

- на підставі наказу від 21.06.2016 року № 79, виданого Куп'янським РВ ГУ ДСНС України у Харківській області та посвідчення на перевірку від 24.06.2016 року, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області у відношенні відповідача - КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області (Харківська область, м. Куп'янськ, пр. Конституції (вул.. Леніна), 110, за результатами проведеної позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки було складено відповідний акт перевірки № 274 з зазначенням високого ступеню ризику суб'єкта господарювання з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки (а.с. 122 - 129).

Разом з актом було також складено детальний опис виявлених порушень (а.с. 125 - 126), а саме:

1) для кожного приміщення об'єкта не розроблені та не затверджені керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки;

2) на шляхах евакуації з адміністративної будівлі влаштовано пороги, які перешкоджають вільній евакуації людей;

3) лінії живлення до кожного побутового кондиціонера не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту;

4) не піддано вогнезахисній обробці дерев'яні конструкції даху адмінбудівлі;

5) не виконано вихід через горище на покрівлю по закріпленій металевій драбині через протипожежний люк з розмірами не менше 0,6 м х 0,8м.;

6) з'єднання, відгалуження та окінцювання жилпроводів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо);

7) встановлені грати на вікнах в кабінетах абонентського відділу та відділу АСУ, де перебувають люди, не забезпечено щоб розкривалися, розсувалися або знімалися;

8) не забезпечено приміщення підприємства первинними засобами пожежегасіння: бочками з водою, вогнегасниками, ящиками з піском, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

9) в кабінетах підприємства не виконано заземлення або занурення корпусів електрообладнання, які можуть опинитися під напругою внаслідок пошкодження ізоляції;

10) елекрощити, групові електрощитки не захищено автономними системами пожежогасіння;

11) не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блисказахиснику будівель і споруд":

12) приміщення архіву топкової від коридору не відділено протипожежною перешкодою відповідно до вимог ДБН "Пожежна безпека об'єктів будівництва";

13) приміщення не обладнано системою пожежної сигналізації;

14) не здійснено технічне обслуговування наявних вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань НС та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року, а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги";

15) не вказано на пожежному щиті його порядковий номер та номер виклику пожежної охорони після літерного індексу "ПЩ";

16) не укомплектовано пожежний щит протипожежним інвентарем згідно норма належності;

17) не встановлено біля місця розташування пожежного гідранту покажчик (об'ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесенням на нього: літерного індексу ПГ, цифрового значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водогінної мережі (тупикова чи кільцева):

18) світильники підвішені безпосередньо на струмопровідні проводи;

19) приміщення не обладнано системою пожежної сигналізації;

20) з'єднання, відгалуження та окінцювання жилпроводів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових, тощо);

21) електрощити, групові електрощитки не захищено автономними системами пожежогасіння;

22) не виконано захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

23) не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

24) приміщення автогаражів не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: бочками з водою, вогнегасниками, ящиками з піском, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

25) не виконано хвіртки в воротах гаражів розмірами не менше 2,0Х0,8м з порогом не більше 0,1 м.;

26) приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення не відповідають ДСТУ "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ, Цвета сигнальные и знаки безопастности";

27) для забезпечення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлено вказівні знаки згідно з ДСТУ "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ, Цвета сигнальные и знаки безопастности";

28) не забезпечено працівників об'єкту засобами радіаційного та хімічного захисту відповідно до Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою КМУ від 19.08.2002 року № 1200.

Вказаний акт перевірки від 29.06.2016 року № 274 супровідним листом від 29.06.2016 року за № 420-2017 разом із листом від 29.06.2016 року було направлено директору КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області (а.с. 175 - 191).

Суд зазначає, що відповідачем були подані заперечення та зауваження №303 від 04.07.2016 року до акту перевірки № 274 складеного за результатами проведеної позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в яких зазначено про розгляд позивачем в ході перевірки питань, які не є предметом перевірки та не містяться в приписі №239 від 11.11.2015 року та відсутність таких порушень взагалі (а.с. 130 - 174).

Згідно протоколів № 1072, № 1073 "Вимірювання опору заземлюючих пристроїв та перевірка з'єднань з заземленими елементами" від 13.07.2016 року, складеного Харків НВП "Електропром" (атестат акредитації № 100-074/2015 від 24.04.2015 року) на замовлення КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області, опір заземлюючого пристрою та металевий зв'язок між обладнанням та контуром відповідає нормам ПУЕ та ПТЕ ЕС, приданий до експлуатації в об'ємі проведених робіт (а.с. 217 - 226).

Матеріалами справи також підтверджується, що підприємством - КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області, на адресу Куп'янського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області, було направлено лист від 02.12.2016 року № 644, яким поінформовано позивача та зазначено, що підприємством було усунуто порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту виявлених позивачем в ході проведення планової перевірки 11.11.2015 року та запропоновано здійснити позивачу позаплановий захід державного нагляду з метою перевірки стану усунення порушень, зазначених в акті № 13 від 02.03.2016 року.

Так, представником позивача у судовому засідання також було надано копію акту перевірки № 527, складеного за результатами проведення позивачем планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, згідно якого на підставі наказу від 16.12.2016 року № 137 та посвідчення на перевірку від 19.12.2016 року за № 575, було перевірено КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, пр. Конституції, 110, та зазначено про високий ступінь ризику останнього від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки.

У описі акту перевірки № 527 зазначено про виявлені порушення підприємства, а саме:

1) не піддано вогнезахисній обробці дерев'яні конструкції даху адмінбудівлі;

2) з'єднання, відгалуження та окінцювання жилпроводів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових, тощо);

3) не забезпечено приміщення підприємства первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

4) в кабінетах закладу не виконано заземлення або занулення корпусів електрообладнання, які можуть опинитися під напругою внаслідок пошкодження ізоляції;

5) не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

6) приміщення архіву, топкової не відділено протипожежною перешкодою відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об'єктів будівництва";

7) не обладнано приміщення системою пожежної сигналізації;

8) не здійснено технічне обслуговування всіх наявних вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги";

9) не укомплектовано пожежний щит протипожежним інвентарем згідно норм належності (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.);

10) не встановлено біля місця розташування пожежного гідранту покажчик (об'ємний зі світильником або плоский із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесенням на нього: літерного індексу ПГ, цифрового зазначення відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, з зазначенням виду водогінної мережі (тупикова чи кільцева);

11) не обладнано приміщення системою пожежної сигналізації;

12) з'єднання, відгалуження та окінцювання жилпроводів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових, тощо);

13) не виконано захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

14) не виконано перевірку зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахиснику будівель і споруд";

15) Приміщення автогаражів не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

16) не виконано хвіртки в воротах гаражів розмірами не менше 2,0х0,8 м з порогом не більше 0,1 м.;

17) приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення не відповідають ДСТУ "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ, Цвета сигнальные и знаки безопастности";

18) для забезпечення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлено вказівні знаки згідно з ДСТУ "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ, Цвета сигнальные и знаки безопастности";

19) не забезпечено працівників об'єкту засобами радіаційного та хімічного захисту відповідно до Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою КМУ від 19.08.2002 року № 1200.

Супровідним листом від 19.12.2016 № 420-3603 Куп'янським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області було направлено відповідачу акт перевірки від 19.12.2016 року № 527 та лист від 19.12.2016 року.

Суд наголошує, що усі вказані вище порушення зазначені в актах проведення перевірок створюють небезпеку для життя і здоровя людей.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Чинним Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані з захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено підстави для зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а саме: підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду - щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Крім того, згідно з частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно з пунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Частиною 5 ст. 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частина 7 ст. 7 зазначеного Закону України №877-V визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що спеціальним законом щодо правових та організаційних засад, основних принципів і порядку здійснення державного контролю у сфері господарської діяльності є Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 року №877-V (із змінами, внесеними Законом України від 20.06.2013р. №353-VII), який передбачає порядок звернення до суду органу державного нагляду з позовом щодо застосування заходів реагування.

Як підтверджено матеріалами справи, КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області оскаржував акт перевірки № 274 порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки шляхом звернення до суду.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2016 року у справі № 820/3676/16 в задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «КОМСЕРВІС» Купянської міської ради Харківської області до Купянського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними відмовлено.

Так, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2016 року у справі № 820/3676/16 апеляційну скаргу Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області залишено без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2016 р. по справі № 820/3676/16 залишено без змін (а.с. 206 - 211).

Постанова набрала законної сили 21.09.2106 року.

Відповідно до положень ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, акт перевірки № 274 з питань порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки наразі та припис, винесений на підставі вказаного акту є чинними та не скасованими.

Представником відповідача у письмових поясненнях зазначено, що останнім усунуто більшість виявлених порушень, зазначених в актах перевірок № 13 від 02.03.2016 р. та № 274 від 24.06.2016 року.

Разом з тим суд зазначає, що порушення під пунктами 1 - 19 переліку, вказаному в останньому акті перевірки від 19.12.2016 року за № 527 відповідачем не усунуті, згідно норм Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 року №877-V та Кодексу цивільного захисту України, носять досить високий ступінь ризику від провадження відповідачем - КП "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області у сфері техногенної та пожежної безпеки, та є небезпечними порушеннями виявлених в ході проведення перевірки, які створюють реальну загрозу життю та здоровю людей.

Відповідно до вимог пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та повязаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Суд зазначає, що з боку відповідача мало місце недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими, нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, а виявлені під час проведення перевірки та не усунуті на момент розгляду справи порушення є неприпустимим, оскільки створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено наявність невиправлених відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоровю людей.

С приводу того, що в акті перевірки від 02.03.2016 року № 13 зазначено, що перевірка відповідача проводилася за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Леніна, 110, тоді як в актах перевірок відповідача № 274 від 29.06.2016 року та за № 527 від 19.12.2016 року зазначено, що перевірки були проведені за адресою: Харківська область, м. Куп'янськ, пр. Конституції, 110, суд зазначає наступне.

На підставі положень Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», Закону України "Про географічні назви" , розглянувши протокол топонімічної комісії від 16 грудня 2015 року та 12 січня 2016 року, керуючись положеннями ст. 40 Закону України По місцеве самоврядування в Україні", виконавчим комітетом Куп'янської міської ради було прийнято рішення № 1 від 12.01.2016 року "Про найменування та перейменування вулиць та інших географічних назв міста Куп'янська та смт. Куп'янськ - Вузловий", яким затверджено висновки та рекомендації топонімічної комісії щодо перейменування вулиць та інших географічних назв міста Куп'янська та смт. Куп'янськ - Вузловий, в т.ч. вказаним рішенням було перейменовано вул. Леніна, 110 на пр. Конституції, 110 (додаток №1 до рішення КМР від 12.01.2016 року).

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" (63705, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Конституції (вул. Леніна), 110, код ЄДРПОУ 37813203) до повного усунення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію нежитлових будівель Комунального підприємства "КОМСЕРВІС", за адресою: Харківська область, м. Купянськ, вул. Конституції (вул. Леніна), 110, зупинення повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання є необхідним, достатнім та виправданим заходом реагування у подібній ситуації, у звязку із чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечення відповідача та його письмові пояснення не спростовують встановлені позивачем під час перевірки порушення вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківської області до Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" (63705, Харківська область, м. Куп'янськ, вул. Конституції (вул. Леніна), 110, код ЄДРПОУ 37813203) до повного усунення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію нежитлових будівель Комунального підприємства "КОМСЕРВІС", за адресою: Харківська область, м. Купянськ, вул. Конституції (вул. Леніна), 110, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.

Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 23.12.2016 року.

Суддя Полях Н.А.