Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/761/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2016 року смт. Народичі
Народицький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Діброви О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира про зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду із зазначеним позовом та просить зобовязати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира (надалі - Управління) виплатити їй доплату до заробітної плати відповідно до статті 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи(надалі Закон), за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року, мотивуючи свої вимоги тим, що постановою Народицького районного суду Житомирської області від 25 липня 2014 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області було зобовязано провести донарахування вищевказаних коштів й відповідні нарахування проведено, але відповідач, будучи розпорядником коштів, їх не виплачує, посилаючись на те, що судом на Управління не було покладено обовязок виплачувати нараховані кошти, що призвело до порушення її прав.
Сторони просять справу розглянути без їх участі; представник відповідача надіслав заперечення проти позову, в якому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Постановою Народицького районного суду Житомирської області №284/741/14-а від 25 липня 2014 року зобовязано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести ОСОБА_1 донарахування доплати до заробітної плати (ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року, в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік, щомісяця, з урахуванням виплачених коштів, та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року постанову Народицького районного суду Житомирської області від 25 липня 2014 року залишено без змін (а.с.17-18).
Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області було проведено перерахунок відповідних коштів й подано розрахунок відповідачу по справі, але у виплаті позивачу було відмовлено, оскільки судом на Управління не було покладено обовязок виплачувати нараховані кошти.
Зазначені обставини підтверджуються копією постанови Народицького районного суду Житомирської області №284/741/14-а від 25 липня 2014 року (а.с.15-16) та листом Управління №П-593 від 10 листопада 2016 року (а.с.4).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтею 62 Закону визначено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Згідно пунктів 5, 6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року(надалі Порядок), соціальні виплати за статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 2 Порядку, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення.
Виходячи з викладеного, управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, будучи уповноваженим органом та розпорядником коштів для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобовязане прийняти розрахунки, надані Народницькою районною державною адміністрацією, та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а також, виплатити позивачу кошти, нараховані згідно постанови Народицького районного суду від 25 липня 2014 року по справі №284/741/14-а.
Відповідно до статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
На підставі викладеного, суд дійшов переконання, що відмовляючи позивачу у виплаті коштів, передбачених статтею 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року, в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік, щомісяця, з урахуванням виплачених коштів, відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд дійшов даного висновку з урахуванням також і рішень Європейського Суду з прав людини, згідно яких стверджувані труднощі держави не можуть перешкоджати в отриманні компенсації („Долгов проти України від 19.04.05), економічні труднощі не можуть бути виправданням Уряду („Черняєв проти України від 26.07.05), органи державної влади не повинні посилатися на брак грошових коштів, як на виправдання невиконання рішення суду („Деркач та Палек проти України від 21.12.04).
На підставі пункту 1 частини 1 статті 256 КАС України суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання постанову в частині виплати доплати до заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць, та, у відповідності до частини 1 статті 267 КАС України, зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 551,20 грн., а тому, відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, сплачену позивачем суму слід повернути із Державного бюджету України.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 256, 267 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира виплатити ОСОБА_1 нараховану відповідно до постанови Народицького районного суду Житомирської області №284/741/14-а від 25 липня 2014 року доплату до заробітної плати за статтею 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року.
Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.
Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Повернути із Державного бюджету України ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 гривня 20 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районий суд Житомирської області.
Суддя: