АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/2853/16Головуючий по 1 інстанціїКатегорія : 55 ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2016 року м. Черкаси
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоОСОБА_2суддівОСОБА_3, ОСОБА_4секретарОСОБА_5
за участю:
представника відповідача ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Городищенської районної ради Черкаської області на рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 28 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_7 до Старосільської сільської ради Городищенського району Черкаської області, Городищенської районної ради Черкаської області про стягнення заборгованості із заробітної плати і компенсацію втрати частини заробітної плати, -
в с т а н о в и л а :
12 травня 2016 року ОСОБА_7 звернулася до суду із вказаним позовом, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що вона працює в дитячому навчальному закладі «Берізка» Старосільської сільської ради з 2010 року. За період з вересня по грудень 2015 року включно їй не було виплачено заробітну плату в сумі 5690,80 гривень, що є грубим порушенням ч. 1 ст. 115 КЗпП України.
Враховуючи викладене, просила стягнути з відповідачів на її користь нараховану, але не виплачену заробітну плату у вказаному розмірі, а також зобовязати відповідачів нарахувати та виплатити їй компенсацію втрати частини заробітної плати, згідно ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням термінів їх виплати».
Рішенням Городищенського районного суду Черкаської області від 28 жовтня 2016 року позов задоволено частково.
Стягнуто з Городищенської районної ради на користь ОСОБА_7 заборгованість по заробітній платі за роботу на посаді музичного керівника дошкільного навчального закладу «Берізка» Старосільської сільської ради, яка виникла з вересня по грудень 2015 року, в сумі 5690,80 грн.
Зобовязано Городищенську районну раду здійснити ОСОБА_7 компенсацію втрати частини заробітної плати у звязку з порушенням встановлених строків її виплати.
В позовних вимогах до Старосільської сільської ради Городищенського району відмовлено.
Вирішено питання щодо стягнення судових витрат.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, Городищенська районна рада Черкаської області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на те, що належним відповідачем у даній справі є Старосільська сільська рада Городищенського району Черкаської області, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким стягнути із Старосільської сільської ради на користь ОСОБА_7 заборгованість із заробітної плати за період з вересня по грудень 2015 року в сумі 5690,80 грн.; зобовязати Старосільську сільську раду здійснити нарахування та виплату ОСОБА_7 компенсації втрати частини заробітної плати у звязку з порушенням встановлених строків її виплати, а також стягнути із Старосільської сільської ради в дохід держави судовий збір в сумі 551,20 грн.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтями 213, 214 ЦПК України передбачено, що рішення повинно бути законним і обгрунтованим та відповідати на питання: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувались вимоги і заперечення, якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Зазначеним вимогам закону ухвалене судове рішення відповідає.
Відповідно до вимог ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Встановлено, що ОСОБА_7 працює на посаді музичного керівника в ДНЗ «Берізка» Старосільської сільської з 03.10.2011 року.
Згідно довідки про заборгованість заробітної плати № 176/02-10 від 22.03.2016 року, за період з вересня по грудень 2015 року ОСОБА_7 нараховано та не виплачено заробітну плату у сумі 5690,80 гривень. Даний факт не оспорюється сторонами.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що вказану заборгованість із заробітної плати слід стягнути із Городищенської районної ради, яка повинна була здійснювати фінансування на оплату праці працівників дошкільного навчального закладу Старосільської сільської ради.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції.
Так, відповідно до ст. 98 КЗпПУ, оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Згідно ч. 4 ЗУ «Про оплату праці», джерело коштів на оплату праці для установ і організацій, що фінансуються з бюджету, - це кошти, які виділяються з відповідних бюджетів, грантів, а також частина доходу, одержаного внаслідок господарської діяльності та з інших джерел.
Відповідно до ст. ст. 5, 6 ЗУ «Про оплату праці», організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на національному рівні; галузевих (міжгалузевих), територіальних угод; колективних договорів; трудових договорів; грантів. Суб'єктами організації оплати праці є: органи державної влади та місцевого самоврядування; роботодавці, організації роботодавців, обєднання організацій роботодавців або їх представницькі органи; професійні спілки, об'єднання професійних спілок або їх представницькі органи; працівники.
Згідно ст. 13 ЗУ «Про оплату праці», оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Відповідно до п. 20 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції станом на 01.01.2015 року) установлено, що у 2015 році з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення можуть здійснюватися видатки, визначені:
- підпунктами «а», «б» пункту 2 частини першої статті 89 цього Кодексу в частині утримання навчально-виховних комплексів «дошкільний навчальний заклад загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад дошкільний навчальний заклад», за умови, що загальноосвітній навчальний заклад І ступеня;
- пунктом 5 частини першої статті 89 цього Кодексу в частині утримання сільських, селищних та міських палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля, інших клубних закладів та бібліотек.
Такі видатки здійснюються за рахунок міжбюджетних трансфертів з районного бюджету бюджетам місцевого самоврядування. Обсяг міжбюджетних трансфертів визначається за формулою, яка затверджується відповідною місцевою радою (у додатку до рішення про місцевий бюджет).
Рішенням Городищенської районної ради від 23.01.2015 року № 33-3/6 «Про районний бюджет на 2015 рік» було затверджено на 2015 рік міжбюджетні трансферти на фінансування в першому кварталі установ дошкільної освіти та сільських, селищних, міських закладів культури. Рішенням передбачалося, що фінансування з 01.04.2015 року вказаних установ буде здійснюватися з районного бюджету (а.с. 30-32).
Згідно Додатку 5 до вказаного рішення з Городищенського районного бюджету до бюджету Старосільської сільської ради передано 195685 грн. на І квартал 2015 року (а.с. 33).
Згідно рішення Старосільської сільської ради Городищенського району № 47-3/VI від 27.02.2015 року «Про припинення оперативного управління ДНЗ «Берізка» та Старосільським СЦКД» виконавчий комітет Старосільської сільської ради припинив оперативне управління ДНЗ «Берізка» та Старосільським СЦКД з 01.04.2015 року (а.с. 102).
Рішенням Старосільської сільської ради № 47-5/VI від 27.02.2015 року з 01.04.2015 року передано ДНЗ «Берізка», Старосільський СЦДК та право на фінансове забезпечення виробничих процесів даних установ районному бюджету (а.с. 103).
Пунктом 20 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції, що діяла станом на 02.03.2015 року), установлено, що у 2015 році з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення можуть здійснюватися видатки, визначені:
- п. 1 ч. 1 ст. 88 цього Кодексу, де зазначено, що до видатків, що здійснюються з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення, належать видатки виключно на органи місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районного значення.
- пп. «а» п.2 ч. 1 ст. 89 та п. 5 ч. 1 ст. 89 цього Кодексу, де зазначено, що до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського АРК та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів обєднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки на освіту та дошкільну освіту, а також на державні культурно-освітні та театрально-видовищні програми (сільські, селищні та міські палаци і будинки культури, клуби, центри дозвілля, інші клубні заклади та бібліотеки; театри, районні (міські) бібліотеки або централізовані бібліотеки районної (міської) централізованої бібліотечної системи, музеї, виставки, палаци і будинки культури, школи естетичного виховання дітей, включаючи заклади та установи комунальної власності, яким надано статус національних, зоопарки комунальної власності).
Якщо районна (міська) рада прийняла рішення про передачу коштів на здійснення таких видатків сільській, селищній, міській (міста районного значення) раді, у районному (міському) бюджеті затверджуються міжбюджетні трансферти з районного бюджету бюджетам місцевого самоврядування.
Рішенням Городищенської районної ради від 20.03.2015 року № 34-12/6 «Про внесення змін до рішення районної ради від 23.01.2015 року № 33-3/6 «Про районний бюджет на 2015 рік» було затверджено надання міжбюджетних трансфертів закладам дошкільної освіти і культури Старосільської сільської ради на квітень-травень 2015 року в сумі 95988 грн. (а.с. 36-37, 50).
20.07.2015 року протоколом постійної комісії Городищенської районної ради з питань бюджету, фінансів та інвестиційної політики № 106, шляхом перерозподілу було передбачено передачу міжбюджетних трансфертів Старосільському сільському бюджету в сумі 77829, 99 гривень (а.с. 86-87).
Згідно довідки виконавчого комітету Старосільської сільської ради № 320/02-10 від 06.06.2016 року з районного бюджету виділялись кошти на ДНЗ «Берізка» та СЦКД у лютому-липні 2015 року (а.с. 117).
Таким чином, встановлено, що у період з січня по червень 2015 року виплата заробітної плати працівникам ДНЗ «Берізка» та СЦДК здійснювалась із районного бюджету Городищенської районної ради.
В подальшому в звязку з тим, що міжбюджетні трансферти Старосільському сільському бюджету профінансовані в повному обсязі до річних призначень, а дошкільна установа «Берізка» і СЦКД села Старосілля не були передані у спільну власність громади району, Городищенська районна рада вирішила не надавати з районного бюджету трансфертів на оплату заробітної плати працівникам даних установ (а.с. 88).
Рішенням Старосільської сільської ради № 1/3-11/VII від 18.12.2015 року передано до Городищенської районної ради юридичну особу ДНЗ «Берізка» та СЦКД (а.с. 106).
Рішенням Городищенської районної ради № 4-12/7 від 28.01.2016 року надано згоду на прийняття до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Городищенського району юридичних осіб Старосільського ДНЗ «Берізка» та Старосільського СЦКД (а.с. 81).
Таким чином, з 2016 року виплата заробітної плати працівникам вказаних установ знову здійснюється із районного бюджету Городищенської районної ради.
Статтею 88 Бюджетного кодексу України на 2015 рік було визначено, що до видатків, що здійснюються з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення, належать видатки виключно на органи місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районного значення.
Отже, з 01.01.2015 року Старосільська сільська рада Городищенського району не мала права здійснювати видатки на оплату праці працівників дошкільного навчального закладу та центру культури та дозвілля.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що єдиним джерелом доходів на оплату праці працівникам Старосільського СЦКД та ДНЗ «Берізка», згідно чинного на 2015 рік законодавства, були міжбюджетні трансферти з Городищенського районного бюджету Старосільському сільському бюджету, які з серпня 2015 року припинили надходити, що стало наслідком виникнення заборгованості у виплаті заробітної плати працівникам зазначених вище бюджетних установ з вересня 2015 року.
Судом також вірно задоволено позовну вимогу про зобовязання Городищенської районної ради нарахувати та виплатити позивачці компенсацію втрати частини заробітної плати відповідно до положень Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у звязку з порушенням термінів їх виплати», оскільки відповідачем затримано виплату заробітної плати позивачці більше, ніж на один місяць.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції ухвалено законне та обгрунтоване рішення, при повному дослідженні обставин, що мають значення для справи, а тому відсутні підстави для його зміни чи скасування.
Доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильність застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, колегія суддів апеляційну скаргу відхиляє і залишає оскаржуване рішення суду без змін.
Оскільки апелянтом під час подання апеляційної скарги було не повністю сплачено судовий збір, тому колегія суддів стягує з Городищенської районної ради в дохід держави недоплачений судовий збір в сумі 909,48 грн.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 308, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати ,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Городищенської районної ради Черкаської області відхилити.
Рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 28 жовтня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_7 до Старосільської сільської ради Городищенського району Черкаської області, Городищенської районної ради Черкаської області про стягнення заборгованості із заробітної плати і компенсацію втрати частини заробітної плати залишити без змін.
Стягнути з Городищенської районної ради Черкаської області в дохід держави недоплачений судовий збір в сумі 909 гривень 48 коп.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Головуючий :
Судді :