Постанова № 63598821, 20.12.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
20.12.2016
Номер справи
243/7349/16-а
Номер документу
63598821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ 243/7349/16-а

№ 2-а/243/235/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И

20 грудня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Лаптєва М.В.

при секретарі - Мороз К.В.

розглянувши у порядку письмового провадженняв залі суду міста Слов'янська цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

06.09.2016 року до Словянського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії звернулася ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України, мотивуючи свої вимоги тим, що з 24.08.2010 року їй було призначено пенсію за віком, як державному службовцю в розмірі 84% заробітної плати, на яку нараховується страхові внески, відповідно дост. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993р., що діяв на той час.

При призначенні пенсії вона надала до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку з місця роботи (Словянської обєднаної податкової інспекції) за формою, встановленою Пенсійним фондом України, з зазначенням своєї заробітної плати, яка не містила інформації про виплату їй матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

29.08.2016 року вона звернулась до СУПФ з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії, виходячи з заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, які не було враховано під час призначення їй пенсії, та надала довіку про ці виплати з місця роботи.

Рішенням № 126 від 02.09.2016 року їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посилання на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини другоїст. 33 Закону України "Про державну службу", що діяв на час призначення їй пенсії, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.

Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено їй у здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, чим порушено її конституційні права на соціальний захист, гарантований державою.

Вважає рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 126 від 02.09.2016 року протиправним, бо отримувані нею суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Просила суд визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 02.09.2016 року № 126 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці № 15134/10/05-22-05-013 від 18.08.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.Зобовязати Слов»янське об»єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 вересня 2016 року здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 84% відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати,

з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1в судовому засіданні не була присутня, але надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник Слов»янського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ОСОБА_2 в судовому засіданні не була присутня, належним чином була повідомлена про дату та час розгляду справи, надала до суду письмове заперечення, згідно якого зазначає, що матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбаченихстаттею 33 Закону України «Про державну службу», а тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньостаттею 33 Закону України «Про державну службу»як складові заробітної плати не передбачені.

Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України. Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 126 від 02.09.2016 року винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обгрунтовано.На підставі вище викладеного, просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовні вимоги, об»єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Словянськомуобєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 26 серпня 2010 року та отримує пенсію за віком відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 84% суми її заробітної плати, з якої було сплачено страховівнески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

29.08.2016 року позивач звернулась до СУПФ з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії, виходячи з заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, які не було враховано під час призначення їй пенсії, та надала довіку про ці виплати з місця роботи.

Рішенням № 126 від 02.09.2016 року їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посилання на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини другоїст. 33 Закону України "Про державну службу", що діяв на час призначення їй пенсії, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.

Суд вважає, що дане рішення суперечить вимогам діючого законодавства з наступних підстав.

Згідност.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993р.,пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з Довідки №15134/10/05-22-05-013від 18.08.2016р., виданійСловянською обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Донецькій області, на всі виплати, включені в дану довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суми, які перелічені у Довідці №15134/10/05-22-05-013від 18.08.2016р., є складовими заробітної плати, зякої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому при вирішенні питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідач повинен був це врахувати та прийняти рішення відповідно до нормст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993р.

З урахуванням вище викладеного суд вважає протиправним рішення Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставіст.37 Закону України «Про державну службу»з урахуванням довідки№15134/10/05-22-05-013від 18.08.2016р., а тому дані вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.

При вирішенні вимог позивачки щодо зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи № 21-430а11, №21-125а13,№ 21-97а13 відповідно), які відповідно достатті 244-2КАС Україниє обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязковедержавне пенсійне страхування,

враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положеннямзаконів України «Про державну службу»та «; Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин-стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»тастаття 66 Закону Українивід 05 листопада 1991 року № 1788-X « Про пенсійне забезпечення».

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає:

- основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обовязки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

- додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбаченихЗаконом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки заява про перерахунок пенсії подана ОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління ПФУ Донецької області 29.08.2016 року, то й право на перерахунок пенсії позивач має тільки з 01 вересня 2016 року.

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Враховуючист. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа, тому суд вважає необхідним не стягувати з відповідача судовий збір.

На підставі викладеного,Конституції України,Закону України «Про державну службу»,Закону України «Про пенсійне забезпечення»,Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.17,18,69,71,94,122,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимогиОСОБА_1 до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Словянського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 02.09.2016 року № 126 про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці Словянської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області № 15134/10/05-22-05-013від 18.08.2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

ЗобовязатиСловянське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 вересня 2016 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхуванняв розмірі 84% відсотків від сукупного оподаткованого доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьоїст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Словянського

міськрайонного суду: ОСОБА_3