ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/2009/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ясиновського І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Петренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
04 листопада 2016 року Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки роботи об'єкту - будівлі комори тракторної бригади № 2, розташованої за адресою: Полтавська область, Хорольський район, с. Настасівка, вул. Першотравнева, 3.
Обґрунтовуючи свої вимог позивач зазначив, що за результатами планової перевірки додержання (виконання) вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту об'єктів Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" зафіксовано низку порушень відповідачем вимог нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, виявлених під час перевірки, до усунення яких експлуатація об'єкта є неможливою. Сукупність виявлених порушень, як на думку позивача, може призвести до виникнення пожежі, швидкого її розповсюдження, не дозволить вчасно її ліквідувати та потенційно загрожує життю і здоров'ю людей. У зв'язку із цим позивач звернувся до суду з даним позовом та з урахуванням уточнень позовних вимог просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки експлуатації будівлі комори тракторної бригади № 2 Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський", розташованої за адресою: Полтавська область, Хорольський район, с. Настасівка, вул. Першотравнева, 3.
Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча повідомлявся про час, місце та дату судового розгляду у порядку та спосіб передбачений чинним законодавством.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно плану, затвердженого Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області 22 вересня 2016 року і оприлюдненого на офіційному інформаційному веб-сервері (http://www.poltava.mns.gov.ua), видано наказ № 264 "Про проведення планових перевірок у сфері техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту", яким в період з 03 по 23 жовтня 2016 року передбачено провести планову перевірку об'єктів Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський", за адресою: Полтавська область, Хорольський район, с. Покровська Багачка. Предметом перевірки визначено - перевірку додержання (виконання) вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту.
Позивачем 23 вересня 2016 року видано повідомлення про проведення планової перевірки від № 34-29/569, яке 23 вересня 2016 року вручено голові Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський", що підтверджується підписом останнього про ознайомлення на повідомленні /а. с. 17/.
На підставі наказу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області від 06 жовтня 2016 року № 26, який перед початком проведення перевірки пред'явлено голові Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" ОСОБА_1 /а.с. 18/, в період з 12 по 21 жовтня 2016 року уповноваженою на перевірку посадовою особою Хорольського PC ГУ ДСНС України у Полтавській області здійснено планову перевірку об'єктів Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський", розташованих за адресою: Полтавська область, Хорольський район, с. Настасівка та с. Покровська Багачка.
За результатами вказаної перевірки складено ОСОБА_2 від 21 жовтня 2016 року № 35 /а.с. 19-25/, яким зафіксовано порушення вимог нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки, виявлених при перевірці будівлі комори тракторної бригади № 2, розташованої за адресою: Полтавська область, Хорольський район, с. Настасівка, вул. Першотравнева, 3, а саме:
- будівлі та приміщення контори, зерноскладів, матеріальних складів, автогаража, тракторних бригад № 1, № 2 та олійниці не обладнані установками автоматичної пожежної сигналізації (розділ V глава 1 пункт 1.2 Правил пожежної безпеки у Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417 та зареєстрованих у Мін'юсті України 05 березня 2015 року за № 252/26697, далі - НАПБ А.01.001-2014);
- дерев'яні стропильні конструкції будівель контори, зерноскладів, матеріальних складів, автогаража, МТФ, тракторної бригади № 2 та олійниці не піддані вогнезахисному обробленню (розділ ІІІ пункт 2.5 НАПБ А. 01.001-2014);
- електричні світильники в приміщенні комори тракторної бригади № 2 експлуатуються без захисних плафонів (ковпаків) (розділ IV, глава 1 пункт 1.18 НАПБ А. 01.001-2014);
- в будівлі комори тракторної бригади № 2 електричні світильники з лампами розжарювання підвішені безпосередньо на струменеві проводи (розділ IV, глава 1 пункт 1.18 НАПБ А. 01.001-2014);
- будівля комори тракторної бригади № 2 не обладнана пристроєм захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (НАПБ А. 01.001-2014);
- будівля комори тракторної бригади № 2 не забезпечена первинними засобами пожежегасіння (вогнегасниками та пожежним інвентарем) відповідно до норм належності (НАПБ А. 01.001-2014, НАПБ В. 01.057-2006/200).
ОСОБА_2 від 21 жовтня 2016 № 35 посадова особа відповідача отримала 21 жовтня 2016 року, про що зроблено відповідний запис. Пояснення, зауваження, заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта головою Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" не висловлювались /а. с. 24/.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходив з наступного.
Згідно з пунктом 1 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з приписами статті 64 Кодексу цивільного захисту України та пункту 6 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій Державна служби України з надзвичайних ситуацій здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженого наказом ДСНС України від 13 квітня 2016 року № 175, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб та відповідно до покладених завдань згідно підпункту 27 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Уповноважений орган державного нагляду (контролю) у сфері пожежної і техногенної безпеки - Хорольський районний сектор Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області є структурним підрозділом Позивача відповідно Положення про Хорольський районний сектор, затвердженого наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 27 жовтня 2014 року № 41, виконує функцій державного нагляду (контролю) у сфері техногенної і пожежної безпеки на території Хорольського району Полтавської області.
У відповідності до статті 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Суд зазначає, що Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
У відповідності до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Таким чином, перевіркою встановлено, що серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, допущених відповідачем, мають місце такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, що, у свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано заперечень проти позову та доказів у їх підтвердження, у той час як позивачем доведено обґрунтованість позовних вимог, отже, вони підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.
Застосувати до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський" (ідентифікаційний код 03770201) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки експлуатації будівлі комори тракторної бригади № 2 Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Багачанський", розташованої за адресою: Полтавська область, Хорольський район, с. Настасівка, вул. Першотравнева, 3.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено 22 грудня 2016 року.
СуддяІ.Г. Ясиновський