Справа № 729/1368/16-а
2-а/729/106/16 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2016 р. суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Бойко В.І., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про визнання протиправною відмову та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області від 07.12.2016 № 4453/03 у здійсненні йому перерахунку пенсії, зобов`язати управління ПФУ в Бобровицькому районі здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»в редакції, чинній на день призначення пенсії з 01 грудня 2016 року, виходячи з розміру заробітної плати головного спеціаліста державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області.
Обґрунтовуючи свої вимоги, ОСОБА_1 посилався на положення ст. ст.37, 37-1 ЗУ "Про державну службу ".
Оскільки, на його думку, рішення місцевого пенсійного фонду не відповідає діючому чинному законодавству та порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою судді Бобровицького районного суду Чернігівської області від 14 грудня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідачем, у встановлений законом строк з дня одержання такої ухвали та копії документів було подано заперечення, де вказується, щопостановою КМУ №1013 від 09.12.2015 затверджено зміни, що вносяться до постанов КМУ, в тому числі постанову КМУ 31.05.2000, №865«Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) виключено. З 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно доЗаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України».
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у строки, встановлені п. 4 ч. 5ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Бобровицькому районі та отримує пенсію за віком згідноЗакону України «Про державну службу».
06.12.2016 він звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду з проханням здійснити йому перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області. Однак листом від 07.12.2016 № 4453/03 йому було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»(далі по текстуЗакон № 213- VIII), з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно доЗакону України «Про державну службу»(а.с. 13).
Відповідно до вимог ст. 37-1Закону України «Про державну службу»( у редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці) разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Державною інспекцією сільського господарства в Чернігівській області від 07.12.2016 № 4453/03 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді головного спеціаліста державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області з 01 грудня 2015 року складається з: посадового окладу - 1723,00 грн., надбавка за ранг 80,00 грн., надбавки за вислугу років - 360,60 грн., премії 5768,15 грн., 480,68 грн., інших виплат 632,78 грн. (а.с. 14).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що обчислення пенсіїмає розраховуватись з 01.12.2016, так як позивач звернувся за цим перерахунком до УПФУ в Бобровицькому районі Чернігівської області 06.12.2016, оскільки суду не надано даних про те, що позивач звертався до управління ПФУ в Бобровицькому районі з питанням такого перерахунку раніше.
Щодо вирішення питання про перерахунок пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такийперерахунок, суд зазначає, що це виключна прерогатива пенсійного органу. Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україникритеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Упостанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що УПФ України в Бобровицькому районі не мало правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_1 уздійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставіч. 1 ст. 94 КАС Українисудові витрати позивача на сплату судового збору у сумі 551,20 грн. присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст..ст.2,18,71,86,94,183-2,186 КАС України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області здійснити з 01.12.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ст. ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, виходячи з розміру заробітної плати головного спеціаліста державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 551 (п`ятсот п`ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бобровицький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.І. Бойко