Справа №295/13639/16-а
Категорія 87
2-а/295/506/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2016 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді Чішман Л.М.,
секретаря с/з ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Житомирській областіпро визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з указаним позовом, в яком з урахуванням уточнюючих позовних від 14.12.2016 року просить визнати дії ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області щодо відкликання його документів для перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області направити документи ОСОБА_2 для перерахунку пенсії, а саме довідку про розмір грошового забезпечення за № 75/05 від 19 лютого 2016 року до ОСОБА_3 управління ПФУ у Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч. 4 п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій здійснити перерахунок його пенсії, з урахуванням того, що посадовий оклад за посадою, з якої позивач був звільнений на пенсію, підвищився на 25%, починаючи із 01.04.2016 року та стягнути із відповідачів витрати по оплаті судового збору у сумі 551,2 грн.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що 21січня 2009 року був звільнений із посади заступника начальника управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у Житомирській області, у звязку із виходом на пенсію за вислугою років. Проте, 22.02.2009 року на підставі конкурсного відбору був призначений на вказану посаду, як державний службовець, при цьому ОСОБА_2 було підвищено посадовий оклад на 25 %. Крім того, вказав, що 31.03.2016 року його було звільнено із ДФС у Житомирській області через скорочення штату, а починаючи із 01.04.2016 року відновлено позивачу виплату пенсії, однак у розмірі без врахування підвищення окладів. ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області позивачу повідомлено, що його документи для перерахунку пенсії (грошовий атестат) направлені листом до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повернуті без виконання. Окрім того, листом ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Житомирській області від 09.09.2016 року ОСОБА_2 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що ГУ ДФС у Житомирській області всі документи пенсіонерів податкової міліції відкликано листом від 10.03.2016 року.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав наведених в адміністративному позові. Просив їх задовольнити.
Представник ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_4 за її участі в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог, пояснила, що довідка на підставі якої проводиться перерахунок пенсії була повернута до ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Житомирській області за вимогою останнього. За таких обставин ГУПФУ в Житомирській області не змогло здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2
Представник ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Житомирській області ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог. Просив суд відмовити у його задоволенні. Зазначив, що посадові оклади були збільшені на 25% та в подальшому були приведені у відповідність до постанови з урахуванням внесених в неї змін.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За змістом статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262 у розмірі 58 % грошового забезпечення.
ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області №394/14/06-30-04-27 від 30.06.2016 року ОСОБА_2 повідомлено, що підстав для перерахунку пенсії позивачу як пенсіонеру податкової міліції не має, оскільки на виконання Постанови КМУ від 11.02.2016 року №77 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року №1078 та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013» грошові атестати пенсіонерів податкової міліції були повернуті пенсійним органом без виконання.
Позивач звернувся до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, проте листом управління № 1482/Ж-11 від 09.09.2016 року ОСОБА_2 було розяснено, що ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області було відізвано надіслані 22.02.2016 року довідки для здійснення перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсії позивача регулюється ст. 63Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 року №2262, якою передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 року №2262 підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
В судовому засіданні встановлено, що до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", із 01.12.2015 року внесені зміни щодо посадових окладів в сторону підвищення, в зв"язку з чим 19.02.2016 року ГУ ДФС у Житомирській області на ім"я ОСОБА_2 виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015 року, за посадою (на день звільнення зі служби) заступника начальника управління начальника відділу фінансових розслідувань управління з відмиванням доходів, одержавних злочинним шляхом УПМ ДПА в Житомирській області, яка була направлена до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Крім того, згідно пункту 3 вищезазначеного Порядку, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України, на підставі довідок для перерахунку пенсії про розмір грошового забезпечення кожної особи, які видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. Довідки надаються за встановленою у додатку до Положення формою.
24 лютого 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №77 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 і від 09 грудня 2015 року №1013», якою внесено зміни до п. 3 Постанови №1013 в частині підвищення на 25 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських). Пунктом 2 Постанови №77 зазначено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (24 лютого 2016 року) та застосовується з 01 грудня 2015 року.
Представником ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Житомирській області в судовому засіданні підтверджено, що збільшення грошового забезпечення відбулось однак в подальшому грошове забезпечення приведено у відповідність до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №77 , якою внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 і від 09 грудня 2015 року №1013».
Таким чином, вважається доведеним, що позивач набув право на перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до ст.ст.63,51 ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом із 01.12.2015 року, який повинен бути проведений відповідачем в 10-денний строк з дня надходження документів.
При вирішенні спору суд приймає до уваги також конституційні положення та практику Конституційного Суду України. Так, статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормою прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. У статті 22 Конституції України зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Пленум Верховного Суду України у пункті 19 своєїПостанови від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз"яснив, що, відповідно до статей 8 та 22 Конституції України, не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Вирішуючи питання про застосування нормативних актів у часі, необхідно виходити з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а самеу Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України,податкової міліції,Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002). Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій, в тому числі соціальних гарантій позивача, не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Конституційний Суд України у Рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження: «звуження обсягу прав та свобод це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики». Також Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобовязань порушує принцип соціальної, правової держави». Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права». Відповідно до роз"яснень, наведених у пункті 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції України у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію України як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. З огляду на вказане, суд прийшов до висновку, що вимоги ОСОБА_2 щодо проведення йому перерахунку пенсії за вислугу років, згідноПостанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ГУ ДФС у Житомирській області №75/05 від 19.02.2016 є обґрунтованими та доведеними.
Законодавством визначено механізм, за яким позивач позбавлений можливості самостійно направити документи для здійснення перерахунку пенсії до ОСОБА_3 управління Песійного фонду України в Житомирській області. Така заява подається через відповідний орган, яким у даних правовідносинах є Головне управління ДФС у Житомирській області, на який покладено обовязок з підготовки та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України довідок для здійснення перерахунку пенсій, у звязку із чим в цій частині позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення. На підставі досліджених доказів вбачається, що такий перерахунок мав бути проведеним відповідачем- Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідки ГУ ДФС у Житомирській області від 19.02.2016 року №75/05 ще до опублікування 24.02.2016 року постанови Кабінету Міністрів України №77 «Про внесення змін до постанови КМУ №1078 від 17.07.2003 року і №1013 від 09.12.2015 року».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії підлягають частковому задоволенню, шляхом зобов»язання ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області направити документи для перерахунку пенсії, а саме довідку про розмір грошового забезпечення за № 75/05 від 19 лютого 2016 року до ОСОБА_3 управління ПФУ у Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч. 4 п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Щодо позовних вимог до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду в Житомирській області, суд зазначає, що вони є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки даним відповідачем не порушено прав та інтересів ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки довідки про зміну грошового забезпечення надані для перерахунку пенсії були відкликані ОСОБА_3 управлінням ДФС у Житомирській області. Крім того, ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Житомирській області не надано додаткових документів на підставі яких управління може здійснити перерахунок позивачу пенсії.
В силу ст. 94 КАС України суд стягує на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 551,20 грн. судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,17-19,69-72,158-163,167,186,254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області з відкликання документів для перерахунку пенсії неправомірними.
Зобов»язати Головне управління ДФС у Житомирській області направити документи для перерахунку пенсії, а саме довідку про розмір грошового забезпечення за № 75/05 від 19 лютого 2016 року до ОСОБА_3 управління ПФУ у Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч. 4 п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 управління ДФС у Житомирській області на користь ОСОБА_2 кошти в сумі 551,20 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.М.Чішман