Постанова № 63623322, 12.12.2016, Бершадський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
126/3119/16-а
Номер документу
63623322
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа № 126/3119/16-а

Провадження № 2-а/126/77/2016

"12" грудня 2016 р. м. Бершадь

Бершадський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Рудь О. Г.

секретар Кучанська В. М.,

розглянувши в судовому засіданні в місті Бершадь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бершадської райдержадміністрації Вінницької області, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АА № 358790 від 29 липня 2015 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій.

Згідно із вимогами ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, учасникам бойових дій повинна щорічно, до 05 травня, виплачуватися разова грошова допомога у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком. Статтею 17-1 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 05 травня у розмірах, передбачених ст. ст. 12- 16 з цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку, або через установи банків: пенсіонерам за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання. Згідно з п.п. 3.2, 4.9, 4.10 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністра праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 року за № 147, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 07 червня 2006 року за №683/12557, цей центр здійснює підготовку документів на виплату всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат, проводить перерахунки розмірів грошової допомоги різним категоріям одержувачів пільг.

При визначенні мінімального розміру пенсії за віком було встановлено обмежень щодо можливості застосування мінімального розміру пенсії, зміни до ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту не внесено. Таким чином, щорічну разову грошову допомогу ветеранам війни учасникам бойових дій слід було сплачувати у повному обсязі. Відповідно до законодавства України на 2016 рік мінімальна пенсія за віком та прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 травня 2016 року 1130 гривень.

Таким чином позивач повинен був отримати у 2016 році 5650 гривень. Однак фактично отримав лише 920 грн. Недоплата склала 4730 грн.

Посилання відповідача на те, що при виплаті одноразової грошової допомоги він керувався постановою Кабінету Міністрів України від 02. 03. 2016 року №141 Про розмір разової грошової допомоги, що виплачується в 2016 році відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, не може бути взято до уваги, так як норми даної постанови звужують обсяг встановлених Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту прав та пільг учасників бойових дій, а Закони України мають вищу юридичну силу, як акти органу законодавчої влади, ніж акти Кабінету Міністрів України, як органу виконавчої влади.

ОСОБА_1 вказує, що його право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань, і разом з тим потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України.

Позивач зазначив, що щорічну разову грошову допомогу, як учаснику бойових дій, йому сплачено у розмірі меншому, ніж це передбачено нормами Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а тому існує необхідність поновлення його порушеного права на отримання цієї допомоги у встановленому Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту розмірі.

З урахуванням викладеного, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати бездіяльність відповідача управління праці та соціального захисту населення Бершадської державної адміністрації Вінницької області щодо перерахунку йому щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому статтею 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту за 2016 рік протиправною та зобовязати управління праці та соціального захисту населення Бершадської державної адміністрації Вінницької області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити йому недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на момент проведених виплат, з врахуванням раніше виплачених сум.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з"явився, надав до суду письмову заяву в якій позовні вимоги підтримав повністю, просить слухати справу у його відсутність.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Бершадської РДА ОСОБА_2В.в судове засідання не з"явилася , надала до суду письмову заяву в якій позов не визнала, просить розглянути справу у її відсутність та письмові заперечення на позовну заяву в яких зазначила, що дії відповідача щодо виплати ОСОБА_1 у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, відповідають вимогам постанови КМУ №141 від 02.03.2016 року «Про деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, де розмір допомоги визначено у 920 грн., які йому було виплачено через відділення Ощадбанку.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення учасника бойових дій серія АА № 358790 від 29 липня 2015 року та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни.Ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачено, що учасникам бойових дій щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Проте таку редакцію цієї норми, викладену в Законі України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 було визнано такою, що не відповідає Конституції України і вона втратила чинність з дня ухвалення цього рішення.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин діяла редакція частини пятої статті12Закону № 3551-XII, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком.

Водночас Кабінет Міністрів України у постанові № 141 від 02.03.2016 року установив, що у 2016 році році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами УкраїниПро статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту іПро жертви нацистських переслідувань(далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення звязку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: … 2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент увязнення не виповнилося 18 років) вязням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 920 гривень…,тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною пятою статті 12 цього Закону.

Враховуючи те, що позивач є учасником бойових дій, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Наділивши учасників бойових дій зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобовязання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є учасниками бойових дій, тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий звязок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобовязання держави забезпечити соціальний захист ветеранів війни - учасників бойових дій.

Як вбачається з листа Управління праці та соціального захисту населення Бершадської РДА № П-505 від 03.11.2016 року, розглянувши заяву позивача, на його рахунок в 2016 році через відділення Ощадбанку булаперерахованаразова грошова допомога до 5 травня за 2016 р. у розмірі 920 грн. у відповідності до вимог Постанови КМУ, № 141 від 02.03.2016 р.

Згідно з частинами 1, 2ст.8 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно дост. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.Таким чином, щорічна разова грошова допомога для учасників бойових дій є формою соціального забезпечення громадян, які, відповідно до спеціального закону, є учасниками бойових дій. Тобто, фактично ця допомога є формою реалізації конституційного права громадян, які є учасниками, ветеранами чи інвалідами війни, на соціальний захист.

ЗгідноЗакону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату грошової допомоги учасникам бойових дій - ветеранам війни це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена пільга. У справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Відповідно дост. 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертійстатті 9 КАСзагальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2016 році підлягає застосовуванню не Постанова КМУ № 141, а Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який має вищу юридичну силу,частина п'ята статті 12 якого передбачає виплату цієї допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Такі висновкимістяться в Постанові судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України по справі № 21-6508а15від 10.02.2016 р., яка відповідно дост. 244-2 КАС Україниєобовязковою для всіх судів України.

Щодо розрахунку щорічної разової грошової допомоги, то згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.Положеннями ч.3 ст. 28 зазначеного Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком та зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не має права посилатись на відсутність певного нормативного акту, що визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобовязання взяті державою, навіть якщо такі зобовязання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, при врегулюванні спірних правовідносин, застосуванню підлягає саме ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

При цьому відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» в сукупності з викладеними вище, розмір мінімальної пенсії за віком, станом на 01.05.2016 року складав 1130 грн., тобто разова грошова допомога до 5 травня повинна була бути виплачена позивачеві у розмірі 5650 грн., однак виплатили лише 920 грн., що суперечить вимогам законодавства.

Отже, позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими. Виходячи з наведеного, позов слід задовольнити.

Ч. 1 ст. 94 КАС України передбачає, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі ст. ст.19,22,46,58 Конституції України,Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст.5,6,12,17,17 - 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст. ст.2,7,12,17, 17-1,86,160-163,167,186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Бершадської державної адміністрації Вінницької області щодо перерахунку ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, встановленому статтею 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту за 2016 рік протиправною.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Бершадської державної адміністрації Вінницької області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі пяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 статті 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на момент проведених виплат, з врахуванням раніше виплачених сум.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через суд першої інстанції до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя О. Г. Рудь