КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2016 р. Справа№ 910/7909/16
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Власова Ю.Л.
суддів: Отрюха Б.В.
Станіка С.Р.
за участю секретаря судового засідання Вага В.В.
за участю представників
від прокуратури: Колодяжна А.В.
від позивача: Телицька В.А.;
від відповідача: Братікова О.П.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000» на рішення Господарського суду міста Києва від 19.05.2016р. у справі №910/7909/16 (суддя Сівакова В.В.)
за позовом заступника керівника Київської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Барс 2000"
про повернення земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою в інтересах держави в особі Позивача до Відповідача про повернення земельної ділянки.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.05.2016р. у справі №910/7909/16 позов задоволено повністю, зобов'язано Відповідача повернути Позивачеві земельну ділянку площею 0,02 га, розташовану по вул. Крайній у Деснянському районі м. Києва, яка використовується під розміщення споруд автомобільних газозаправних пунктів, привівши земельну ділянку у придатній для використання стан.
Рішення суду мотивоване тим, що 07.04.2016р. Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації складений акт обстеження земельної ділянки №16-0690-13, з якого вбачається, що на земельній ділянці на вул. Крайній у Деснянському районі м. Києва (код ділянки 62:021:204) влаштований майданчик орієнтовано площею 0,02 га на якому розміщені споруди автомобільного газозаправного пункту Відповідача. Рішення з передачі будь-якій особі земельної ділянки у власність або користування під розміщення АГЗП Київська міська рада за не приймала. Інформація про оформлення речових прав, передбачених ст.126 Земельного кодексу України, в базі міського земельного кадастру відсутня, а отже вбачається самовільне зайняття земельної ділянки.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення місцевого суду та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові.
Апеляційна скарга мотивована тим, що у випадку виявлення порушень норм земельного законодавства мав бути складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, а не акт обстеження земельної ділянки. Крім того, Відповідач використовує спірну земельну ділянку на підставі договору.
Відповідно до автоматизованого розподілу справ між суддями апеляційну скаргу Позивача по справі №910/7909/16 передано судді Федорчуку Р.В. для розгляду у складі колегії суддів: головуючий суддя Федорчук Р.В., судді: Лобань О.І., Агрикова О.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 15.08.2016р. апеляційну скаргу у справі №910/7909/16 прийнято до провадження колегією суддів та призначено до розгляду на 19.09.2016р.
19.09.2016р. судове засідання не відбулось у зв'язку із звільненням у відставку та припиненням повноважень судді Федорчука Р.В..
Розпорядженням №09-52/4857/16 від 19.09.2016р. у зв'язку із звільненням у відставку та припиненням повноважень судді Федорчука Р.В. призначено повторний автоматизований розподіл справи №910/7909/16, відповідно до якого апеляційну скаргу у справі передано колегії суддів у складі головуючого судді Власова Ю.Л., суддів Корсакової Г.В., Станіка С.Р.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.09.2016р. справу №910/7909/16 прийнято до свого провадження у визначеному складі суду, розгляд апеляційної скарги було призначено на 18.10.2016р.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2016р. розгляд апеляційної скарги було відкладено на 08.11.2016р.
Розпорядженням від 08.11.2016р. у зв'язку з перебуванням судді Корсакової Г.В. у відпустці, призначено повторний автоматизований розподіл справи, відповідно до якого апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Власова Ю.Л., суддів Отрюха Б.В., Станіка С.Р.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 08.11.2016р. прийнято справу жо провадження та призначено до розгляду на 29.11.2016р. У судовому засіданні 29.11.2016р. відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 13.12.2016р.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, заслухавши пояснення Прокурора та сторін, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, суд встановив.
13.11.2013р. рішенням Позивача №616/10104 «Про надання земельної ділянки комунальному підприємству "Київтранспарксервіс" для влаштування та експлуатації відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури на вул. Крайній (біля вул. Сабурова) у Деснянському районі м. Києва» надано комунальному підприємству "Київтранспарксервіс", за умови виконання пункту 3 цього рішення, в постійне користування земельну ділянку площею 0,1400 га (кадастровий номер 8000000000:62:021:0088) для влаштування та експлуатації відкритої автостоянки з об'єктами транспортної інфраструктури на вул. Крайній (біля вул. Сабурова) у Деснянському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва.
28.02.2014р. між комунальним підприємством "Київтранспарксервіс" та Приватним підприємством «Креміньнафтацентр» був укладений договір про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування, відповідно до якого комунальне підприємство надало право на організацію та експлуатацію 33 місць для паркування транспортних засобів. Відповідно до п.6.1. договору, з урахуванням змін внесених додатковою угодою від 07.10.2015р., договір діє до 31.12.2018р.
01.04.2015р. між Приватним підприємством «Креміньнафтацентр» та Відповідачем був укладений договір №01, за умовами якого Відповідачеві надано у платне користування та експлуатацію 5 місць для паркування транспортних засобів на паркувальному майданчику розташованого за адресою: м. Київ, вул. Крайня (біля вул. О. Сабурова), з метою встановлення комплекту обладнання автосервісу та допоміжної споруди для охорони, як частини паркувального майданчику.
Відповідно до листа Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №057023-6576 від 08.04.2016р. в базі міського земельного кадастру інформація про оформлення речових прав на земельні ділянки біля гаражно-будівельного кооперативу «Північ» на вул. Закревського, 93, на вул. Крайній, навпроти будинку на вул. Милославській, 25 у Деснянському районі під розміщення АГЗП «Барс 2000» відсутня. Рішення щодо передачі будь-якій юридичній чи фізичній особі земельних ділянок у власність чи користування під розміщення АГЗП «Барс 2000» Позивач за поданням Департаменту не приймав.
07.04.2016р. Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) складено акт обстеження земельної ділянки №16-0690-03 за результатами обстеження земельної ділянки за адресою: вул. Крайня у Деснянському районі міста Києва, код ділянки 62:021:204.
Зазначене обстеження проведене посадовою особою Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у відповідності до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель м. Києва, затвердженого рішенням сесії Київської міської ради від 25.09.2003р. №16/890, ст.187, 189 Земельного кодексу України на підставі листа Київської місцевої прокуратури №3 від 31.03.2016р. №1316вих-16.
У ході обстеження встановлено, що згідно з даними міського земельного кадастру земельна ділянка на вул. Крайній у Деснянському районі м. Києва (код ділянки 62:021:204) площею 6,6357 га обліковується за комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Деснянського району м. Києва на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування. Під час обстеження земельної ділянки встановлено, що на території земельної ділянки влаштований майданчик орієнтовною площею 0,02 га, на якому розміщені споруди автомобільного газозаправного пункту Відповідача. Рішення щодо передачі будь-якій юридичній або фізичній особі земельної ділянки у власність (користування) під розміщення АГЗП, Позивач за поданням Департаменту земельних ресурсів, не приймав. Інформація про оформлення речових прав на земельну ділянку, передбачених ст.126 Земельного кодексу України, в базі міського земельного кадастру відсутня.
Вказані висновки містяться також в акті обстеження №16-1889-03, складеному Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 04.11.2016 року.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що апеляційна скарга Відповідача підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.187, 188 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Згідно з ст.189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Відповідно до ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно з ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до ст.5, 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з ст.9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Згідно з п.1.2. Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 №132, цей Порядок визначає процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок.
Відповідно до п.3.2. вказаного Порядку підставами для здійснення позапланового заходу є отримання заяв, скарг чи звернень фізичних та юридичних осіб, у яких міститься інформація про порушення суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства. Позаплановий захід у таких випадках проводиться за наявності згоди Державної інспекції сільського господарства України на його проведення.
Згідно з п.5.1., 5.3., 5.6. зазначеного Порядку за результатами здійснення планових та позапланових заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, державні інспектори складають акт перевірки згідно з уніфікованою формою акта перевірки. Позапланові заходи з питань перевірки стану дотримання суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності, проводяться за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання у присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи.
Згідно з п.5.9. зазначеного Порядку обстеження земельних ділянок, які використовуються суб'єктами господарювання, що перевіряються, здійснюються інспекційними органами під час проведення позапланових заходів у разі, якщо це пов'язано із необхідністю: визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
Згідно з п.6.1. вказаного Порядку акт перевірки складається у двох примірниках і підписується не пізніше останнього дня проведення перевірки державними інспекторами, які проводять відповідний захід, керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою.
Згідно з п.1.3 Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 25.09.2003р. №16/890, основними завданнями самоврядного контролю є: забезпечення додержання фізичними і юридичними особами вимог земельного законодавства; запобігання порушенням законодавства у сфері використання і охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до п.2.4. вказаного Порядку самоврядний контроль передбачає: контроль за наявністю у землевласників і землекористувачів документів, що підтверджують їхні права на землю, проектної документації тощо; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; контроль за усуненням юридичними і фізичними особами порушень земельного законодавства.
Згідно з п.2.5 зазначеного Порядку самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства здійснюється шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень фізичних і юридичних осіб; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель тощо.
Відповідно до п.2.6 зазначеного Порядку позапланова перевірка - це перевірка, не передбачена планами роботи Головного управління. У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних чи фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежений термін на її проведення тощо) вона проводиться без попереднього повідомлення за наявності таких обставин, в тому числі, отримання доручення від органів прокуратури та інших правоохоронних органів.
Згідно з п.3.1. вказаного Порядку головне управління при здійсненні самоврядного контролю за використанням і охороною земель у місті Києві відповідно до покладених на нього завдань: 1) організує і здійснює самоврядний контроль у м. Києві за: дотриманням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності земельного законодавства; 2) вживає в межах своєї компетенції заходів до усунення порушень земельного законодавства, в тому числі щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам; 4) у разі виявлення порушень юридичними чи фізичними особами земельного законодавства вносить пропозиції: державним органам управління і контролю, в тому числі правоохоронним, щодо притягнення осіб до відповідальності за порушення земельного законодавства та вжиття заходів щодо їх усунення в межах компетенції цих органів; 5) збирає матеріали для підготовки висновку про самовільне зайняття земельних ділянок фізичними чи юридичними особами, готує висновок про самовільне зайняття земельних ділянок і передає його до Київської міської ради для прийняття рішення про їх звільнення; 9) проводить обстеження земельних ділянок щодо їх використання землекористувачами та складає відповідні акти обстеження земельних ділянок для розгляду Київською міською радою питань про поновлення договорів оренди земельних ділянок; 15) передає до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства матеріали про дії, в яких вбачаються ознаки злочину
Відповідно до п.6.1-6.4. вказаного Порядку Головне управління після виявлення порушень земельного законодавства складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та дає вказівку про необхідність усунення порушень земельного законодавства. Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та вказівка про необхідність усунення порушень земельного законодавства складаються у двох примірниках, один з яких видається особі, яка вчинила порушення земельного законодавства, або направляється їй поштою. В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства зазначаються, в тому числі виявлені порушення земельного законодавства; пояснення фізичної, юридичної особи з приводу виявлених порушень земельного законодавства. В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства можуть бути додатково зазначені й інші відомості, пов'язані з порушеннями земельного законодавства. Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства підписується посадовою особою Головного управління та фізичною особою, керівником або уповноваженим представником юридичної особи, щодо яких складено акт перевірки, з наданням пояснень з приводу виявлених порушень. Вказівка про необхідність усунення порушень земельного законодавства підписується посадовою особою Головного управління. Для усунення порушень земельного законодавства посадовою особою Головного управління встановлюється 10-денний термін.
Згідно з п.7.3., 7.4. зазначеного Порядку після проведення позапланової перевірки посадова особа Головного управління складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства в порядку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку. У разі якщо раніше виявлені порушення земельного законодавства не усунуто в 10-денний термін, Головне управління про такі порушення повідомляє відповідні органи виконавчої влади та управління, органи місцевого самоврядування та/або їх виконавчі органи та направляє їм копії матеріалів перевірки для вжиття заходів згідно з законодавством.
З наведених норм права вбачається, що органи державної влади або місцевого самоврядування мають право у певних випадках на підставі відповідного розпорядження та направлення проводити позапланові перевірки суб'єктів господарювання на предмет перевірки дотримання ними норм земельного законодавства. Про проведення позапланової перевірки повідомляється суб'єкт господарювання. За результатами позапланової перевірки даного суб'єкта господарювання складається акт перевірки, який надається суб'єкту господарювання на підпис.
Після проведення позапланової перевірки посадова особа Головного управління складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства в порядку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку. У разі якщо раніше виявлені порушення земельного законодавства не усунуто в 10-денний термін, Головне управління про такі порушення повідомляє відповідні органи виконавчої влади та управління, органи місцевого самоврядування та/або їх виконавчі органи та направляє їм копії матеріалів перевірки для вжиття заходів згідно з законодавством.
Обстеження земельної ділянки зі складанням акту обстеження може відбуватись лише для визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, або для розгляду Київською міською радою питань про поновлення договорів оренди земельних ділянок. У інших випадках проводиться перевірка зі складанням акту перевірки.
Отже, в разі порушення відповідачем норм земельного законодавства орган самоврядного контролю повинен проводити перевірку, повідомляти про її проведення відповідача та складати за її результатами акт перевірки. Разом з тим, з встановлених судом обставин вбачається, що органом самоврядного контролю на запит прокуратури проведені обстеження спірної земельної ділянки, за результатами яких складені акти обстеження.
Апеляційний суд вважає, що вказані акти обстеження не можуть бути належними доказами самовільного використання Відповідачем спірної земельної ділянки з підстав їх невідповідності вказаним вище нормам права, оскільки в разі порушення Відповідачем норм земельного законодавства орган самоврядного контролю повинен проводити перевірку, повідомляти про її проведення Відповідача та складати за її результатами акт перевірки.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи спірна земельна ділянка використовується Відповідачем не самовільно, а на підставі договору №01 від 01.04.2015р., який є чинним, та недійсним в судовому порядку не визнавався.
Дані висновки підтверджуються також у постановах Вищого господарського суду України в аналогічних справах №910/4813/16 від 30.11.16, №910/4812/16 від 15.11.16, №910/5942/16 від 15.11.16, №910/6579/16 від 02.11.16.
За вказаних обставин апеляційний суд вважає, що місцевим судом неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовані норми матеріального права, що згідно з ст.104 Господарського процесуального кодексу України є підставою для скасування оскаржуваного рішення місцевого суду.
Керуючись ст.ст.32-34, 36, 43, 49, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000» на рішення Господарського суду міста Києва від 19.05.2016р. у справі №910/7909/16 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 19.05.2016р. у справі №910/7909/16 скасувати.
3. Прийняти нове рішення, яким відмовити у позові.
4. Стягнути з Київської міської ради 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; код 22883141на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Барс 2000» (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Громової, 56; код 21506169) судовий збір за розгляд апеляційної скарги в сумі 1515,80 грн.
Головуючий суддя Ю.Л. Власов
Судді Б.В. Отрюх
С.Р. Станік