21.12.2016 Справа № 469/1579/16-а 2-а/469/27/16
У Х В А Л А
21 грудня 2016 року смт.Березанка
Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції у м.Миколаєві та інспектора патрульної поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
в с т а н о в и л а :
20.12.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Березанського районного суду з зазначеним адміністративним позовом та з клопотанням про звільнення його від сплати судового збору з врахуванням положень ст.288 КУпАП та роз"яснень, наданих Верховним Судом України у Довідці про результати вивчення та узагальнення практики застосування апеляційними судами положень Закону України "Про судовий збір", відповідно до яких норми частини четвертої статті 288 КУпАП не вступає в колізію з положеннями статті 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки коло вимог і осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору за цим законом, не є вичерпним, та норми ч.4 ст.288 КУпАП є спеціальними нормами порівняно з нормами Закону про судовий збір, а тому за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення судовий збір не сплачується.
Вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху через порушення вимог ч.3 ст.106 КАС України (до адміністративного позову не додано квитанцію про сплату судового збору ), з таких підстав.
Частиною третьою статті 106 КАС України передбачено обов"язок особи, яка звертається з адміністративним позовом, надати документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч.2 ст.87 КАС України).
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 551,20 грн.
Законом України "Про судовий збір", який є спеціальним законом, що, відповідно до його преамбули, регулює правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, не передбачено звільнення від сплати судового збору у разі подання до адміністративного суду адміністративного позову щодо оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Частиною четвертою статті 288 КУпАП передбачено звільнення особи, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, від сплати державного мита.
Разом з тим, при зверненні до суду з позовною заявою сплачується не державне мито, а судовий збір, що вбачається з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір", ч.2 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", якою до об"єктів справляння державного мита позовні заяви не віднесено, пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, яким до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, передбачалось при сплаті судового збору при зверненні до адміністративного суду збереження порядку, встановленого законодавством для державного мита, тоді як Закон України "Про судовий збір" набрав чинності 01.11.2011 року.
Таким чином, підстави для звільнення позивача від сплати судового збору відсутні.
Посилання позивача на роз"яснення, надані Верховним Судом України у Довідці про результати вивчення та узагальнення практики застосування апеляційними судами положень Закону України "Про судовий збір", є некоректними, оскільки зазначена Довідка, складена у 2014 році та взята до відома Постановою Пленуму Вищого Адміністративного Суду України № 2 від 23 січня 2015 року, носить рекомендаційний характер та викладені у ній роз"яснення вичерпали свою дію з набранням чинності Законом України від 22 травня 2015 року № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору».
Реквізити для сплати судового збору :
Отримувач коштів УДК у Березанському районі
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37969258
Банк отримувача ГУДКCУ у Миколаївській області
Код банку отримувача (МФО) 826013
Рахунок отримувача 31212206700047
Код класифікації доходів бюджету 22030001
Призначення платежу Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ позивача), Березанський районний суд Миколаївської області, код ЄДРПОУ 02892505.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.106, 108 КАСУ, -
у х в а л и л а :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції у м.Миколаєві та інспектора патрульної поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Надати позивачу строк до 03 січня 2017 року для усунення недоліків адміністративного позову.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк адміністративний позов вважати неподаним та повернути позивачу зі всіма доданими до нього матеріалами.
Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Березанський районний суд Миколаївської області протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: