Постанова № 63626599, 21.12.2016, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
287/47/16-а
Номер документу
63626599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/47/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Стратович О.В.

за участю :

секретарясудового засідання Єпифанович Г.В.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні , в залі суду , в м. Олевськ справу за адміністративним позовом громадянки ОСОБА_3 , мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області( УПФ ), м. Олевськ вул. Свято Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати бездіяльність відповідача , щодо відмови в призначенні їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років відповідно дост.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»протиправною , зобовязати відповідача призначити їй пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років та здійснити нарахування і виплату призначеної пенсії , починаючи з 11.06.2016 року. Мотивуючи свої вимоги тим , що з 26.04.1986 року , та на час розгляду справи в суді , проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2 , що відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю , а також працювала в ДП « Олевськторф » де по грудень місяць 2014 року отримувала матеріальну допомогу на придбання чистих продуктів харчування .

В позовній заяві позивачка зазначила , що їй було видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і її страховий стаж складає більше 15 років. У липні 2016 року звернулася до УПФ в Олевському районі Житомирської області з заявою про призначення їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на пять років. Однак відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видано Олевською районною державною адміністрацією ( РДА ) , а не обласною державною адміністрацією , що суперечить Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи таст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник позивачки позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позові і просить задовольнити їх в повному обсязі .

Представник відповідача заперечує стосовно задоволення позову посилаючись на те , що позивачка отримала посвідчення громадянки , яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю у не відповідний спосіб , тобто зазначене посвідчення повинна була видати Житомирська обласні державна адміністрація , а не Олевська РДА ..

Дослідивши матеріали справи суддя приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав , а саме :

Позивачка 10.06.2016 року досягла віку 52 років і шість місяців , що стверджується особистим паспортом серії ВН № 687984 , який був виданий 20.06.2016 року Олевським РС УДМС України в Житомирській області (а.с. 8 ) .

Відповідно до довідки Олевської міської ради Житомирської області № 4381 від 28.07.2016 року позивачка зареєстрована та проживає в м. Олевськ , який відноситься до зони « 4 » посиленого радіоекологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС ( а.с.9).

Відповідно до листа № 2674/03 від 13.07.2016 року відповідач відмовив позивачці в призначенні пенсії, посилаючись на те, що її посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії В-І № 356029 від 10.12.1993 року видано Олевською районною державною адміністрацією, що суперечить положенням ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 16-17 ).

Відповідно до довідки № 144 від 28.07.2016 року виданої ДП « Олевськторф » позивачці під час роботи на підприємстві нараховувалися кошти передбачені ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по грудень місяць 2014 року ( а.с. 15 ) .

Відповідно до трудової книжки АТ II № 9201231 встановлено , що позивачка працювала в м. Олевську з 26.04.1986 року ( а.с.12-14 ) .

В ст. 46 Конституції Українизазначено , що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, частковоїабо тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також устарості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно дост.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 4 частини 1статті11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з пунктом 3 частини 1статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років

Положеннями частини 3статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та « Потерпілий від Чорнобильської катастрофи » є документами, що підтверджують статус громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , та надають право користування пільгами , встановленими цим Законом .

Відповідно до пункту 2 частини 1статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогост.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Частиною 2статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено , що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"і цьогоЗакону.

Згідно з частиною 1статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Судом встановлено, що позивачка на законних підставах отримала посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи серії В-1 № 356029 (категорія 4) , зазначене посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленимиЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно ст.10Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогоПостановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях , видана органами місцевого самоврядування ( при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ).

Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.

Таким чином, основними документами , що підтверджують право позивачки на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи , а саме : особистий паспорт громадянина України серії ВН 687984 ; довідка Олевської міської ради Олевського району Житомирської області від 28.07.2016 року № 4381, про період проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 року по час подачі заяви до УПФ України ; посвідчення громадянина , який потерпів від Чорнобильської катастрофисерії В-1 № 3356029 (категорія 4) видане Олевської РДА ; довідка № 144 від 28.07.2016 року з місця роботи ; трудовою книжкою .

Вище зазначене свідчить , що позивачка була визнана державними органами , установами , підприємствами особою , яка відноситься до категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у 1986 році і спростовує доводи відповідача , що нібито позивач не має право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку .

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач у відповідності до пункту 2статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"має право на призначення пенсії за віком зі зменшеннямпенсійного віку для жінок на 5 років , оскільки народилася 10 грудня 1963 року.

Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, яка проживала на території посиленого радіоекологічного контролю понад 4-ох років , станом на 1 січня 1993 року, є наявні всі необхідні для цього документи та підстави для задоволення позову в повному обсязі .

Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень , що виступав стороною у справі , або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись вимогами : ст.ст.71,86,94,ч.4 ст.122,158,159,160-163,186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов громадянки ОСОБА_3 , мешканки ІНФОРМАЦІЯ_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмовиОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років відповідно дост.55 Закону України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 ,ІНФОРМАЦІЯ_3 , пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років, відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з дня звернення за пенсією , тобто з 11 червня 2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на пять років, відповідно дост. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 11 червня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 гривень .

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня отримання постанови судді .

СУДДЯ: О.В. СТРАТОВИЧ