ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2016 р. Справа № 804/6353/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Керівника Дніпродзержинської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства "Будівельні матеріали та будівництво" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Керівник Дніпродзержинської місцевої прокуратури Дніпропетровської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства «Будівельні матеріали та будівництво» заборгованості в сумі 148 728, 59 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що Публічне акціонерне товариство «Будівельні матеріали та будівництво» не виконує зобовязання п. 6.7 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663, в якому зазначено, що Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в результаті чого утворився борг по списку № 1, № 2 в сумі 148 728, 59 грн. за період з 01.01.2016 року по 31.05.2016 року.
Представник прокуратури та представник позивача в судове засідання не зявилися, надали клопотання про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не зявився, надав заперечення на адміністративний позов де зазначив, що не погоджується з позовними вимогами Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, оскільки підприємство не має обовязку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій. Законом України №1058 передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах , на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 та Списком №2. Проте, суми відшкодування пільгових пенсій перевищують Фонд заробітної плати підприємства. Отримані від позивача розрахунки не можливо прочитати, що виключає можливість відповідача правильно і обґрунтовано розрахувати суми відшкодувань по пільговим пенсіям. Стягнення з підприємства витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призводить до подвійної сплати обовязкових платежів до УПФУ, повязаних з виплатою та доставкою пенсій. Механізм відшкодування пільгових пенсій є занадто обтяжним для підприємств, оскільки відшкодовуються витрати на виплату пільгових пенсій за минулі періоди роботи робітників, які вже в період роботи були відшкодовані державі.
Окрім того, відповідно до ст.42 Закону України №1058-IV у випадках збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, збільшується розмір пенсії, які визначені раніше у відповідності до ст.28 цього Закону. Збільшення мінімального розміру пенсії у звязку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати є підвищенням, які призначені у відповідності до законодавства України, а тому сума такого підвищення, яке здійснюється за ініціативою держави не входить у склад фактичних виплат на виплату і доставку пенсій і не підлягають відшкодуванню підприємством.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив, що Публічне акціонерне товариство «Будівельні матеріали та будівництво» зареєстроване в Дніпродзержинському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, і відповідно, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, розрахунку суми позову щодо стягнення заборгованостіпо відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 і списком № 2 за період з 01.01.2016 року по 31.05.2016 року та відповідно до картки особового рахунку, відповідачу належить сплатити суму фактичних витрат у загальному розмірі 148 728, 59 грн. за період з 01.01.2016 року по 31.05.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про пенсійне забезпечення громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, в зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
На підставі п.6 ч.2 ст.17 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування страхувальник повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є, зокрема субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Пунктом 1 статті 2 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів а, б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України Про пенсійне забезпечення. В силу частини 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списками №,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні і корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. На підставі пунктів а, б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, якою визначені умови призначення пільгових пенсій за віком та перелік осіб, які мають право на такі пенсії, працівникам відповідача сплачувались пенсії за віком на пільгових умовах. Як визначено п.п.6.1 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року (надалі Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Відповідно до п.п.6.4 п.6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Згідно п.п. 6.7 п. 6 Інструкції Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Верховний суд України у рішенні від 02.09.2008 року по справі № 21-841во08,у постановах від 5 червня 2012 року № 21-167а12 та 25 вересня 2012 року № 21-251а12, від 11 лютого 2014 року № 21-471а13, виклав позицію про необхідність стягнення з підприємств заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Згідно з ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Із набранням 01 січня 2004 року чинності Законом № 1058-IV витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту а та б-з статті 13 Закону № 1788-XII особам, які були зайняті на роботах за Списком № 1, та № 2 покриваються підприємствами та організаціями.
Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених Пенсійним Фондом України після 01 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону № 1788-XII.
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства на Публічне акціонерне товариство Будівельні матеріали та будівництво покладено обовязок здійснювати відшкодування органам Пенсійного фонду України фактичних витрат та виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Матеріалами справи підтверджено направлення відповідачу розрахунків фактичних витрат з січня 2016 року по травень 2016 року про розмір щомісячних витрат пенсійного фонду по кожному пенсіонеру, що має бути відшкодований відповідачем.
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, тому підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються
На підставі Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Керівника Дніпродзержинської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Будівельні матеріали та будівництво» (код ЄДРПОУ 01235047) на користь Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40383575) заборгованість фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.01.2016 року по 31.05.2016 року. у розмірі 148 728, 59 грн.
Судові витрати у справі не стягуються.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1