Справа № 815/4461/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом громадської організації Громадський рух Стопхаб до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов громадської організації Громадський рух Стопхаб до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, в якому позивач просить суд:
- визнати дії Квартирно-експлуатаційного відділу м ОСОБА_1 по відмові у наданні ГО Громадський рух Стопхаб запитуваної інформації протиправними;
- зобовязати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси надати ГО Громадський рух Стопхаб запитувану інформацію, а саме: загальну кількість та повний перелік працівників Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, імя, по батькові та займаної посади.
В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на положення ч.5 ст.6 Закону України Про доступ до публічної інформації, зазначає, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, умови отримання цих коштів.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України судом 28.11.2016 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по справі, яку направлено відповідачу.
Ухвалу суду від 28.11.2016 року про відкриття скороченого провадження по справі направлено відповідачу за адресою, яка зазначена в позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (65014, м.Одеса, вул.Єврейська, 13), та отримано відповідачем 09.12.2016 року.
Відповідно до ч.5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків:
1) не пізніше наступного дня з дня надходження до суду заяви відповідача про визнання позову;
2) не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача;
3) не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача;
4) не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Враховуючи ненадання з боку відповідача заперечень на позов або заяви про визнання позову, справа розглянута судом 23.12.2016 року на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, суд встановив наступне.
05 березня 2016 року за вих. №08038284/1 позивач звернувся до державної установи Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси з інформаційним запитом на отримання публічної інформації, в якому просить відповідача надати наступну інформацію:1) загальну кількість працівників відповідача станом на дату розгляду запиту; 2) повний перелік працівників відповідача, що повністю або частково отримують заробітну платню за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, імя та по-батькові повністю; займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу (а.с.7).
22 березня 2016 року за результатом розгляду вищевказаного звернення, відповідачем на імя Громадської організації Громадський рух Стопхаб надіслано лист-відповідь № 826 за підписом начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси полковника ОСОБА_1 Згідно вказаного листа, позивачу повідомлено, що станом на дату розгляду запиту в установі працює 553 особи, що займають посади згідно штатного розкладу та отримують заробітну плату з державного бюджету. При цьому вказаним листом відповідачем відмовлено надати інформацію щодо повного переліку структурних підрозділів, посад та персональних даних працівників КЕВ м.Одеси, оскільки вона містить відомості (за показником штатної чисельності особового складу мирного часу та списки посадових осіб), що розкривають структурний підрозділ Міністерства оборони України КЕВ м.Одеси. Такі відомості за наказом Міністра оборони України №48 від 26.06.2012 року віднесені до переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (а.с.8).
Тобто відповідачем частково відмовлено у наданні запитуваної інформації, а саме не надано повний перелік працівників відповідача, що повністю або частково отримують заробітну платню за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, імя та по-батькові повністю; займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України Про доступ до публічної інформації від 13 січня 2011 року № 2939-VI (далі по тексту Закон № 2939-VI).
Відповідно до ст.1 Закону України Про доступ до публічної інформації публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ст. 3 Закону № 2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується, в тому числі, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Пунктом ч.1 ст.13 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Статтею 19 Закону № 2939-VI, запит на інформацію це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Згідно зі ст.21 Закону № 2939-VI, інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Отже, ч.1 ст. 22 Закону № 2939-VI містить вичерпний перелік підстав, за яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.
Відповідно до ст.1 Закону України Про інформацію інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно зі ст. 11 Закону України Про інформацію, інформація про фізичну особу (персональні дані) відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
Відповідно до ст.2 Закону № 2939-VI, персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.21 Закону України Про інформацію інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація; конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Згідно ч. 5. ст. 6 Закону № 2939-VI, не може бути обмежено доступ до інформації про
розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Згідно ст.6 Закону інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.
Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Згідно статті 9 Закону відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
Судом встановлено, що Наказом Міністерства України від 26.02.2012 року №48, відповідно до Законів України "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації", на підставі пропозицій, підготовлених експертною комісією Міністерства оборони України для розробки Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, та з метою впорядкування, систематизації і приведення у відповідність із вимогами законодавства України даних про службову інформацію затверджено Перелік відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ-2012).
Відповідно до розділу 4 «Організація, чисельність та дислокація військ (сил)» вищевказаного переліку до відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ 2012), відносяться, в тому числі: п.4.1. Відомості про кількість і перелік з'єднань, військових частин та установ на мирний час за дійсними найменуваннями; п.4.2. відомості за сукупністю всіх показників, що розкривають дислокацію, склад та штатну чисельність особового складу військової частини (установи) мирного часу або відомості, що розкривають зміст штату, табеля до штатів, або відомості, що розкривають дійсні найменування з'єднань, військових частин та установ мирного часу за наявності умовного найменування окремої військової частини, установи. Виняток становлять миротворчі підрозділи, а також квартирно-експлуатаційні, військові навчальні, навчальні, спортивні, культурно-просвітницькі заклади, органи військового управління та підрозділи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; 4.3. відомості за окремими показниками, що розкривають структури департаментів апарату Міністерства оборони України, головних (центральних) управлінь, управлінь Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, розкритих до відділу (відділення, групи, сектору) включно, штатну чисельність особового складу мирного часу та списки посадових осіб.
Тобто, як встановлено судом, відповідно до Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, відомості за сукупністю всіх показників, що розкривають дислокацію, склад та штатну чисельність особового складу військової частини (установи) мирного часу або відомості, що розкривають зміст штату, табеля до штатів, або відомості, що розкривають дійсні найменування з'єднань, військових частин та установ мирного часу за наявності умовного найменування окремої військової частини, установи квартирно-експлуатаційних закладів не містять службову інформацію.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що інформація про загальну кількість та повний перелік працівників Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, імя, по батькові та займаної посади є службовою.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України Про інформацію будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Згідно абз.2 ч.3 ст.5 Закону України Про захист персональних даних не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України Про доступ до публічної інформації.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії запиту від 05.03.2016 р. № 08038284/1, останній містить всі визначені Законом реквізити, і як встановлено судом запитувана інформація до службової не відноситься, що обумовлювало відповідний обовязок розпорядника інформації надати відповідь на вказаний запит. Однак, відповідачем безпідставно відмовлено в задоволенні запиту на інформацію у поєднанні із необґрунтованим віднесенням запитуваної інформації до інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до ст.23 Закону України Про доступ до публічної інформації рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обовязку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
За таких обставин, суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дійшов до висновку, що відмова відповідача у наданні повного переліку працівників Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, що повністю або частково отримують заробітну платню за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, імя та по-батькові повністю; займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу є необґрунтованою, а отже вимога позивача про зобовязання Квартирно-експлуатаційний відділу м. Одеси надати ГО Громадський рух Стопхаб запитувану інформацію, а саме: повний перелік працівників Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, імя, по батькові та займаної посади є такою, що підлягає задоволенню..
В свою чергу, оскільки позивачу на запит від 05.03.2016 року вих. №08038284/1 Квартирно-експлуатаційного відділом м. Одеси надано відповідь у якій зазначено загальну кількість працівників відповідача станом на дату розгляду запиту, суд вважає, що адміністративний позов громадської організації Громадський рух Стопхаб в частині вимог про визнання протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу м ОСОБА_1 по відмові у наданні ГО Громадський рух Стопхаб запитуваної інформації необґрунтованими та зобовязання надати загальну кількість загальну працівників Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Разом з тим, ОСОБА_2, який уповноважений представляти інтереси ГО Громадських рух Стопхаб (без статусу юридичної особи, реєстраційний номер 1452672) згідно протоколу установчих зборів засновників організації від 20.11.2015 року, за подачу даного адміністративного позову було сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн. згідно квитанції про сплату№17372 від 13.09.2016 року, який відповідно до даних КП Діловодство спеціалізованого суду надійшли до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, згідно ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача відповідно до приписів ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов громадської організації Громадський рух Стопхаб до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобовязати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси надати ГО Громадський рух Стопхаб запитувану інформацію, а саме: повний перелік працівників Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, імя, по батькові та займаної посади.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси (код ЄДРПОУ 08038284, вул. Єврейська, б.13, м.Одеса, 65014) на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 зареєстрований за адресою: 65039, АДРЕСА_1), уповноваженого представляти ГО "Громадський рух Стопхаб без статусу юридичної особи судові витрати сплачені за подання адміністративного позову згідно квитанції про сплату №17372 від 13.09.2016 року у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.