Постанова № 63648479, 22.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2016
Номер справи
815/6882/16
Номер документу
63648479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6882/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Бойко О.Я.,

за участі:

секретаря судового засідання Белінського Г.В.,

представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю,

представника відповідача ОСОБА_2 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Малиновському районі у м. Одеса ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 21.07.2016 року,-

СУТЬ СПОРУ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла справа за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Малиновському районі у м. Одеса ГУ ДФС в Одеській області, в якому позивач просив:

- скасувати податкове повідомлення рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 21.07.2016 року № 22478-13 про сплату транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000 (двадцять пять тисяч) гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому на праві приватної власності належить автомобіль марки HONDA PILOT 2012 року випуску.

Позивач отримав 15.09.2016 року податкове повідомлення рішення № 22478-13 про сплату транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000 (двадцять пять тисяч) гривень

Не погоджуючись з винесеним відповідачем податковим повідомленням рішенням позивач оскаржив його до ДФС, яка своїм рішенням від 25.10.2016 року № 11152/Б/99-99-11-02-01-14 залишила скаргу без задоволення.

Позивач вважає, що податкове повідомлення рішення не ґрунтується на вимогах законодавства, є протиправним та належить до скасування.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, посилаючись на обґрунтування викладені в позовній заяві (а.с.4-6).

Представник відповідача у задоволенні позову просила відмовити, посилаючись на обставини зазначені в письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.21-24).

В обґрунтування заперечень на позов представник відповідача зазначила, що ОСОБА_3 є власником транспортного засобу марки HONDA PILOT 2012 року випуску обєм двигуна 3471 куб.см., реєстраційний номер НОМЕР_1. На підставі пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України та даних отриманих від ДФС України , залучено до оподаткування транспортним податком ОСОБА_3 за 2016 рік.

ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення рішення на суму 25000,00 грн. Заперечень щодо сплати транспортного податку від ОСОБА_3 до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області не надходило.

Також представник відповідача зазначила, що транспортний податок , визначення його платників та обєкту оподаткування був введений змінами в ПК України Законом України від 28.12.20104 року, який набрав чинності відповідно до п.1 розділу ІІ Прикінцеві положення з 01.01.2015 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 є власником транспортного засобу марки HONDA PILOT 2012 року випуску обєм двигуна 3471 куб.см., реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується відповідним свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу САО 735120 (а.с.11).

21.07.2016 року ДПІ у Малиновському районі ГУ ДФС в Одеській області прийняла податкове повідомлення-рішення № 22478-13, яким визначено позивачу суму податкового зобовязання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000,00 грн. (а.с.7).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 року внесено зміни до ПК України, які набрали чинності з 01.01.2015 року, зокрема, введено новий податок транспортний податок.

Набрав чинності 01.01.2016 року Закон України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Відповідно до п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 та ст.265 ПКУ транспортний податок у складі податку на майно віднесений до місцевих податків.

Згідно з п.267.1.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Відповідно до п.267.2.1 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Отже, обєктом оподаткування є легкові автомобілі, середньо ринкова вартість яких становить понад 1033500 грн. (1378 грн. мин. з/п х750 мин. з/п 1033500 грн.) та з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно).

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Згідно з п.п.267.6.2 п. 267.6 ст. 267ПК України Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо обєктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий обєкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації обєктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Відповідно до п.п.267.6.3 п.267.6 ст. 267 ПК України органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Відповідно до пунктів 2,3 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66 «Про затвердження методики визначення середньої вартості легкових автомобілів» :

«Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. N 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 44, ст. 1576), де за ціну нового транспортного засобу (Ц н) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів)».

Згідно з п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. N 403:

- середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою:

С ср= Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Г к / 100),

де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні;

Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1;

Г к - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.

Суд встановив, що відповідно до розрахунків вартості автомобіля марки HONDA PILOT 2012 року випуску обєм двигуна 3471 куб.см, зроблених 19.09.2016 року вартість зазначеного транспортного засобу становить 444 872,40 грн. (а.с.12).

Суд зауважує, що автомобіль марки HONDA PILOT 2012 року, який належить позивачу на праві власності не є обєктом оподаткування, оскільки його вартість складає 444 872,40 грн., що є менше встановленого Законом критерію у розмірі 1033500,00 грн.

З сукупного аналізу зазначених вище норм права суд робить висновок, що представник відповідача ні в своїх запереченнях, ні в судовому засіданні не довів правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення, яким позивачу нараховано податкові зобовязання по транспортному податку у розмірі 25000,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-71, 86, 94, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1Адміністративний позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області від 21.07.2016 року № 22478-13 про сплату транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000 (двадцять пять тисяч) гривень.

3. Стягнути з ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судовий збір у сумі 551 (пятсот пятдесят одна), 20 грн.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 22 грудня 2016 року.

Суддя О.Я. Бойко

.